okusen domač kruh iz štirih vrst moke
700 g bele pšenične moke tipa 500
300 g polbele pšenične moke tipa 850
250 g ržene moke tipa 1250
200 g moke iz celega pšeničnega zrna
700 ml tople vode
300 ml mleka
60 g svežega kvasa (v kockah)
3-4 jedilne žlice sončničnega olja
6 čajnih žličk soli
6 čajnih žličk zlatega sladkorja
Vodo in mleko skupaj nalijemo v vrč. Iz vrča prelijemo del mešanice vode in mleka v 3 dl veliko skodelico do polovice. V skodelico nato nadrobimo kvas in polovico sladkorja ter dobro premešamo. Počakamo, da se naredi kvasec (mešanica vzhaja do vrha skodelice).
Medtem v posodo za mesenje (metrho) natresemo vso moko, preostali sladkor in polovico soli ter dobro premešamo. V moki izoblikujemo vdolbino, v katero nalijemo olje in kvasec. Z večjo kuhalnico maso dobro premešamo, nato dolijemo preostali - večji del vode in mleka. Premešamo s kuhalnico in vmes dodamo preostalo sol. Iz zmesi na roke oblikujemo kepo testa, ki ga nato mesimo cca. 10 minut. Vmes testo dodatno posipamo z manjšimi količinami moke, da se ne prijema na roke oziroma metrho. Ko smo dobili elastično testo, posodo pokrijemo s suho kuhinjsko krpo in pustimo vzhajati na toplem 45-60 minut, da naraste na dvojno količino. Potem testo vzamemo iz posode, ga prerežemo na pol in oblikujemo dva hlebca, ki ju položimo na peki papir na velik, plitev pladenj. Hlebca malenkost enakomerno pomokamo, pokrijemo s suho kuhinjsko krpo in pustimo na toplem vzhajati še 45 minut. Pomembno je, da sta hlebca ves čas vzhajanja na toplem in nista izpostavljena prepihu.
Pečico ogrejemo na 220 stopinj (vklopljeno spodnje in zgornje grelo). Hlebca na roke premažemo z malo tople vode in po vrhu z nožem zarežemo "križ" (globine cca. 2 cm). Pladenj vstavimo v srednje vodilo pečice. V spodnje vodilo pečice vstavimo manjši in bolj globok pladenj s cca. 3 dl vode. Prvih 18-20 minut pečemo kruh na 220 stopinj, nato odstranimo pladenj z vodo in pečemo kruh še 24-26 minut na 200 stopinj.
Ko je kruh pečen, ga odložimo na rešetko in pokrijemo s suho krpo, da se ohladi. Hladiti se mora v prostoru z enako temperaturo, kot je vzhajal (22-25 stopinj).
Pomembno je, da so vse sestavine vsaj sobne temperature (21 stopinj ali več), da kruh lepo vzhaja.
Do tega recepta sem prišel s preizkušanjem raznih mešanic sestavin in postopkov. Izkazal se je za najboljšega.
Tako pripravljen kruh je polnega okusa in ostane dolgo časa svež (če ga prej ne zmanjka). Ob pravilni hrambi se ne drobi tudi po dveh dneh.