Bovla po kitajsko
Ali je bolečina res del mojega (stoječega) poklica?
Veliko poklicev zahteva naporno stoječe delo in prisiljeno držo, ki slej ko prej vodijo do občutka težkih in utrujenih nog, napetosti in bolečin v nogah, krčev v mečih, otekanja gležnjev in razširjenih žilic.
zdravje: počitek in sprostitev, avtor: TopCoach
Ne dolgo nazaj sem bila priča pogovoru dveh kuharic, ki sta se strinjali, da telesna bolečina spada k njunemu poklicu.
Da bi jima pomagala omiliti težave, sem jima svetovala, naj vsak dan, kar na delovnem mestu, naredita nekaj razteznih in krepilnih vaj za spodnji del nog.
Kot vedno, ko nam nekdo predstavi nekaj novega, sta me najprej pogledali z nezaupanjem. Predlagane vaje pa sta z nekaj moje vzpodbude le začeli izvajati.
Presenečeni sta bili nad učinkom, ki je bolečino precej omilil, zatekanje pa tudi odpravil.
Vaje, ki jih s pridom lahko uporabljajo vsi, ki imajo pretežno stoječe delo in z njim povezana neugodja, so sledeče:
Raztezne vaje za spodnji del nog
Stojite v širini bokov, pogled je naravnost predse (Slika1). Primite se za oporo, izmenično se dvigujte na prste(Slika2) in pete (Slika3), koleni naj bosta stegnjeni. Če si hočete vajo otežiti, jo lahko izvajate samo na eni nogi, drugo nogo pa pokrčite v kolenu in dvignete od tal.
(Slika1) (Slika2) (Slika3)
2. Sedite na stol, eno nogo prekrižajte preko druge noge. Z eno roko ali obema, kakor vam je lažje, primite stopalo in ga upognite kolikor morete:
a) proti kolenu, da začutite rahel nateg na zadnji strani goleni
b) stran od kolena, da začutite rahel nateg na sprednji strani goleni
c) navznoter, da začutite rahel nateg na zunanji strani gležnja
d) navzven, da začutite rahel nateg na notranji strani gležnja
a) b)
c) d)
To raztezno vajo lahko izvajamo tudi stoje, kjer lahko uporabimo za protiupor tudi silo lastnega telesa, kar nam omogoča zelo učinkovit razteg.
3. Sedite na tla ali stol, za prsti si okoli stopala ovijte kakršenkoli trak ali vrv in ga/jo držite z obema rokama, koleno iztegnite. Stopalo in prste povlecite navzgor, gib povečajte z vlekom traku/vrvi proti sebi.
4. Sedaj pa vlecite trak z rokami proti sebi, stopalo potiskajte stran od telesa oz. proti tlom.
5. Stopite pred steno, s stegnjenima rokama se oprite, eno nogo pokrčite, drugo stegnite in pomaknite nazaj, stopali naj bosta na tleh in usmerjeni naprej. Boke potisnite naprej proti steni, da začutite rahel nateg na zadnji strani meč.
Proti zatekanju in za dober krvni pretok se je potrebno ukvarjati tudi z aerobnimi športi. Najkoristnejši so hitra hoja, zmeren tek in kolesarjenje. Na Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije opozarjajo, da je pri ljudeh, ki se srečujejo z zatekanjem nog, zaradi motenega odtoka krvi iz spodnjih okončin, pomembna zmernost pri športih, kot so odbojka, košarka in tenis; zaradi skokov in hitrega ustavljanja se v venah namreč dvigne tlak.
Najbolj pomembno je, da smo pri vsaki vadbi zmerni in vztrajni, obenem pa prisluhnemo potrebam svojega telesa.
Tekst pripravila:
Danijela Vukovič, Osebni Trener Fitnessa
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Veganski narezek z nachosi