rižev narastek tekne kot samostojna jed ali kot sladica -ta recept je še posebej primeren za vse tiste, ki se izogibajo industrijskemu sladkorju in predelani hrani, vendar vseeno uživajo v sladkih razvadah
250 g biološkega belega riža, lahko tudi neoluščenega riža (rjavega)
1 l posnetega mleka
lupina ene limone
2 jajci
5 žlic biološkega cvetličnega medu
3 žlice biološkega arašidovega (kikiriki) masla
4 srednje velika jabolka
1 velika hruška
30 g suhih marelic (2 pesti)
30 g suhih sliv (2 pesti)
vanilina aroma (lahko tudi vanilin sladkor, če ni pogoj sugar-free sladica)
cimet (po okusu)
30 g pinjol (po želji)
sol
Suho sadje prelijemo z vrelo vodo in pustimo, da se namaka približno 20 minut.
Medtem stresemo riž v cedilo in ga operemo pod tekočo vodo. V posodo zlijemo mleko, mu dodamo ščep soli, na trakove narezano limonino lupino in vanjo stresemo riž. Posodo pristavimo na ogenj in čakamo, da zavre. Ko zavre, 2 minuti mešamo, nato posodo pokrijemo in pustimo vreti na šibkem plamenu 30 minut, da se riž napije tekočine. Ko je kuhan ga odstavimo, odstranimo limonine lupine in počakamo, da se ohladi. Med ohlajanjem ga večkrat premešamo.
Pečico ogrejmo na 180 stopinj. Medtem ko čakamo, da se riž ohladi, olupimo sveže sadje in ga narežemo na tanke rezine. Pokapamo z limoninim sokom, da ne porjavi prehitro. Namočeno suho sadje odcedimo.
V dve različni posodi ločimo jajčna beljaka in rumenjaka. V posodo z rumenjaki dodamo arašidovo maslo, vanilijino aromo in med. Vse to dobro premešamo, dokler zmes ni gladka (najbolje z mešalnikom za stepanje smetane). V drugi posodi stepemo beljake v čvrst sneg.
V posodo, v kateri smo zmešali rumenjake in ostale sestavine, stresemo ohlajen riž in dobro premešamo. Nato dodamo polovico snega, katerega vmešamo s silo, preostalo polovico pa vmešamo bolj narahlo.
V pomaščeno posodo za narastke (lahko tudi pomaščen pekač za torte, ali stekleno posodo primerno za peko) damo tretjino riževe zmesi, na katero položimo del narezanega sadja in potresemo s cimetom. S postopkom nadaljujemo, dokler nam ne zmanjka sestavin. Zadnja plast vsebuje tudi odcejeno suho sadje in pinjole, pomešano z riževo maso (tako da se delci sadja in oreščkov malce vidijo).
Vse skupaj položimo v ogreto pečico in pečemo 40 do 45 minut pri 180 ali 200 stopinjah.
Postrežemo ohlajeno in po želji pokapano z medom.
Sadje navedeno v receptu lahko zamenjamo z drugim suhim ali svežim sadjem. Isto velja za pinjole (le-te teknejo, ker so majhne in značilnega okusa). Suho sadje vedno zmehčamo.
Sestavine so lahko tudi nebiološke. Rezultat je prav tako dober, le hranilne vrednosti na tak način nihajo.