Sataraš
kot ozimnica
- 1 ura
- 5
Sestavine
1 kg paradižnika
1 kg mesnate paprike (npr. babura)
200 g čebule
1 dl olja
1 žlička soli
Postopek
Paradižnik in papriko operemo. Paradižnike na kratko potopimo v vrelo vodo, da jih lažje olupimo. Odstranimo jim peščišča in jih narežemo na kocke ter odcedimo. Papriko očistimo in jo narežemo na trakove. Čebulo nasekljamo. Na olju prepražimo čebulo, ki smo jo osolili. Ko bledo zarumeni, dodamo papriko in dušimo 10 minut. Nato dodamo še paradižnik in dušimo 10 - 15 minut. Vroč sataraš damo v čiste, sterilizirane in še vroče kozarce, dobro zapremo, pokrijemo s krpo in počasi ohladimo. Ohlajene lahko shranimo v shrambi ali zamrzovalni skrinji.
Opombe
Navedene sestavine zadostujejo za 2 kozarca.
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Zakaj dajati v kozarce, če hranimo v zamrzovalniku? Je ja povsem dovolj plastična škatla ali kar PVC vrečka.
Pozdravljena rimljanka, mogoče sem malo nejasno zapisala, da jih je tudi možno shraniti v zamrzovalniku in ne le v shrambi. In seveda je za v zamrzovalnik povsem vredu plastična posoda ali pvc vrečka.
ja, tako, kot si napisala, se razume, da daš v zamrzovalnik ohlajene kozarce. Saj se mi je res čudno zhdelo. Morda pa popraviš recept, špkoda, da bi (še) koga zavedlo.
To jaz naredim vedno za v skrinjo, ko končam z vlaganjem ajvarja. Ponavadi to uporabim z jajci ali v rižoti.
Še predlog za uporabo sataraša (seveda lahko jemo kar takega ali z jajčko..): Včasih ga zmešam s kuhanim rižem in če ga kaj ostane, naslednji dan v ta riž zamešam jajco (ali več, odvisno od količine riža), sol, poper in peteršilj, naredim polpete in ocvrem v olju. Božansko... :)
Halo Rimljanka! Obračam se nate zato, ker si poslala že toliko pametnih nasvetov in mi boš sigurno znala odgovoriti. Jaz sem lansko leto prvič shranila papriko po načinu, kot delajo v Italiji peperonato. Vzela sem samo rdečo in rumeno papriko in pa belo čebulo. To sem pokuhljala na olivnem olju, malo začinila in vroče napolnila v kozarčke. Dala sem jih v pečico na približno 80 stopinj za nekaj ur. Potem sem pečico ugasnila in pustila, da se čez noč ohladijo. Ko sem jih drugi dan pospravila je bilo vse še kar normalno. Čez nekaj tednov pa je bilo paprike samo še za 2/3 kozarčka. Ne vem zakaj. Okusno je bilo, pokvarilo se tudi ni,samo optično je zgledalo bolj čudno. Tudi letos bi naredila nakaj kozarčkov pa kar malo cincam. Porabila sem za rižote in omake.
Hvala za dobre recepte in lep pozdrav
Podoben recept imam od tašče. Vedno sem sataraš zamrzovala, letos ga bom pa poskušala shraniti v kozarce. Glede na to, da mi je sataraš znan, ga ocenjujem s čisto petko.
Ker so letos stročnice (grah, stročji fižol, fižol v zrnju) dobro obrodile in mi je zmanjkalo prostora v skrinji za razne omake, sem se odločila, da jih bom prvič tudi vložila v kozarce. Me pa zanima, glede na to, da omake ne bodo imele nobene večje količine konzervansa (kisa, sladkorja ali soli), kot recimo vložene kumarice, paprike, marmelada ipd., da se bo to pokvarilo, pa čeprav jih bom v pečici pasterizirala. Se je vam že kdaj kaj pokvarilo?
Praviloma so naše prednice shranke s fižolom (v zrnju) 2x pasterizirale, s kakim dnevom, dvema presledka, se mi zdi. V fižolu je precej beljakovin, ki terjajo previdnost. Bistvenop je, da je pasterizacija res popolna, kar pomeni raje kako minuto manj kot več.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Hrustljava piščančja cezarjeva solata s polento
Metuljčkova solata z gorčičnim prelivom