
Jabolčna torta
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Prosti radikali ogrožajo predvsem oslabljene celice sluznic, špinača pa vsebuje ogromno snovi, ki varujejo pred njimi. Bogata je predvsem s provitaminom A, vitamini skupine B, vitaminom C in E. Ti vitamini skupaj so pravi obrambni zid za oslabljene telesne celice. Špinača vsebuje tudi vitamin K, folno kislino, magnezij in cink. Špinača je nabita z minerali, kalcijem, bakrom in železom. V sebi skriva še folate, mangan, oksalno kislino, karotenoide, vlaknine in beljakovine.
Bogata je z antioksidanti in spodbuja delovanje trebušne slinavke. Ker vsebuje veliko folatov, je špinača pomemben del prehrane za ženske pred nosečnostjo in med njo. Zaradi dejstva, da je v njej polno vitamina A, C in K, pa špinača koristi tudi koži in očem ter pospešuje delovanje imunskega sistema.
Karotenoidi, ki so v špinači, so močni antioksidanti. Varujejo nas pred rakom, zlasti rakom na pljučih, dojkah in materničnem vratu. Špinača je vir energije, pomaga pa tudi pri delovanju jeter. Hkrati tudi uravnava ravni maščob v krvi in varuje pred srčnimi obolenji.
Njeno biološko bogastvo poživlja celice, vendar pa z njo ne kaže pretiravati, saj je zaradi izrabe kalcija iz hrane ni priporočljivo uživati več kot dvakrat na teden.
Špinače v prevelikih količinah bi se morali izogibati ljudje, ki trpijo zaradi protina, artritisa in vnetij prebavnega trakta. Živil, kot je špinača, ki vsebujejo oksalno kislino, pa se tudi ne priporoča ljudem, ki trpijo za ledvičnimi ali sečnimi kamni ter revmatoidnim artritisom.
Špinačni sok je močno krepčilo, poparek njenih semen pa pomaga pri blagem zaprtju. Liste lahko jemo ali pa jih uporabljamo zunanje, predvsem pri opeklinah in ekcemih.
Špinača je na voljo vse leto, še posebej okusna pa je poleti, ko je njena sezona. Če lahko izbiramo, kupujmo mlajšo in jo po nakupu čimprej pripravimo. Temeljito jo moramo oprati, odstraniti peclje, jo kuhati kratek čas v zelo malo vode in jo takoj temeljito odcediti.
Špinačo vedno dopolnimo z žličko olja ali surovega masla, saj na ta način prebavo toliko upočasnimo, da lahko črevesna sluznica posrka njene dragocene bioaktivne snovi.
Za začinjeno špinačo s suhimi slivami in fižolom očarjem potrebujemo:
V večji ponvi na vročem olju na majhnem ognju do mehkega (približno 10 minut) popražimo čebulo. Fižol odcedimo in stresemo v ponev ter dodamo še kurkumo, cimet in poper. Zalijemo z vodo, pokrijemo in dušimo. Ko je fižol že skoraj kuhan (čez približno 30 minut), v ponev stresemo suhe slive, postopoma dodamo špinačo in kuhamo še deset minut. Kuskus pripravimo po navodilu na vrečki in ponudimo z obaro.
Kuskusu lahko dodamo cimet, nasekljane mandlje, rozine in sesekljan peteršilj. Namesto s kuskusom pa lahko jed pripravimo tudi z rižem basmati.
Literatura:
Cousin, P. J. in Hartvig, K.: Novi popolni vodnik: Hrana za zdravje
Kovič, P.: Alternativna kuhinja
Kaj jutri za kosilo? | ![]() |
malo za hec | ![]() |
MOJ vrt | ![]() |
Kaj danes za zajtrk | ![]() |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | ![]() |
Jabolčna torta
Hačapuri - gruzijski kruh