Svaljki s čemaževim pestom
Razstrupljanje s sokovi
zdravje: diete, avtor: hlebpet
Dieta s sokovi je pravzaprav ena od oblik (delnega) posta. Predpogoj za uspeh je predvsem v tem, da ste, ko se lotite diete ali postenja, zdravi ter da imate radi različne naravne sokove, juhe in čaje.
Ključno pri tej obliki posta oz. diete je, da se dnevno poskrbi za čiščenje črevesja ter da je potrebno popiti veliko tekočine (od 2,5 do 3 litre vode, nesladkanih čajev in mineralne vode). Pomembno je, da pri postenju s sokovi končane diete ne prekinete naenkrat, pač pa da postopoma dodajate različna živila na vaš jedilnik.
Pri dieti s sokovi se odrečemo vsaki gosti hrani. Prednost diete je predvsem v tem, da se telo zaradi uživanja sadnih in zelenjavnih sokov, zeliščnih (nesladkanih) čajev, bazične čiste juhe ter veliko vode očisti, razkisa in razstrupi. Razbremenijo se prebavila, saj uživamo le tekočo hrano.
Post s sokovi, čaji in juho je primeren predvsem za osebe, ki trpijo zaradi prekomerne teže, primeren je za preprečevanje bolezni in pri zdravljenju visokega krvnega tlaka, sladkorne bolezni (sladkorna bolezen tipa 2), revmatičnih obolenjih in glavobolu. Postenje s sokovi pa bi odsvetovali zelo suhim osebam, osebam, ki trpijo zaradi vnetja v želodcu ali črevesju.
Pri postenju s sveže stisnjenimi presnimi sadnimi in zelenjavnimi sokovi, vsak dan popijemo približno 750 ml soka, in sicer sadnega 300 ml, zelenjavnega 300 ml in približno 150 ml soka zdravilnih rastlin, to količino pa razdelimo na 3-5 dnevnih odmerkov. Vsak odmerek soka za vsak obrok sveže iztisnemo s sokovnikom in ga takoj zaužijemo. Vsako sekundo, ko stoji, se namreč zaradi svetlobe in oksidacije izgubljajo pomembne hranljive snovi. Sok zdravilnih rastlin pripravite glede na težave, ki vas pestijo (npr. zelena pri težavah s kožo, baldrijan pri živčnosti, itd). Najbolj bo sok učinkoval, če ga boste popili v štirih odmerkih, torej štirikrat na dan po štiri žlice. Določeni sokovi zdravilnih rastlin imajo precej specifičen okus, na katerega se je potrebno navaditi. Veliko hitreje in lažje boste te sokove zaužili, če jih pomešate npr. s paradižnikovim ali korenčkovim sokom. In kar je najpomembneje, njihova učinkovitost se s tem ne bo zmanjšala.
Očistite svoj prebavni trak
Razstrupljevalni post s sadjem je primeren tudi za zdrave ljudi, ki bi želeli očistiti svoj prebavni trak. Gre namreč za eno od najlažjih oblik postenja, saj na dan zaužijete približno kilogram sadja in zelenjave, ki ga razdelite na pet dnevnih obrokov. Priporočljivo je, da zjutraj in dopoldan (lahko tudi do zgodnjega popoldneva) uživate sadje, popoldan in zvečer pa zelenjavo, saj lahko sadje, zaužito pozno zvečer, čez noč v želodcu vre in povzroči napenjanje.
Pri postenju bodite pozorni, da zaužijete različno sadje in zelenjavo, saj se boste s tem izognili enoličnosti in izkoristili različne prednosti posameznih vrst sadja in zelenjave. Ananas npr. razbremeni trebušno slinovko in odvaja odvečno vodo; avokado pomaga pri hujšanju in povečuje miselno zbranost; banane pomagajo pri vneti želodčni sluznici in pomirjajo živce; bučke razstrupljajo črevesje in krepijo vse sluznice v telesu; grozdje čisti ledvica, odpravlja zaprtost in pomaga pri lenem črevesju; hruške obnavljajo kri in čistijo črevesje; jagode čistijo kri in kožo; kumare čistijo črevesje in delujejo odvajalno in razstrupljajo; limone krepijo imunski sistem, vezno tkivo, lase in nohte ter krepijo krvne žile; marelice pomlajujejo in izboljšujejo razpoloženje; paprika pomaga pri motnjah prekrvavitve in krepi vezivno tkivo; paradižnik krepi sluznico in pospešuje odvajanje vode ter izločanje seča; pomaranče povečujejo miselno zbranost in krepijo vezivno tkivo; ribez spodbuja izločanje hormonov in varuje celice pred prostimi radikali, itd.
Ne pozabite na topel obrok
Pri postenju s sadnimi in zelenjavnimi sokovi si dnevno privoščite tudi topel obrok v obliki čiste zelenjavne juhe. Pri pripravi zelenjavne juhe vam bo v pomoč pester nabor zelenjave iz zelenjavnega vrta. Raznobarvna zelenjava, katero stlačite, vam bo koristila ne le pri razstrupljanju, pač pa tudi pri odvajanju odvečne vode. Pripravite si juho po svojem okusu in dnevno pripravite juhe iz različne zelenjave, npr. paprike, korenja, paradižnika, blitve, zelene, brokolija, buč, peteršiljevih korenin, belušev, zelja, cvetače, krompirja, itd. Raznolike dostopne zelenjave je na pretek in vsak dan si lahko privoščite novo različico juhe.
Med uživanjem sadnih in zelenjavnih sokov ter zelenjavnih juh pa nikar ne pozabite, da morate popiti veliko vode in nesladkanih zeliščnih čajev.
Vir: Margot Hellmiβ, Falk Scheithauer: Zdrav post, Mladinska knjiga založba, 2002
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Sendviči iz ajdovih rogljičkov