Krompir za zdrave kosti

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Krompir izvira iz Južne Amerike, iz Andov. Dolgo časa je živel v senci ostalih živil, saj so njegovo vrednost prepoznali šele v 18. stoletju. Danes je eno najbolj priljubljenih živil na svetu, poleg tega pa ga pridelujejo po vsem svetu. Po zaslugi Marije Terezije, ki je uzakonila sajenje krompirja, se je končala lakota v velikem delu Evrope.

PRI NAS GOJIMO KAR 130 RAZLIČNIH SORT

Krompir spada v družino razhudnikovk. Pri nas pridelujemo približno 130 različnih sort krompirja, ki imajo različne lastnosti. Pomembno je poudariti, da krompir sam po sebi ne redi, da ima sicer več kalorij kot druge vrste zelenjave ter nas zato hitreje nasiti, vendar pa so bolj redilne omake in priloge, ki jih jemo skupaj s krompirjem, kot pa sam krompir.

Krompir vsebuje veliko kalija, ki regulira vodno ravnotežje, poleg tega pa še dragocene beljakovine, železo, magnezij, vitamin C ter vitamine skupine B. Bogat je tudi s kalcijem in natrijem.

krompir.jpg

DRAGOCEN ZA OTROKE IN MLADOSTNIKE

Bolj pomembno pa je dejstvo, da vse te snovi vsebuje v idealnem razmerju, zato je krompir dragoceno živilo predvsem za otroke in mladostnike. Preseneti tudi njegova lupina, saj vsebuje folno kislino, niacin in cink, zato si ga poleti, ko je mlad, pridno privoščimo čim bolj pogosto.

Mlad krompir, ki ga lahko kupimo pozno spomladi in poleti, je še posebno primeren za peko in okusen. Lupino dobro skrtačimo in ga spečemo kar z lupino vred ter tako uživamo ob mladem krompirju s hrustljavo lupino.

KUHAJMO GA V MALO VODE

Če si ga želimo privoščiti kuhanega, ga skuhamo v čim manj vode, lupino pa pred tem dobro skrtačimo. Kot rečeno, ga moramo kuhati v čim manj vode, saj se tako izloči manj dragocenih snovi, ki jih skriva krompir. Lupino olupimo tik preden ga ponudimo.

Krompir lahko serviramo kot prilogo ali pa kot samostojno jed. Iz njega lahko pripravimo tudi solate in cmoke.

HRANIMO GA V TEMNEM PROSTORU

Krompir moramo hraniti pazljivo. Najbolj primeren je temen, zračen in hladen prostor. Če krompir hranimo v svetlem prostoru, se namreč obarva zeleno in v lupini se razvije škodljiv solanin. Pozorni moramo biti že pri nakupu, saj moramo izbrati kakovostne gomolje s čisto in nepoškodovano lupino, brez nagnitih in zelenih mest, v katerih se nahaja škodljiv solanin. Prav tako ne smejo imeti poganjkov, saj le-ti gomolju odtegujejo dragocene vitamine in aromatične snovi.

Kaj, če bi si danes privoščili krompir z maslom, za kar potrebujemo:

  • Kilogram krompirja
  • Nekaj rezin masla
  • Sol

Krompir dobro operemo in skrtačimo. Skuhamo ga v lupini, olupimo pa ga, ko se malo ohladi. Olupljen krompir razrežemo na polovice in jih rahlo posolimo. Položimo jih na večji skupen krožnik in ga ponudimo z maslom. K tako pripravljenemu krompirju ponudimo še hladno polnomastno mleko. Dober tek!

Literatura: Polona Kovič: Alternativna kuhinja

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »