Recite NE slanim prigrizkom

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

S slanimi prigrizki se tako radi pregrešimo. V službi, da preženemo lakoto, doma na kavču ob gledanju TV programa, da preženemo dolgčas ali pa z njimi preprosto postrežemo obiske. Tako enostavno in priročno, kajne?

Slane palčke, čips, prestice in ostali slani prigrizki pa so za naše telo prava obremenitev. Nezdravi so predvsem zaradi ogromne količine soli, ki jo vsebujejo, nezdravih ojačevalcev okusa, prevelike vsebnosti maščob ter strupenih kemičnih spojin, ki so posledica termične obdelave živil.

Slane prigrizke lahko zamenjate za oreške in semena, seveda pa pazite, da izberete tiste, ki niso soljeni.

Prekomerno uživanje soli škoduje

Slani prigrizki so prepojeni s soljo. Uživanje soli lahko v telesu zadrži tudi do dva litra več vode kot bi jo sicer, kar dodatno obremeni srce in ožilje. Posledica je tudi visok krvni tlak, ki je zelo pogosta in neprijetna nadloga marsikaterega Slovenca.

Sol je kot glavni vir natrija pomemben dejavnik tveganja za povišan krvni tlak ter posledično za možgansko kap in druge bolezni srca ter ožilja.

Količina soli, ki jo naše telo dnevno potrebuje, znaša 1,4 g za odrasle, do 1 g za otroke do 7 let ter 0,3-0,5 g za otroke do prvega leta starosti. Če kruh v povprečju vsebuje približno 1,4 g soli na 100 g, lahko torej odrasel človek že z dvema kosoma takega kruha zadosti svojim dnevnim potrebam po natriju.

slani_prigrizki.jpg

Slani prigrizki so zelo mastni

V večini slanih prigrizkov je maščob mnogo preveč, predvsem pa so problematični tisti prigrizki, ki vsebujejo nasičene maščobe. Nasičenih maščob telo sploh ne potrebuje, zato so zanj celo škodljive. Nezdrave za naše telo so tudi transmaščobe, ki so stranski produkt nepopolne hidrogenacije tekočih rastlinskih maščob (s hidrogenacijo se živilom podaljša rok trajanja). Transmaščobe so tiste, ki povečujejo količino holesterola v krvi in negativno vplivajo na naš metabolizem.

Ojačevalci okusa prav tako slabo vplivajo na zdravje in počutje. Znano je, da so v slanih prigrizkih močno zastopani, da naredijo okus še bolj intenziven. Čips, ki je v bistvu mešanica ogljikovih hidratov, maščob in umetnih dodatkov za boljši okus, je čisti strup. Posebej škodljiv je čips, narejen iz pire krompirja. Vsebuje namreč veliko akrilamida, kemične spojine, ki nastane s kemično obdelavo nekaterih škrobnih živil. Največ akrilamida vsebujeta prav čips in krekerji. S (pre)pogostim uživanjem čipsa se povišuje raven slabega holesterola in se hkrati znižuje raven antioksidantov, ki pomagajo pri odstranjevanju akrilamida s telesa.

Če boste iz svojega vsakodnevnega ali tedenskega »jedilnika« izločili nezdrave slane prigrizke, bo to zelo blagodejno vplivalo na vaše počutje in zdravje. Hvaležna pa vam bo tudi denarnica.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »