mnenj na posebni strani

Sipe s krompirjem v pečici

nasitna jed za ljubitelje morske hrane; primerna za pogostitev večje družbe

Sestavine

6 debelih krompirjev

1 - 1,5 kg svežih sip

1 večja čebula (100 g)

5 - 6 strokov česna

10 drobnih paradižnikov češnjevcev ali 1 debel paradižnik ali 3-4 odcejeni pelati iz konzerve

5-6 žlic olivnega olja

2-3 dl belega vina (lahko pol vina pol vode)

origano

sol

poper

svež peteršilj (po želji)

Postopek

1. Krompir olupimo, narežemo na kose in kuhamo v slani vodi - odstavimo ga malo preden je do konca mehak.

2. Medtem očistimo sipe (odstranimo kost, drobovino, kljunček), vrečke s črnilom ne zavržemo, če želimo bolj črno različico jedi. Tudi sicer jih ne "mučimo" preveč z umivanjem v sladki vodi, boljša je slana, če že mora biti!

Sipe narežemo na kak cm široke vzdolžne trakove, razdelimo tudi lovke.

3. V pekač vlijemo olje, ga razgrejemo (na kuhalni plošči) in na hitro prepražimo na tanko zrezano čebulo. Ko ta zarumeni, dodamo sipe (po želji tudi črnilo), sesekljan česen in pražimo 5 minut, da sipe zakrknejo. Posolimo po okusu.

Pokrijemo s pokrovom (ali kosom alu - folije) ter na zmernem ognju dušimo kakih 10 minut (če sipe ne izpustijo dovolj lastnega soka, dodamo malo vode). Dušenje poteka na štedilniku, ne še v pečici!

4. Skoraj kuhan krompir odcedimo, potresemo po sipah, dodamo paradižnike češnjevce ali na kocke narezan zrel paradižnik ali pelate, potresemo z origanom, rahlo popopramo ter vse skupaj na rahlo premešamo.

Zalijemo z vinom - količina je odvisna od tega, koliko je v pekaču že tekočine od samih sip, paradižnika....vsekakor pa priporočam vsaj 2 dl vina, da bomo imeli dovolj omake.

Po vrhu pokapljamo še z malo olivnega olja.

5. Odkrit pekač položimo v pečico na srednjo ali zgornjo rešetko in jed pečemo 20 - 30 minut pri kar visoki temperaturi (220 - 230 stopinj).

Pred serviranjem po želji potresemo s sesekljanim peteršiljem.

Jed bo na vrhu hrustljavo zapečena, na dnu pa bo ostalo obilo okusne omake.

Opombe

Moji prvi poskusi so bili s surovim krompirjem in surovimi sipami. Sipe so postale gumijaste, krompir pa je ostajal trd.

Zdaj ugotavljam, da predhodno popražene sipe na zunaj zakrknejo, notri pa ostanejo prijetno mehke in sočne, pa tudi skoraj kuhan krompir se potem med pečenjem odlično navzame vseh okusov, kar se pri surovem ni zgodilo.

Jed lahko pripravite tudi z lignji, le čas pečenja prilagodite, da se preveč ne izsušijo, če so manjši.

Zraven prija skleda sveže solate in kozarec domačega vina!

Mnenja o receptu

Opomba: na sliki jed še ni končana, tako izgleda, preden jo damo v pečico. Na koncu je na vrhu lepo zapečeno. Pa lep pozdrav! MF / mamaF

Tole je čudovita jed, ki je pri nas velikokrat na jedilniku, vendar jo jaz delam na način tvojih prvih poskusov, skratka s surovimi sestavinami, ki jih preprosto zmešam skupaj in stresem v pekač. Uporabim pa le en dcl vina pa še tega dodam nekoliko kasneje, moj recept tudi ne vsebuje paradižnika. Mislim, da prav vino in paradižnik zaradi kisline, ki jo vsebujeta, preprečujeta, da bi se krompir lepo spekel oziroma zmehčal, verjetno pa sta tudi krivca za gumijaste sipe. Res je pa treba tako količino peči kar uro do uro in pol na 200°C. / ddarinka

Ja, ddarinka prav imaš, kislina nekako ne pusti krompirju, da bi se prav zmehčal (zato tudi za joto vedno kuhamo zelje ali repo ter krompir posebej). Kak kemik bi nam znal povedati, kaj se dogaja s škrobom, ko pride v stik s kislino. / mamaF