iz ribjih glav, kosti in ribic, ki so premajhne za uglednejše jedi, lahko pripravimo odlično ribjo juho. Še boljša bo, če ujamemo rakovico ali dve in z obrežnih skal odluščimo nekaj prilepkov.
1 kg ribjih »ostankov« (glave, kosti, rakovice, prilepki,...)
5 dag masla
3 koreni
3 rumene čebule
15 dag korena zelene
15 dag šampinjonov (za juho lahko uporabimo stebla)
2,5 l vode
0,5 l suhega belega vina
1 žlička poprovih zrn
6 vejic peteršilja
2 lovorova lista
1 žlica suhega timijana
sol po okusu
Vso zelenjavo drobno sesekljamo. V globokem loncu raztopimo maslo, dodamo čebulo, korenje, zeleno in gobe, pokrijemo in na blagem ognju dušimo 25 - 30 minut, da se zelenjava povsem zmehča in rahlo potemni.
Dušeno zelenjavo zalijemo z vinom, dodamo ribje »ostanke« ter vse začimbe, osolimo in zalijemo z vodo. Posodo pokrijemo in na blagem ognju kuhamo 30 minut. Potem juho odstranimo z ognja in počakamo, da se nekoliko ohladi.
Juho precedimo skozi muslin in poskusimo: če se nam zdi okus premalo intenziven, jo še za 10 - 15 minut odkrito zavremo, da se zgosti.
V čisto ribjo juho lahko zakuhamo testenine ali riž. Splača se jo pripraviti v večjih količinah, saj jo lahko več dni hranimo v hladilniku ali zamrznemo. Posebno primerna je za kuhanje zahtevnejših ribjih omak.
Recept je odličen, zelo podobno čisto juho pripravljam tudi sama, samo gob še nisem dodajala, pa bom naslednjič poskusila še z njimi. Če so med glavami tudi tiste od grdobine in med ribami kakšne z dosti hrustanca (obnese se tudi čisto navaden golob) in čimveč ribje kože, ki vam je ostala po filetiranju, se bo ohlajena juha zgostila v zelo okusno žolco. / nola