Skutna pita
Glivične okužbe
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Upala bi si trditi, da glivice poznate vsi, da ste jih že videli na kruhu, kakšni pomaranči ali mandarini, poznate sir s plemenito plesnijo in prav tako vam je znano, da so tudi gobe, ki jih najdemo v gozdu glive.
Glivice torej najdemo marsikje in tudi ljudje nismo nobena izjema. Glivice rastejo tudi na ljudeh in živalih, naj se sliši še tako čudno in grozno. Poznamo jih več sto vrst, med njimi je približno petdeset vrst patogenih glivic, ki lahko povzročijo lokalne glivične okužbe kože, lasišča, nohtov, nožnice ali ustne votline, zelo redko pa resnejše oblike bolezni.
Glivične okužbe so najpogostejše kožne bolezni.
Nekatere vrste glivic, ki živijo na ljudeh, uporabljajo za hrano keratin v človeški koži. Znane so pod imenom dermatofiti, to pomeni dobesedno »rasti na koži«. Dermatofiti povzročajo največ glivičnih obolenj. Ti se hranijo s keratinom rožene plasti kože, dlak in las. Dermatofile lahko delimo na:
1. Zoofilne: najpogosteje jih prenašajo mačke, občasno pa tudi psi, hrčki, morski prašički in govedo. Pogosteje zbolijo otroci, poklicno pa tudi kmetje in veterinarji, ki so v stiku z okuženimi živalmi. Najbolj poznana je mačja bolezen, ki je tudi v Sloveniji precej razširjena, prenašajo jo mačke, bolezen pa se širi tudi v vrtcih, šolah ter med družinskimi člani.
2. Antropofilne: prilagojeni so na človeka in se prenašajo neposredno s stikom in posredno z okuženimi kožnimi luskami in sporami. Z njimi se najpogosteje okužimo na kopališčih in v zdraviliščih ter v športnih objektih, na primer telovadnicah.
Druge glivice potrebujejo sladkor ali maščobe. Te so znane pod imenom glivice kvasovke. Obstajajo številne vrste glivic kvasovk. Nekatere kvasovke omogočajo vzhajanje testa za kruh ali se uporabljajo pri varjenju piva, druge živijo na ljudeh. Najbolj znane so glivice Candida in Pityrosporum, ki povzročajo okužbe kože in sluznice.
Glivice največkrat napadejo noge in nohte
Glivice na nogah se najpogosteje prenašajo na kopališčih, v telovadnicah, skratka različnih športnih objektih, kjer puščajo spore ljudje, ki že imajo glivične okužbe. Najprej se pojavijo med prsti v obliki srbeče rdečice, ki preide v drobno luščenje in nato v drobne mehurčke in razpoke. Okužba se lahko hitro razširi tudi na nohte, zato bodite pri umivanju temeljiti, predvsem pa poskrbite, da noge, prste in kožico med prsti temeljito obrišete.
Glivice napadajo tudi lasišče
Na koži opazimo okrogla, pordela žarišča, ki so ostro omejena in imajo poudarjen rob. Za okužbo lasišča so občutljivi predvsem manjši otroci, ki še nimajo dobro dejavnih lojnic. Najprej vidimo blaga, okrogla žarišča, ki so lahko blago pordela in se drobno luščijo. Glivične bolezni kože so kronične okužbe, ki se v večini primerov ne pozdravijo same, zato je potreben pregled pri zdravniku in ustrezno zdravljenje. Protiglivična sredstva oziroma antimikotiki za lokalno uporabo so v obliki krem, raztopin, praškov, razpršil, laka za nohte ... Pri razširjenih oblikah ali okužbi, ki prizadene lasišče, je potrebno zdravljenje z zdravili v obliki tablet. Prav tako so pri okužbi nohtov lokalni antimikotiki večinoma neučinkoviti in se odločimo za sistemsko zdravljenje, ki je dolgotrajno; pri okužbi nohtov na rokah traja 6 tednov, na nogah pa kar 12 tednov.
Kako si lahko pomagamo sami?
Glivična obolenja lahko deloma preprečimo sami, in sicer tako da v skupnih športnih objektih pri tuširanju uporabljamo natikače, da nosimo zračne čevlje in bombažne nogavice in oblačila, da čevlje redno menjamo, da skrbimo, da so živali, s katerimi pridemo v stik, negovane in zdrave ter da okužbo zdravimo po navodilih zdravnika.
Blažje ali začetne oblike glivičnih obolenj lahko zdravimo tudi z oljem čajevca, ki deluje antibakterijsko, antimikotično in antiseptično. Lahko pa posežemo tudi po izdelkih, ki vsebujejo čajevec oz. je čajevec ena od ključnih sestavin.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Špageti s česnom, oljem, čilijem in kozicami