Karamelna omaka
Izzivi staršev v času šolanja in dela od doma
članek: ostalo, avtor: Gaber Marolt
Vedno več staršev nam pošilja izzive, kako se v teh časih spopadajo z novimi razmerami, kako rešujejo svoje profesionalne izzive in potem tudi, kako pomagati svojim otrokom, da opravijo svoje šolske obveznosti, ki seveda v the časih potekajo bistveno drugače kot smo jih bili navajeni. Njihovi občutki so seveda odraz razmer, a imamo enake izzive najverjetneje tudi mi - starši.
Dejavnosti so še vedno precej omejene, zdravstvo in vodstvo države še vedno raziskuje, kako se spopasti z novim virusom in podobno počno tudi drugod po Evropi. Zato so otroci še vedno doma, šolajo se od doma in obvestila, ki smo jih prejeli v zadnjih tednih pravijo, da bo za večino osnovno šolskih otrok tak pristop veljal še do poletja, torej do počitnic. In najverjetneje ste tudi vi v teh časih obremenjeni z dodatnimi aktivnostmi.
Starši tako, poleg svojega rednega dela, izvajamo ali pomagamo tudi šolanje otrok od doma. Seveda je tudi za otroke ta situacija izziv, saj česa takega še niso doživeli. Ljudje hodijo okrog z maskami, stojijo dva metra narazen, ne obiskujejo se več, nekateri svojih starih staršev niso videli že mesece.
No, roko na srce, tudi odrasli česa takega še nismo doživeli. Zato nas prevevajo različni občutki o situaciji. Verjetno ste se predvsem v začetku, ko so razglasili epidemijo, vsi precej prestrašili. Tudi sam sem občutil tesnobo, ko sem v prvih dneh hodil po trgovinah s praznimi policami. No, razmere k sreči niso bile tako hude. Vsaj pri nas je bilo število obolelih bistveno nižje, kot pri npr. epidemijah vsakoletnih grip. Se je pa zato zmanjšala gospodarska aktivnost in razsežnosti vpliva karanten celotnih držav in dobesedna ukinitev določenih dejavnosti, prireditev recimo, turizma, izobraževanj v živo in še marsičesa, se bo v nadaljnjih tednih in mesecih šele pokazala. Marsikdo se seveda že sedaj bori za preživetje in seveda občutki staršev, posebej tistih v podjetniških sferah, so najverjetneje mešani. Tudi v javnem sektorju so razmere drugačne, delo poteka bistveno drugače, ogromno je omejitev, prihajajo novi in novi predpisi, kar marsikomu povzroča stres. Hočeš nočeš, to prenašamo tudi na otroke.
Otroci imajo torej v teh časih še večje čustvene potrebe, starši jim moramo biti še bolj na voljo. Tudi šolanje poteka precej drugače. Otroci imajo šolo shranjeno v svojem operacijskem sistemu popolnoma drugače. Dom ni šola in tudi njihovi občutki so pač taki. In upravljanje s temi občutki, pomoč njim tako pri vsakodnevnih aktivnostih kot tudi pri pomoči pri šolskih obveznostih, je naloga nas staršev.
Kako se mi spopadamo s tem, je seveda odvisno od usposobljenosti, malo pa tudi od talenta. Pedagogi so mogoče tu v prednosti, a velikokrat prav oni sporočajo, da imajo ogromno izzivov. Najprej, kako spremeniti način dela za svoje učence, potem pa še, kako pomagati svojim otrokom, da opravijo svoje obveznosti. Še posebej so na udaru družine s tremi ali več otroci. Ena takih smo tudi mi.
Seveda je dobro, da iščemo dodatna znanja, kako ravnati v teh razmerah. V ta namen boste pri nas našli serijo brezplačnih webinarjev, ki vam ponujajo dodatna orodja na temo vzgoje in poučevanja. V teh vsebinah odgovarjamo na vprašanja, kako priti z našimi otroci skozi vsakdan z manj stresa. Kako vplivajo na vse to naša čustva, je verjetno eno najpomembnejših vprašanj in tudi o tem se pogovarjamo ter raziskujemo, kako si lahko starši pomagamo, da lahko potem še bolje pomagamo svojim otrokom.
Gaber Marolt,
NLP trener in coach,
izvaja treninge osebnega razvoja v Mariboru, Celju in Ljubljani
www.nlp-center.si
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Metuljčki s paradižnikovo omako