Antibiotična moč zelišč in začimb

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Vas sproščen klepet na vrtu, obdanem z lovorjem, rožmarinom in timijem prijetno boža in razvaja? Vas sprehod po dišečem spomladanskem travniku pomirja? Vas vonj smrekovega gozda napolni z energijo? Vas prijetne vonjave v kuhinji spravljajo v dobro voljo?

Zelišča in začimbe vsebujejo eterična olja, ki so poznana že več tisoč let in ki lahko blagodejno vplivajo in delujejo na naše zdravje in dobro počutje. Znano je namreč, da vonjave vplivajo na naš živčni sistem, čustva in počutje. To pomeni, da lahko eterična olja poživljajo, povečujejo koncentracijo, pomirjajo in sproščajo. Zdravljenje z dišavami imenujemo aromaterapija.

Z zdravilnimi zelišči olajšajte bolečine

Eterična olja, ki jih pridobimo iz zdravilnih zelišč, so na voljo za zunanjo (vtiranje, inhaliranje, obkladki, obloge, …) in notranjo uporabo (kapljice, čaji). Osnova obeh je lahko zdravilna in antibiotična moč. Eterična olja ne vsebujejo vse rastline, pač pa le približno 30 %. Aromatične sestavine eteričnih olj so zelo izrazite, zato jih zaznamo tudi, če so razredčene. Eterična olja se izločajo skozi pljuča in sečila (npr. olja za notranjo in zunanjo uporabo).

antibiotina_mo_zeli

Evkalipt in materina dušica blagodejno delujeta na dihala, brin na sečila, kumina in komarček na tanko črevo, pomirjata napenjanje in uničujeta mikrobe. Česen in čebula razkužujeta in pomirjata krče v dihalih. Sivka krepi živce, spodbuja prebavo; kamilica in rman preprečujeta vnetje; materina dušica krepi odpornost; poprova meta spodbuja prebavo in pospešuje izločanje žolča.

Eterična olja lahko delujejo kot antibiotik, hkrati pa dražijo sluznico in kožo, zato se uporabljajo tudi za povečevanje prekrvavljenosti in lajšanje bolečin ali pa delujejo na določene organe ali predele telesa. Eterična olja so učinkovita tudi v boju proti določenim bakterijam, plesnim in virusom. Najmočnejše orožje v boju prosti virusom, zlasti virusu herpesa in virusov, ki povzročajo okužbe dihal in prebavil, je cimetovo, poprovo in klinčkovo olje. Njihova prednost je v tem, da uničujejo viruse, hkrati pa ne poškodujejo telesnih celic.

Ob začimbah sicer najprej pomislimo na izboljšanje okusa, ki ga omogočijo, vendar ne smemo pozabiti, da spodbujajo tudi prebavo in kot splošno razkužilo preprečujejo procese vrenja in gnitja. Dokazano je, da materina dušica, majaron, česen in čebula ter šetraj niso zgolj začimbe, pač pa umirjajo in preprečujejo napenjanje in krče, spodbujajo delovanje črevesja in prebavnih žlez, krepijo tek ter lajšajo občutek napetosti. Potrebno pa se je zavedati, da vsebnost učinkovin pri začimbah ni stalna, tako kot pri zdravilnih zeliščih in se spreminja oz. je odvisna od shranjevanja, skladiščenja, področja delovanja, …

Najboljši med najboljšimi

Najpomembnejši naravni rastlinski antibiotiki so bazilika, brin, bergamotka, bor (iglica), cimet, cipresa, citronka, čajevec, čebula, česen, črni poper, origano ali dobra misel, evkalipt, ingver, janež, kafra, kamilica, klinček, komarček, kumina, limona, majaron, materina dušica, melisa, mira mirta, muškatni orešek, pehtran, poprova meta, pravi timijan, rožmarin, sivka, smreka (iglice), šetraj, žajbelj … Prav tako so pomembna gorčična olja (v pari hlapljive snov), ki jih najdemo v zelju, redkvi, hrenu, kapucinki, česnu, čebuli in čemažu. Gorčična olja dražijo tkiva v telesu in delujejo na sluznico in krvni obtok, prebavo, spodbujajo izločanje seča in pospešujejo celotno presnovo.

Vir: Wolfgang Möhring: Zdravimo se z naravo, Mladinska knjiga Založba, 1999

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?NENA58
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »