Princeske
Povrnite si zdravje z makrobiotiko
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Makrobiotika je zapletena le na prvi pogled, zato se mnogi ne poglobijo vanjo. To pa je tudi razlog, da je njena preprostost, logičnost in blagodejnost za zdravje pogosto spregledana.
BESEDA MAKROBIOTIKA POMENI ŽIVETI DOLGO ŽIVLJENJE
Pri makrobiotiki gre za življenje in prehranjevanje v harmoniji z naravnim in družbenim okoljem. Beseda sama namreč pomeni živeti dolgo življenje. Makrobiotika je način prehranjevanja, ki človeka dojema kot telesno, duševno in duhovno bitje, ki se trudi, da bi se naučil sprejemati zakone narave v svoje življenje.
Makrobiotika kot način prehranjevanja ozavešča posameznika in ga spodbuja k razumevanju harmonije med človekom in naravo ter poudarja vpliv hrane na telesno zdravje, duševno stabilnost in duhovni razvoj. S svojim prehranjevanjem in obnašanjem namreč vplivamo na svoje naravno in družbeno okolje, ki pa povratno deluje tudi na nas.
ZDRAVJE NI PRIVILEGIJ
Zavedati se moramo, da zdravje ni privilegij, ampak disciplina in spoštovanje naravnih zakonitosti delovanja telesa in duha v sožitju z naravo. Zato se moramo zavedati, da je izjemno pomembno, kako in s čim se prehranjujemo.
Narava sama je pravzaprav največji zdravnik, zato je naša dolžnost, da jo ščitimo in opazujemo njene zakone, ki veljajo tudi za ljudi. Če torej začnemo v svoje telo vnašati pretežno zdravo hrano v obliki sveže zelenjave, stročnic, sadja in polnovrednih žit, bomo lahko zelo izboljšali svoje telesno zdravje in učinke občutili tudi na čustvenem in miselnem področju.
MAKROBIOTIKA NI DIETA
Makrobiotika kot način prehranjevanja ni dieta, temveč preventivna zaščita zdravja in zdravilo oziroma podpora pri zdravljenju različnih bolezni. Nekateri so si s tovrstnim načinom prehranjevanja ozdravili bolezni, kot so debelost, bolezni srca in ožilja, rak in diabetes. Če se odločimo in se vrnemo nazaj k naravni prehrani, pa se lahko celo izognemo večini bolezni civilizirane družbe in prezgodnjemu umiranju.
Makrobiotika poleg nutricističnega vidika upošteva tudi energetski vidik živil in temelji na taoistični filozofiji jina in janga. V hrani poskuša zajeti ravnovesje in harmonijo teh dveh sil in tako v človeka vnašati mir, zdravje in zadovoljstvo. Naše zdravje je pravzaprav ravnovesje sil jin in jang v našem telesu.
IZOGIBAMO SE EKSTREMOM
Hrana, ki ima jin lastnosti, je hrana, ki ohlaja, sprošča, je bolj razpršena, redkejša, mehkejša in bolj vlažna. Hrana z jang lastnostmi je hrana, ki telo segreva, vzpodbuja akcijo in je bolj trda.
Makrobiotika zagovarja pravilo, da se hrani, ki je ekstremno jin (tropsko sadje, sladkor, med, zamrznjena živila, mleko, jogurt, maslo, paradižnik, paprika, krompir in smetana) ali ekstremno jang (prečiščena sol, jajca, meso, slani in trdi siri, losos, tuna in mečarica) izogibamo ali pa jo celo izločimo.
Hrano, ki ima zmeren jin (semena, oreščki in suho sadje) in zmerno jang energijo (bele ribe, mehkužci) pa uživamo le občasno.
JEJMO LOKALNO
Uravnotežena prehrana je prehrana vsakdana, in sicer polnovredne žitarice, stročnice ter lokalna zelenjava in sadje. Gre namreč za to, da kadar jemo ekstremno jang hrano v telesu ustvarjamo hrepenenje po hrani nasprotne, ekstremno jin energije, tako pa silimo telo k vzpostavljanju ravnovesja.
Nihanja iz ene skrajnosti v drugo pa so tista, ki lahko uničijo temelj dobrega zdravja in psihofizične kondicije ter vodijo v bolezni.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Zdrobovi ocvrtki s pomakami