Pivski kruh
Oh, te nadležne bradavice
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Bradavice so nadležne. Za vsakogar. Pa vendar ne moremo storiti kaj dosti. Ne moremo jih trajno odstraniti, saj tako skrivnostno, kot se pojavi, lahko tudi izgine. Bradavice povzročajo človeški papilomavirusi in so znani po občutljivosti na učinek placeba.
Pri bradavicah je najbolj nenavadno to, da ne glede na to, ali in kako jih zdravite, lahko prav skrivnostno izginejo in se čez nekaj let ponovno pojavijo. Lahko se seveda zgodi, da ko enkrat izginejo, se nikoli več ne ponovijo, vendar vseeno velja, da se v približno tretjini primerov ponovno pojavijo.
Tako kot druge infekcijske bolezni se lahko tudi bradavice prenašajo z ene osebe na drugo že z uporabo okužene brisače ali predmeta, ki ga je uporabljal nekdo, ki že ima bradavice.
Kje so najpogostejše?
Najpogosteje se pojavijo na prstih in rokah, še posebej v bližini nohtov, pa tudi na kolenih, obrazu in lasišču. Bradavice, ki nastanejo na podplatih, so zaradi pritiska sploščene in obdane z odebeljeno kožo. Kar je precej neprijetno, je to, da lahko nekatere bradavice tudi precej bolijo. Na obrazu, vekah, vratu ali ustnicah se običajno pojavijo filiformne bradavice, ki so daljše, tanjše in manjše. Najtrdovratnejše pa so bradavice na nohtih in podplatih.
Kako jih zdraviti?
Zdravljenje bradavic je svojevrsten podvig. Vsekakor je odvisno od tega, kje se nahaja bradavica, kako velika je, koliko časa jo že imate in za kakšno vrsto bradavice gre. Vsekakor svetujemo posvet pri dermatologu, čeprav ni nobenega zagotovila, da se tudi po zdravljenju v ordinaciji bradavica čez nekaj mesecev, let ali desetletij ne bo več pojavila.
Zdravljenje s salicilno kislino
Salicilna kislina se nahaja v zdravilnih proti bradavicam. Deluje tako, da olušči okuženo kožo, vendar žal povzroča rahlo vzdraženje. Za zdravljenje s salicilno kislino je potrebno veliko potrpežljivosti, saj zdravljenje lahko traja več tednov in mesecev, preden se bradavice znebite. Pa še namig za bolj učinkovito zdravljenje: bradavico najprej namočite v toplo vodo, mrtvo kožo obrusite s pilico za nohte in šele nato nanesite zdravilo.
Zamrzovanje – krioterapija ali terapija s tekočim dušikom
Prednost tega posega je vsekakor v tem, da ne pušča nobenih brazgotin, kar je z estetskega vidika zelo pomembno, sploh če se bradavica nahaja na vidnem delu. Terapija pa poteka tako, da dušik uniči bradavico tako, da se okoli nje naredi mehurček, po približno enem tednu pa se bradavica odlušči. Slabost zdravljenja pa je v tem, da ne moremo zagotoviti, da bo bradavica odpadla že po prvem zdravljenju, zato je včasih terapijo potrebno ponoviti večkrat, tudi na istem mestu. Zamrzovanje bradavic je tudi boleč postopek, zato ga ni priporočljivo izvajati pri otrocih.
Česnov izvleček
Na bradavico nanesite svež zmlet česen in zaščitite z obvezo. To ponavljajte vsak dan, več tednov in rezultati bodo hitro vidni.
Že nasveti naših babic kažejo, da je česen zelo učinkovit pri zdravljenju bradavic. Te ugotovitve so potrdili tudi znanstveniki, saj so sestavine, ki so v česnu, učinkovite proti virusom. Hkrati pa jim tudi preprečujejo, da se razmnožujejo v notranjosti okuženih celic. Glede na to, da je česen poznan kot naravni antibiotik, v njegove koristne lastnosti pri zdravljenju bradavic ne dvomimo. Svetuje se, da se česen vsak dan nanaša na bradavico. Priporočljivo je, da česen nadrobite in ga nanesete le na bradavico, ostali del pa poskusite zaščititi – s kremo ali vazelinom. Res je, da je za zdravljenje potrebno več mesecev, tudi trije ali štirje, vendar pa je to povsem naravna metoda zdravljenja, ki je hkrati tudi zelo učinkovita.
Preventiva je boljša kot kurativa
Seveda pa je, tudi pri zdravljenju ali še bolje izogibanju bradavicam, najbolj pomembna higiena. Tudi previdnost ne bo odveč. Sploh na javnih mestih, v telovadnicah, na bazenih in slačilnicah obujte svoje sandale in ne hodite bosi. Tudi tuširajte se ne bosi, ampak vedno uporabljajte svoje natikače. Če pa že imate bradavice, jih po kopanju in umivanju dobro osušite, saj so mokre bradavice veliko bolj in hitreje nalezljive.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Ploščati špageti s pestom iz bazilike in feferonov, šparglji in lososom