Ajdov kruh z orehi
Kislo zelje - prijetna krtača za želodec
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Za marsikoga, predvsem pa za otroke in mladostnike, je zelje absolutni zmagovalec v kategoriji najbolj odvratne zelenjave. Odpor je najpogosteje posledica predsodkov ali slabih izkušenj – morebiti s kakšno razkuhano zeljno čorbo. Kljub temu pa je zelje absolutni zmagovalec v kategoriji visoko vrednih naravnih zdravil, kar so zatrjevale že naše babice in prababice, potrdili pa številni znanstveniki.
Zelje namreč čudežno deluje na naš organizem iz različnih vidikov in nič čudnega ni, da so ga že pol stoletja pred Kristusom Grki imeli za pravo zdravilo. Blagodejni učinki obilice vitamina B12, ki ga vsebuje, pozitivno vplivajo na dobro preskrbo živčevja, pa tudi na presnovo železa in nastajanja rdečih krvničk, posredno pa tudi na preskrbo s kisikom. Skrbi tudi za presnovo maščob in prispeva k dobremu delovanju vseh mišic, še posebej srčne.
Zelje za zdrav vsakdan
Zelje je dobrodošel pripomoček pri hujšanju, saj vsebuje veliko vode in vlaknin, zato nam daje občutek sitosti kljub manjšemu številu kalorij. Prav tako zelje pospešuje celično rast in presnovo ogljikovih hidratov, pomaga pri vnetju dlesni in ustne sluznice, krepi imunski sistem in je odlična pomoč pri prehladu in gripi, krepi koncentracijo, zmožnost učenja in pomnjenja, povečuje spolno aktivnost, pomirja živčevje, izboljšuje možganske sposobnosti in odpravlja nemir, daje dober spanec, lajša stres, zmanjšuje količino holesterola v krvi, lajša motnje črevesne flore, podpira zdravljenje raka (predvsem črevesnega), pomaga pri boleznih zaradi pomanjkanja joda, lajša osteoporozo, blagodejno vpliva na žlezo ščitnico in še in še.
Zelje ima, podobno kot druga listnata zelenjava, nizko energetsko vrednost. Toda njegova največja vrednost je bogastvo mineralnih snovi in vitaminov. Zelje vsebuje največ kalija, železa, magnezija, žvepla in bakra. Majhne količine natrija ter ugodno razmerje med kalcijem in fosforjem zagotavljajo kar največji izkoristek kalcija v organizmu. Raziskave so pokazale, da se zelje po vsebnosti vitamina C lahko mirno kosa z limono in pomarančo. Ne gre zanemariti niti vitaminov B1, B6, B3, B5, B8 in U, karotena (provitamina A), bogato pa je tudi z različnimi fermenti.
O magični moči kislega zelja je pisal tudi Sebastjan Kneipp, nemški duhovnik in vodni terapevt, ki je dejal, da je kislo zelje »krtača za želodec«, saj krepi živce in pomaga pri tvorbi krvi. Kislo zelje ima magično in čudežno moč ter z vitamini in minerali pomembno vpliva na dobro počutje.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | rimljanka |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Jernejev zelenjavni curry