jagnjetina je odlična tudi "na žlico"in z različnimi vrstami zelenjave
1 kg jagnjetine (najmanj)
1 kg zelja
1/2 kg krompirja
2 večja korenčka
2 sveži papriki (rdeči ali rumeni)
2 - 3 paradižniki
1 peteršiljeva koreninica (lahko tudi žlica sesekljanega peteršilja)
10 dag zelene (gomolj)
10 dag graha
1 žlica zelenjavne začimbne zmesi (glej ozimnica: slani hranki)
1 večja čebula
3 stroki česna
2 l juhe (najbolje jagnječje, lahko tudi goveja ali kokošja)
1,5 - 2 dl suhega belega vina
sol
črni poper
beli poper (v zrnu)
lovorov list
olivno olje
Pripravimo velik lonec.
Jagnječje meso ločimo od kosti, odstranimo mast in narežemo na večje koščke (kakor za golaž). Iz kosti in jušne zelenjave lahko že prej skuhamo juho, lahko pa kosti tudi zložimo na vrh lonca, jih skuhamo skupaj z enolončnico, skuhane oberemo, meso vložimo v jed, kosti pa zavržemo.
Meso v loncu na hitro prepražimo na olju, dodamo polovico sesekljane čebule in domačo vegeto (začimbna zmes). Zalijemo z juho, zavremo, na zmernem ognju kuhamo vsaj pol ure.
Medtem očistimo in narežemo zelenjavo. Korenček, peteršilj in zeleno narežemo na manjše koščke, ostalo zelenjavo, vključno z zeljno glavo, narežemo na večje kose. Česnove stroke stisnemo z nožem.
Narezano zelenjavo in česen stresemo v lonec, solimo, dodamo ščepec poprovih zrn (pač po okusu), lovorov list, premešamo, obložimo s kostmi (če jih imamo), in po potrebi dolijemo juho. Tekočina naj pokrije ostale sestavine v loncu. Na blagem ognju kuhamo 1 uro.
Dolijemo belo vino. Z njim sicer ne kaže pretiravati, a je treba vedeti, da več kot ga bo, bolj bo enolončnica aromatična. Popramo s črnim poprom, po potrebi dosolimo in počasi kuhljamo še 15 minut.
Preostane nam samo še postrežba, lahko s kruhom, a ni nujno.
Za pripravo enolončnice lahko uporabimo katerokoli zelenjavo, nikakor pa ne smejo manjkati krompir, paprika in paradižnik. Priporočam večjo količino mesa - v tem primeru je treba, seveda, sorazmerno povečevati delež ostalih sestavin, vključno z vinom.
Ne bo odveč, če boste med kuhanjem dodali še malo paradižnikove mezge - bolj zaradi barve kot zaradi okusa.
V hladilniku bo enolončnica zdržala več dni, in vsak dan bo boljša.