Prekonočni ovseni kosmiči z banano in arašidi
Šipek
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Šipkov čaj je poznan skorajda vsem. Kako koristen je v resnici, pa vedo le redki. Spoznajte pozitivne lastnosti šipka tudi vi!
Šipek je grm, ki zraste do tri metre in pri nas cveti od maja do junija, plodovi pa dozorijo septembra in oktobra. Znan je predvsem po visoki vsebnosti vitamina C.
Zreli šipek vsebuje tudi veliko sladkorja, tako da je v zgodnji zimi marsikdaj hrana za kakšnega lačnega ptička. Poleg vitamina C in sladkorja vsebuje še kalcij, kremenčevo kislino, jabolčno, citronsko in jantarno kislino, magnezij in fosfor.
Kako ga uporabljamo?
Po ljudskem izročilu se šipek uporablja za zvečanje odpornosti, preprečevanje in zdravljenje prehlada, gripe in drugih bolezni z vročino, pomaga pri krvavečih dlesnih, koristi slabokrvnim nosečnicam in doječim materam ter odpravlja utrujenost in splošno oslabelost.
Zrel, odprt, posušen birni plod, pokrit z lasci na svoji notranji površini, ponavadi brez oreškov. Najpomembnejša sestavina je vitamin C, z vsebnostjo tudi do 1,7 odstotka v svežem plodu, vsebuje pa tudi pektine, čreslovine, sladkor, rastlinske kisline in provitamin A ter zelo malo flavonoidov in antocianov. Šipkovi plodovi vsebujejo vitamin C in so koristen dodatek k prehrani, vendar pa vsebnost vitamina ni tako velika, da bi se lahko uporabljal za zdravljenje primanjkljaja.
Ste vedeli?
Šipek je izjemno zdravilen tudi za vse sklepe in vretenca v telesu. Sestavine, ki jih šipek vsebuje namreč delujejo protibolečinsko in protivnetno ter sodelujejo pri naravni obnovi sklepnega hrustanca. Kot rečeno šipek deluje protibolečinsko in omogoča boljšo gibljivost sklepov.
Snovi, ki jih vsebuje šipek, še zlasti semena, pa pospešujejo izločanje seča, ne da bi dražile ledvice. Povečano izločanje seča pa čisti kri in preprečuje nastajanje ledvičnih kamnov, peska in odlaganje soli sečne kisline, zato ga pijemo pri protinskih in revmatičnih boleznih.
Kaj lahko pripravite iz šipka?
Vsem je dobro poznan šipkov čaj. Posebnost kuhanja šipkovega čaja je, da ga damo v mrzlo vodo in pustimo vreti približno 10 minut. Pri kroničnih bolezni mehurja se priporoča tri skodelice dnevno.
Podoben učinek ima tudi šipkov prašek, le s to razliko, da je bolj priročen za na pot in v službo. V čašo vode kanite noževo konico praška in pripravite napite.
S šipka lahko pripravite še šipkovo marmelado, šipkov liker ali šipkovo vino. Pri kuhanju marmelade morate biti pozorni le, da se le-ta ne prekuha, saj s tem izgubi C vitamin.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Borovničevi cmoki z orehi in pehtranom