mnenj na posebni strani

Kišir

turška solata ali priloga jedem z ražnja

Sestavine

večja skodelica bulgurja*

pasta iz paprik (1 velika žlica) (glej opombe spodaj)

1 - 2 limoni

2 mladi čebuli

2 - 3 drobno zrezani paradižniki

večji šopek drobno zrezanega peteršilja

šopek sveže (ali posušene) mete

olivno olje

sol po potrebi

Postopek

Najprej v nekaj vroče vode v skledi razmešamo pasto iz paprik, dodamo bulgur in ga prelijemo z vročo vodo. Pokrijemo in pustimo, da nabrekne. Težko je reči, koliko vode je potrebno, ker jo sproti dolivamo, ko vidimo, da je bulgur vpil vso vlago, ni pa še dovolj mehak. Sproti kontroliramo, da tekočine ne bo preveč, ker ga na koncu NE odcejamo. Bulgur se napoji in nabrekne v kake pol ure. Solimo toliko, kot je potrebno (ponavadi je pasta iz paprik že sama slana).

Ohladimo in začinimo z olivnim oljem in sokom limone. Dodamo drobno zrezani čebuli z zelenjem vred, drobno zrezan paradižnik, peteršilj in meto.

Ohladimo in serviramo bodisi na listih solate, ali kot prilogo k roštilju. Jed je primerna tudi kot predjed.

Opombe

* bulgur = drobljeno zno pšenice, podobno kus-kusu - dobite ga v vseh prodajalnah z zdravo hrano)

Kisir je zelo priljubljena turška jed, nekakšna turška varianta arabskega tabulija (tabouleh). Solata je nasitna in hrati zelo osvežujoča.

Pasto iz paprik je najbolje kupiti v Turčiji v kaki trgovini s prehrano ali na tržnici. Domača priprava je bolj zamudna, vendar za tiste, ki želite, je postopek takle:

1 kg rdečih paprik

1 kg svežih rdečih pekočih paprik (odvisno kako pekoče želite)

sol

1 žlička sladkorja

3 žlice olivnega olja

peki papir

Paprike očistimo in jih v multipraktiku na grobo zmeljemo in dodamo sol. Maso poravnamo na peki papirju in damo v pečico ogreto na 80 - 90 stopinj. Hkrati lahko delamo na dveh pekačih, ker mora biti masa dovolj tanko razprostrta. Pečemo cca. 6 ur, potem pa skozi krpo iztisnemo odvečno tekočino. Maso damo ponovno v multipraktik, dodamo sladkor in olje in zmeljemo v pasto. Shranimo v majhne kozarčke, na vrhu nalijemo olje in hranimo na hladnem, ali pa shranimo v majhnih paketkih v zmrzovalniku. Pasta je dobra šele po kakem tednu.

Doma imam pasto, ki jo je mama moje turške prijateljice naredila sama in se mi v hladilniku imenitno drži že dve leti, pazim samo, da je pri zajemanju ne kontaminiram.

Mnenja o receptu

No, tole pa je enkratno. Poznam iz Turčije. Samo da tam dodajo njihov specifičen petršilj, ki je že sam pikanten. Takega pri nas ni, na žalost. Mislim, da se po naše napiše Kišir. Turki imajo kljukico nad črko napisano pod njo. Zelo dobro, osvežilno in pikantno. / Kyara

Kyara, evo, popravljeno v kišir. / Sweetie

Mmm, tole je odlično. Moja mami rada preizkuša eksotiko in sem enkrat pri njej jedla. Z meto in peteršiljem ni skoparila. / manevem