Zakladnica vitamina C

Grenivka

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Grenivko so nekoč imenovali »prepovedan sadež«. Najverjetneje izvira iz območja Indonezije in Indije in je nastala z naravnim križanjem pomela in pomaranče. Iz Indonezije naj bi jo v 17. stoletju prinesli na Barbados.

NAJDEBELEJŠI SADEŽ IZ DRUŽINE CITRUSOV

Danes jo gojijo predvsem na Floridi, v Izraelu, Južni Afriki, Braziliji, Kubi, Argentini in deželah Sredozemlja, kot sta Grčija in Španija. V trgovinah jo lahko kupimo vse leto.

Grenivke sodijo v družino citrusov, ponašajo pa se tudi s tem, da so to najdebelejši sadeži iz te družine. Pester je tudi barvni razpon njihovih lupin, ki se giblje od svetlo rumene do rožnate, v Izraelu pa gojijo celo križance grenivke in pomela z zeleno lupino.

grenivka_2.jpg

BOGATE Z VITAMINOM C IN FOLNO KISLINO

Grenivka je prava zakladnica vitamina C, vsebuje pa tudi veliko folne kisline in vitamina skupine B. Bogata je s kalijem, železom, kalcijem in drugimi minerali. Rdeče in roza sorte grenivk vsebujejo še betakaroten in likopen.

Redno uživanje hrane, ki je bogata z likopenom, namreč zmanjšuje tveganje za nastanek raka prostate. V grenivkah je tudi mnogo rastlinskih zaščitnih snovi, vlaknin in drugih učinkovin, ki naše telo ščitijo pred rakom ter boleznimi srca in ožilja.

SPODBUJA APETIT IN JE HKRATI ODLIČNO DIETNO ŽIVILO

Grenivka spodbuja apetit in rast normalnih črevesnih celic, pospešuje prebavo in delovanje črevesja. Deluje pa tudi izjemno čistilno na črevesje, sploh če jo uživamo na tešče. Grenivka je odlično dietno živilo, saj vsebuje malo natrija. Pomaga nam v boju proti prehladom in deluje preventivno, saj ena grenivka zadosti dnevni potrebi našega telesa po vitaminu C.

Grenivka vsebuje nekatere učinkovine, ki preprečujejo nastanek bolezni srca in ožilja, ter nekaterih vrst raka. Ker grenivka vsebuje veliko vitamina C, z njeno pomočjo lahko preprečujemo poškodbe, ki nastanejo zaradi prostih radikalov pri vnetnih stanjih, kot so astma in nekateri artritisi.

PRILJUBLJENO DIETNO ŽIVILO ZNIŽUJE HOLESTEROL V KRVI

Ker je grenivka bogata s pektinom, nam lahko pomaga pri zniževanju povišanega holesterola v krvi. Uživanje soka citrusov, torej tudi grenivkinega, zmanjšuje tveganje za nastanek ledvičnih kamnov.

Pogosto se uporabljajo v dietah, saj vsebujejo zelo malo kalorij. Ker vsebujejo veliko vlaknin, nam hitro prežene lakoto in nas odvrne od prenajedanja.

 

 

 

 

PRI UŽIVANJU GRENIVKE POZORNOST NI ODVEČ

Grenivka je lahko zelo blagodejna za naše zdravje, vendar pa moramo biti pri uživanju grenivk tudi previdni. Če zaužijemo preveč grenivk, namreč lahko dobimo drisko.

Pozorni moramo biti takrat, ko jemljemo zdravila na recept, zdravila brez recepta in celo zdravila rastlinskega izvora. Sočasno uživanje grenivkinega soka ali grenivke in zdravil lahko pripelje do zelo resnih zdravstvenih težav, zato se posvetujte z vašim zdravnikom ali farmacevtom o morebitnih zadržkih glede uživanja grenivk.

ODLIČNO SE UJEMAJO Z MORSKIMI SADEŽI

Najbolje je, če grenivko uživamo presno, ali pa iz nje iztisnemo sok. Odlična je v sadnih in zelenjavnih solatah, dobro pa se ujemajo tudi z morskimi sadeži.

Zapomniti si velja, da je grenivka tem bolj sladka, čim temnejše je njeno meso. Težji sadeži vsebujejo več soka, izberemo pa sadeže z napeto in čvrsto lupino.

Ko grenivke potrgajo, ne zorijo več, zato jih lahko pri temperaturi od 8 do 15 stopinj Celzija hranimo nekaj tednov.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »