Pohorska omleta
Ste za masažo z bučnim oljem?
zdravje: počitek in sprostitev, avtor: hlebpet
Bučno olje večinoma povezujemo s kuhinjo in uporabo le-tega v njej. Manj znan je njegov lepotilni in sprostitveni učinek, zato ima masaža z bučnim oljem vsekakor prav poseben eksotičen prizvok.
BUČNO OLJE POSPEŠUJE RAST LAS
Ljudska medicina zelo ceni buče in bučno olje, ki je dolgo časa živelo v senci oljčnega olja. Bučno olje je zdravo, saj vsebuje veliko vitaminov A, C, E in K ter mineralov, kot so cink, magnezij, kalcij in mangan. Sestavljajo ga predvsem nenasičene omega – 3 in – 6 maščobne kisline, vendar pa ga ne smemo uporabljati za kuhanje, saj toplota uniči vse njegove blagodejne učinkovine.
Bučno olje vsebuje veliko močnih antioksidantov, ki nam pomagajo v boju proti prostim radikalom, ki uničujejo zdrave celice in pospešujejo staranje. Bučno olje pa tudi znižuje slab holesterol v krvi in previsok krvni pritisk. Maščobne kisline v bučnem olju nam pomagajo uravnavati presnovo, lajšati vnetja sklepov, preprečevati nastanek rakavih tvorb, pospeševati rast las in spodbujati obnavljanje kože. Pomembno pa je tudi dejstvo, da vitamin K, ki ga bučno olje vsebuje kar precej, skrbi za normalen pretok krvi.
POMAGA TUDI DO ZAVIDLJIVE POLTI
Bučnega olja ne smemo preveč segrevati, zato je odličen preliv za solate, primešamo pa ga lahko tudi omakam, enolončnicam in juham – pa še to čisto na koncu. Prelijemo ga lahko prek vanilijevega sladoleda, govejega mesa ali rib. Hkrati pa tako na enostaven način poskrbimo še za čudovite lase in zavidljivo polt.
Ljudsko zdravilstvo buče priporoča tudi v obliki obkladkov za utrujene in otekle noge, boleče in pekoče krčne žile ter ture. Obkladke si lahko pripravimo iz mletih bučnih pečk, s temi obkladki pa si lahko pomagamo tudi pri udarninah, zvinih, oteklinah in podplutbah ter revmatskih težavah.
PRI BOLEČINAH V HRBTU SI PRIVOŠČIMO MASAŽO Z BUČNIM OLJEM
Bučne peške so tudi zanimiv dodatek k kopeli, za katero v kavnem mlinčku zmeljemo jušno žlico bučnih pešk, dodamo 1 čajno žličko bučnega olja in 200 ml mineralne ali navadne vode. Mešanico takoj primešamo vodi za kopanje in uživamo.
Masažo z bučnim oljem priporočajo pri glavobolih, revmatskih težavah, vnetih in bolečih mišicah ter bolečinah v hrbtu. Pomaga tudi pri napenjanju, redno uživanje bučnega olja pa krepi zobe, kosti in lase ter blagodejno vpliva na kožo. Boleče dele telesa z masažnim oljem natiramo večkrat na dan, pri čemer se mora olje nato popolnoma vpiti v kožo. Lahko pa ga uporabimo tudi kot negovalno olje po kopanju ali prhanju.
PRIPRAVITE SVOJE MASAŽNO OLJE
In kako si pripravimo masažno olje? Potrebujemo 100 ml bučnega olja, 50 ml olja osatnika ali katerega drugega nevtralnega olja in 50 ml olivnega olja. Vsa ta olja dobro premešamo v mešalniku in nato shranimo v temno stekleničko. Mešanici olj lahko nato po želji dodamo še nekaj kapljic eteričnega olja melise, sivke, jasmina, rožmarina ali žajblja. Primešamo pa mu lahko tudi eterično olje kamilice ali čajevca.
Z bučnim oljem pa si lahko poleg solate, zmešamo tudi olje za nohte, za katerega v skodelici zmešamo 10 ml bučnega olja, 5 ml ricinusovega olja in 5 ml nevtralnega olja – uporabimo lahko sončnično, sojino ali pa olje osatnika. Olje za nohte vsaj enkrat na teden vtiramo v nohte in nohtišča, nego pa zaključimo s pedikuro ali manikuro.
POMAGA TUDI PRI PRHLJAJU
Bučno olje pa je zelo dobro tudi za nego las, posebej pri nadležnem prhljaju. Traja sicer daljši čas, da se nadloge otresemo, vendar pa jo vseeno velja preizkusiti. Za oblogo za lase zmešamo 1 čajno žličko bučnega olja in ½ čajne žličke konjaka, primešamo pa lahko še en jajčni rumenjak.
Obloga z bučnim oljem je primerna tudi za tiste, ki pogosto barvajo lase, zaradi česar so lasje poškodovani. Zmešamo 25 ml bučnega olja s 25 ml olivnega olja, vtremo v lase, jih ovijemo v brisačo in pustimo delovati čez noč, zjutraj pa oblogo dvakrat speremo.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Pečeni Azijski Riževi Rezanci s Piščancem