Gratinirani svaljki
Riž
članek: kulinarika
Ko pomislimo na riž, si verjetno najprej predstavljamo širna riževa polja nekje na Kitajskem, na njih pa pridne delavce, pokrite s tradicionalnimi okroglimi, na koncu nekoliko zašiljenimi pokrivali.
Riž sicer res najbolje uspeva v državah z visoko letno stopnjo padavin, v resnici pa ga je mogoče pridelovati povsod, tudi v hribovitem oziroma goratem svetu (t.i. suhi ali gorski riž, ki za pridelavo zahteva manj toplote in vlage)1. Izvorno območje riža so tako tropski in subtropski deli južne in jugovzhodne Azije ter Afrika2, pridelujejo pa ga tudi v Evropi. V 8. stoletju so Arabci iz Sirije riž prenesli tudi na jug Španije, od koder se je njegova uporaba hitro preselila tudi v Italijo. Najprej v Neapelj, nato pa v Padsko nižino, kjer ga zaradi odličnih pogojev za rast pridelujejo še danes. Od takrat so Italijani največji pridelovalci riža v Evropi, saj ga gojijo na kar 230.000 hektarih3.
Riž predstavlja pomemben temelj človeške prehrane, saj človeštvu zagotavlja vnos kar ene petine vseh potrebnih kalorij. Letna proizvodnja znaša približno 600 milijonov ton in je na prelomu 21. stoletja prehitela proizvodnjo pšenice in koruze.
Od vseh žit vsebuje riž največ škroba (75-78 %), beljakovin (7%), maščob (0,5%) in rudninskih snovi (0,4%). (vir: Wikipedia)
Na svetu naj bi gojili kar 1.000 različnih vrst riža, ki se med seboj ločijo po barvi in obliki. Poleg belega riža, ki smo ga najbolj vajeni, poznamo tudi različne, rdeče in vijoličaste vrste, v kulinariki pa uporabljamo predvsem tri glavne skupine dolgozrnati, srednjezrnati in okroglozrnati riž.
Natureta v svoji pestri paleti izdelkov ponuja tudi štiri kakovostne sorte riža, primerne za pripravo različnih jedi. Arborio, parboiled, tondo in basmati so visoko kakovostne sorte riža, s katerimi lahko pripravljate vse od rižot, sladic, domačih jedi in celo solat.
Natureta Arborio riž je srednjezrnata vrsta riža, gojena v Italiji, ki je izjemno primerna za pripravo rižot. Dušenega ali kuhanega lahko postrežete kot prilogo, uporabiti pa se ga da tudi za pripravo okusnega pudinga.
Prednost Natureta parboiled riža je v tem, da se ne razkuha. Tako kot arborio je tudi parboiled kakovostna vrsta riža, gojena v Italiji, obdelan pa je s posebnim toplotnim postopkom. Zrna so čvrsta, ob kuhanju se ne sprimejo in ne razkuhajo, zato je ta vrsta riža kot nalašč za pripravo vseh vrst okusnih solat, prilog in rižot.
Tondo riž iz Naturetine zbirke rižev je še ena kakovostna vrsta riža, ki je odlična za pripravo domačih jedi. Če bi torej radi pripravili polnjene paprike, rižev narastek ali kakšno sladico, je tondo kot nalašč za to.
Verjetno veste, da je Basmati kralj med riži, saj se uvršča med najboljši riž. Je ozek in dolg, raste pa na obrobju Himalaj. Natureta basmati riž lahko zaradi njegove izjemne aromatičnosti uporabite pri pripravi različnih sladic, pred kuhanjem pa ga je dobro namočiti ali vsaj oprati.
1. Vir: http://en.wikipedia.org/wiki/Rice
2. Vir: http://sl.wikipedia.org/wiki/Ri%C5%BE
3. Vir: http://www.val-navtika.net/val-133/kuhinja/riz_rizote_dobrote/, Vojko Mitrovič
SPONZORIRAN ČLANEK
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | rimljanka |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Polpetki iz melancan