Rumove kocke
Žajbelj
lat.: Salvia officinalis, ang. Sage
Žajbelj je ena od najuporabnejših dišavnic. Je začimba, a tudi zdravilna rastlina proti trebušnim težavam, nekoč so jo imeli za ljubezenski urok.
Želite »poslati« svojo fotografijo začimbe?
Opis
Žajbelj je ena od najuporabnejših dišavnic. Trajen polgrm raste divje na obalah Sredozemlja. Veliko ga dobimo na obalah Dalmacije, Istre, Albanije in na planjavah Makedonije. Zraste tudi do 50 cm visoko, deblo in listi so rahlo kosmati, cvete s »petelinčki« (kot mrtva kopriva) s svetlo vijoličastimi ali belimi cvetovi. Ima značilen, močan vonj ter izrazit, nekoliko trpek okus. Veje so razvejane, na njih rastejo podolgovati listi, ki se zdijo žametni. V njegovem eteričnem olju je 2% so tujona, kafre, cineola in borneola.
Gojenje
Žajbelj je samonikla dišavnica, gojijo jo pa tudi v vrtovih in na poljih.
Okus in vonj se razlikujeta glede na rastišče. Najbolj znan in aromatičen je dalmatinski žajbelj.
Vsa rastlina prijetno diši. Ker so stebla olesenela, nabiramo samo liste. Najbolj dišijo maja in junija, preden poženejo cvetovi.
Razmnožujemo ga s semeni, drobnimi kroglicami, ki jih naredi veliko. Lahko pa podtaknemo veje starih grmov ali kupimo sadike v vrtnarijah ali supermarketih. Seme posejemo aprila v toplem prostoru, konec marca pa jih presadimo na prosto. Grmički pozimi zmrznejo do korenin in spomladi ponovno poženejo. Sadimo jih v peščeno zemljo, ki je ne gnojimo preveč. Žajbelj najbolje uspeva v sončni in topli klimi.
Uporaba
Žajbelj uporabljamo kot začimbo pri pripravi jeter, pečenk in rib. Listki se priležejo sesekljanim zrezkom, ovčetini in jagnjetini, sestavljajo nadeve za različne jedi. Uporabljamo sveže in posušene lističe. Posušeni ne izgubijo arome. Zaradi močne arome ga ne smemo dodajati jedem preveč.
Zgodovina
Žajblju so že od nekdaj pripisovali zdravilno moč. Stoletja je veljal za najpomembnejše domače zdravilo. Že v antiki so ga imeli za zdravilo, ki premaga vsako bolezen. Julij Cezar je bil zelo presenečen, ko je zvedel za smrt prijatelja. Bojda je vzkliknil: »Saj je imel vendar žajbelj na vrtu!« Na slavni zdravniški šoli v Salernu pa je pisalo: »Cur moriatum homo, cui salvia crescit in horto?« (Zakaj naj bi umrl človek, ki mu raste žajbelj na vrtu?)
Zdravilni učinki
Žajbelj velja za najbolj pomemembno ljudsko zdravilo. Uporablja se proti trebušnim težavam, za lajšanje bolečin in glavobola, srbečice, za znižanje vročine, proti kašljanju in potenju, prehladom in boleznim ust in dihal. Žajbljevo olje dodajajo zobnim pastam in ustnim vodam ter kremam za zdravo kožo. Posebno učinkovit naj bi bil žajbljev čaj, ki ga pa ne smemo kuhati predolgo.
Zanimivosti
Nekoč so ga imeli za ljubezenski urok. V žajbljev list napravimo tri luknje, potegnemo skozi svoje lase in lase svoje izvoljenke. Nato ga zakopljemo pod prag dekletove hiše, ki se čez noč zaljubi v vas. Poskusite!
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Hrustljav rogljiček s sladoledom