Burito palačinke z lososom
Dotik dela čudeže
Masaža
zdravje: počitek in sprostitev, avtor: hlebpet
Dotik pomirja, dotik spodbuja, z dotikom izkažemo zanimanje, pozornost in zaupanje do osebe, predvsem pa dotik zdravi. Z dotiki namreč ljudje blagodejno vplivamo drug na drugega, na počutje in posledično zdravje. Dotiki, močni in nežni, povezani v masažo, pa imajo sprostitveno in zdravilno moč.
Masaža – ena od najstarejših terapevtskih oblik zdravljenja
Zdravljenje z masažami sodi med eno od najstarejših terapevtskih oblik zdravljenja, saj so jo uporabljali že Stari Grki pri zdravljenju in sproščanju. Z masažo, predvsem s konicami prstov, se prenašajo energijski tokovi med osebo, ki masira in osebo, ki je masirana. Masažo lahko izvajate v terapevtske namene, torej takrat, ko mišice ali mišične skupine ne morejo opravljati svoje funkcije ali zgolj za sprostitev. Predvsem je pomembno, da masirate z občutkom in ne pozabite, da masaža včasih dela čudeže.
Z masažo do sproščenosti
Masaža je zelo priporočljiva pri splošni napetosti, pri vnetju mišic, pri bolečinah v mišicah, pri premagovanju stresa, pri odmaševanju limfnih žil, pri glavobolu in migreni (brez povišane telesne temperature) ter pri zaprtju. Z masažo bodite previdni na poraščenih delih, pri zdravljenju brazgotin, pri slabem počutju in pri razširjenih venah. Odsvetuje se pri povišani telesni temperaturi, pri zdrsu medvretenčnih ploščic, pri svežih poškodbah vezi, kit in mišic ter pri akutnih vnetjih (npr. kože, žil, ledvic ali sklepov).
Najpomembnejši masažni pripomoček so vaše roke
Za masažo ne potrebujete veliko pripomočkov in kar je najbolj vzpodbudno – najpomembnejši pripomoček že imate in to so vaše roke. Preden pričnete z masažo poskrbite, da bodo roke prijetno ogrete, saj lahko s (pre)hladnimi rokami zakrčite mišice. Pazite pa, da vaši nohti pri masaži ne bodo predolgi, saj boste uporabljali veliko prijemov, kjer so potrebne konice prstov in precej neprijetno bi bilo, če bi svoje nohte zapičili v hrbet masirancu. Le-ta naj tudi leži na trdi podlagi (doma verjetno nimate trde masažne mize, zato boste lahko povsem kvalitetno masažo izvajali tudi na trdi žimnici), kar se da udobno in sproščeno, saj bo s tem učinek največji. K sproščenemu vzdušju boste pripomogli tudi z blazinami za zatilje, mehkimi rjuhami in brisačami, prijetno sobno temperaturo, sproščujočo glasbo in z izklopom vseh motečih dejavnikov (telefona, računalnika, hrupa z ulice) ter uporabo eteričnih olj za odišavljenje prostora (lahko tudi za masažo). Pri masaži uporabljajte prijetno dišeča masažna olja, ki npr. spodbujajo prekrvavitev (rožmarin, smrekove iglice, arnika) oz. olja, ki so prijetna za masiranca.
Različne masažne prijeme in tehnike lahko razvrstimo v štiri osnovne oblike. To so gladenje, ki pomirja in sprošča, zato se vsaka masaža začne in konča z gladenjem. Sledi gnetenje, ki pospešuje prekrvavitev, nato kroženje, ki pomaga pri krčih v mišicah ter tresenje (in udarjanje).
Sindrom splošne utrujenosti in izgorelosti je med delovno aktivno populacijo dandanes zelo pogost pojav in bolezen, ki jo je potrebno zelo resno obravnavati. Pri splošni izčrpanosti je masaža zelo priporočljiva, sploh če se prične z masažo nog in nadaljuje z masažo celega telesa.
Vir: Praktični vodnik – MASAŽA; Učila International, 2009
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Mandljeva juha ajoblanco