Široki rezanci z grahovim pestom
Nad prehlad z darovi narave
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
O prehladu vemo že praktično vse, pa vendar nas vsako leto presenetijo kihanje, kašljanje, smrkanje, glavobol in utrujenost, ki oslabijo naš imunski sistem. Najbolj pogosto se pojavlja v jesenskih in zimskih mesecih ob spremembi temperatur – odrasle osebe prizadene v povprečju dvakrat letno, otroke pa štiri do šestkrat letno.
Stara modrost pravi, da prehlad traja sedem dni, če ga zdravimo in en teden, če ga ne zdravimo. Čarobnega zdravila proti prehladu ni, pa vendar lahko marsikaj storimo sami, da se prehladu izognemo oz. da se z njim čim bolj učinkovito spopademo. »Preventiva je boljša kot kurativa«, zato poskrbite za:
- redno umivanje rok z vodo in milom, sploh, če ste v stiku s prehlajeno osebo ali če jo negujete
- izogibanje (javnim) zaprtim prostorom, kjer se zadržuje veliko oseb
- redno gibanje na svežem zraku, tudi v zimskem času, ko so temperature nižje
- dihanje skozi nos, saj je nos odličen filter za viruse, hkrati pa pomaga ogreti zrak
- z rokami se ne dotikajte oči in nosu
- uporabljajte papirnate robčke, ki jih takoj po uporabi zavržete
Ne pozabite na vitamine in minerale
Ko vas prehlad že napade, le preizkusite in uporabite nekaj naravnih načinov, ki lajšajo simptome. Nikar ne pozabite na uživanje vitaminov (predvsem vitamina A in C), mineralov (npr. cink) in številnih zdravilnih zelišč. Najbolj priporočljivo je uživanje ameriškega slamnika, bezgovih jagod, šipka, mentola in evkaliptovega olja, janeža, poprove mete in medu.
Preizkusite nekaj naravnih trikov in upoštevajte babičine nasvete
Pri zdravljenju prehladov ljudje velikokrat posegajo po domačih zdravilih, ki se prenašajo iz roda v rod, po vsej verjetnosti tudi zato, ker dejansko učinkujejo. Zrak v sobi ovlažite z mokro krpo oz brisačo in veliko lažje boste zadihali. Stara aromatična zelišča, kot so žajbelj, timijan, evkaliptus, rožmarin in zimzelen dihanje še posebej olajšajo. Stresemo jih v lonec vrele vode, pustimo stati 15 minut, nato pa vdihujemo paro. Naravni vonji in para bosta na vas vplivala zelo blagodejno.
Sicer pa se pri prehladu spomnite tudi na nasvete, ki vam jih je dala babica. Privoščite si krožnik kokošje juhe, ki je pri sproščanju sluzi, ki mašijo nos, učinkovitejša od vroče vode ali drugih tekočin. Babičine nasvete so potrdili tudi številni raziskovalci in kokošja juha je res blag antibiotik in dekongesiv, ter je učinkovito zdravilo za navadni prehlad. V kokošjo juho dodajte še čebulo in strok česna, saj lajšata zamašena dihala in nadležen kašelj.
Ne dovolite, da vas prehlad priklene v posteljo, poskrbite za redno telesno aktivnost, popijte veliko tekočine, segajte po temni zelenjavi, rumenem in oranžnem sočivju, sadju, oreških, kalčkih, predvsem pa se izogibajte nezdravim razvadam in uživali boste tudi v mrzlih temperaturah.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Cheesecake