Kruhove kroglice
Modrice
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Včasih sploh ne vemo natančno, kje smo jo dobili, včasih dobro vemo, kdaj smo se udarili in zakaj imamo tako veliko modrico, ki vsak dan spreminja barvo. Modrice so pri otrocih nekaj najbolj običajnega in komaj se ena pozdravi, že otrok dobi novo. Tudi odrasli niso izjema in kakšna modrica na roki ali nogi se pogosto pojavi.
Ko se zaletite v mizo, klop, stol ali kak drug predmet, si pod kožo poškodujete drobne žile in naredijo se otočki krvi. Najprej se obarvajo rdeče (barva krvi), nato vijoličasto modro, zeleno in rumeno. Rumena faza je zadnja faza in po njej modrica izgine.
Kako ublažiti modrico?
Če ste se udarili le malo in je modrica šibka in precej svetla, posebno zdravljenje ni potrebno. Če pa pride še do otekline in hude bolečine, potem je uporaba različnih obkladkov, krem in masti zelo priporočljiva. V primeru hujše poškodbe in zelo intenzivne modrice, ki jo spremlja tudi povišana telesna temperatura, pa je obisk zdravnika obvezen. Prav tako obiščite zdravnika, če ste dobili modrico, za katero veste, da ni posledica udarca in se je pojavila brez pravega vzroka.
Hladen obkladek vedno pomaga
Pri modricah, ki so posledica udarcev, je priporočljivo, da poškodovan del takoj ali čim prej dvignete in prekrijete s hladnim obkladkom. Hladen obkladek pustite na mestu 15 do 20 minut, nato pa ga previdno odstranite in bodite pozorni, da še dodatno ne poškodujete prizadetega dela. Postopek ponovite po približno dveh urah. Če imate možnost uporabite kar led, če ledu doma nimate, si lahko pomagate tudi s kosom zmrznjene zelenjave ali mesa, ki ga imate v domačem zamrzovalniku. Če pa ste nekje na prostem, uporabite hladno pijačo, kamen, ki ga lahko ohladite tudi v potoku in podobno. Led, oziroma hladen obkladek, namreč skrči krvne žile, kar zmanjša pretok krvi in s tem krvničk, ki sodelujejo pri vnetni reakciji.
Po hladnem sledi topel obkladek
S toplim obkladkom boste razširili žile in spodbudili prekrvavitev, s tem pa odstranili strjeno kri iz modrice. Topel obkladek lahko pripravite tudi dan po poškodbi.
Obkladek, ne glede na to, ali je topel ali hladen, vedno položite na prizadeti ud, ki naj bo, če je le mogoče, rahlo dvignjen.
Pomagata tudi bromelain in kostanjev gel
Bromelain je surov izvleček ananasa, natančneje iz stebla ananasa, ki modrice blaži tako, da razgrajuje beljakovine, ki po poškodbi razgrajujejo tekočino v tkivu. Kostanjev gel pa ublaži zatekanje in vnetje tako, da zapre kapilare, ki puščajo in okrepijo stene žil.
Tudi arnike in citrusov ne smemo zanemariti
Arnika naj bi lajšala bolečino, manjšala oteklino in kar je zelo pomembno, pospeševala krvni obtok. Citrusi, predvsem pomaranče, limone in grenivke so bogat vir flavonoidov in antioksidantov, ki blažijo učinke modric.
Vse bolj učinkovita pri zdravljenju modric naj bi bila tudi margarina. Priporoča se, da se čim prej po udarcu nanese na prizadet del in modrica naj bi bila minimalna oziroma se sploh ne bi razvila.
Tudi obkladek z zeljem in limono lahko pomaga. Če imate doma majhne otroke, je zelo priporočljivo, da imate pri roki ves čas tudi zelje in limone, saj vsebujejo vitamin C, zelje pa še vitamin K. ti vitamini pa pomagajo pri obnovi krvnih žil.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Polpeti cvetača-brokoli z bučnim pirejem in špinačno omako