Špageti z baziliko, mozzarello in paradižnikom
Sestavine
Postopek
Testenine skuhamo v slanem kropu in jih odcedimo.
Paradižnike zrežemo na kocke in jih prepražimo na olivnem olju. Dodamo pelate ter baziliko in malo pokuhamo, solimo in popramo po okusu. Odstavimo s štedilnika in dodamo na kocke narezano mozzarello.
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Zdravo! Ni mi jasno, a dam mozzarello v omako , ali jo dam čez omako in testenine?
Lep pozdrav!!!
Pozdravljena,
jaz bi zmesala vroce testenine (zato bi bilo morda bolje, da se testenine kuhajo medtem, ko pripravljas omako), vrelo omako in koscke kozzarelle. Tako se mozzarella delno razstopi. Okus je zelo dober.
Nisem mislil, da se bom še enkrat oglasil, vendar je jed odlična! Mozzarello sem dal v omako in na koncu še čez testenine.
Mozzarello damo v omako. Vendar jo moramo prej dati dol z ognja.Malo se bo začela vleči...njam, njam...
špagete lahko skuhamo prej in jih lahko kasneje (ko so že mrzli), damo v omako in vse skupaj segrejemo....ali pa ko so še topli, jih samo polijemo z omako...
Jaz pa to omako postrežem hladno,oz je sploh ne kuham.Naredim pa jo takole:
Dobro oprane paradižnike zrežem na drobne kocke (4-5 paradižnikov),dam v skledo, zraven dodam na listke zrezane kroglice mozzarelle,na to dodam polivko iz štirih žlic olivnega olja,bazilike(lahko sveža ali suha),rožmarina in popra.Vse skupaj dobro premešam in pustim počivat vsaj pol ure,da se okusi prepojijo.Nato skuham testenine,jih oplaknem in dobro odcedim ter stresem na paradižnik.Mozzarella se ravno tako stopi,paradižnik pa ohrani svoj pravi okus.Dobro premešam in ponudim s solato.Pa dober tek!
Priporočam,da si za prihodnjo zimo konzervirate baziliko (po mojih izkušnjah je najboljša drobnolistna, ali pa cvetovi oz. že odcveteli cvetovi, ki jih posmukamo z vejic) v olju. V kozarec zmerno natlačite listke oz osmukane cvetke z vejic, dodate med plasti malo soli in zalijete z oljem. Hranite v hladilniku. Če je olje olčno/olivno, se bo strdilo, a nič ne de. Na vročih testeninah ali v vroči omaki se bo takoj utekočinilo. Zelo, zelo uporabno, za marsikaj. In neprimerno boljše od suhe in seveda tudi dosti bolj aromatično od pozimi sveže kupjene.
Ko sem gledala koločine bazilike, ki je Jamie dodajal v jedi, me je kar oblivala kurja polt( pa imam rada začinjeno!). No, potem sem pa izvedela, da gre za, menda v Izraelu, v rastlinjakih vzgojeno baziliko. Ta ima seveda le senco arome prave, na soncu in v suši vzgojene.
Lani sem tako konzervirala rdečelistno baziliko, ki je zdaj moderna kot okrasna rastlina za okna in balkone (se ne spomnim, kako se reče sorti, letos se menda dobi tudi belocvetna varianta, sem jo videla v reviji Moj mali svet). Listi so debelejši malo srhki, raste kot nora, ena sadika mi je na gredi, ki ni prav nič gnojena, naredila kroglastgrm s premerom slabegal metra in s stotinami socvetij. Okus zelo močan, aromatičen. V olju konzervirana se je obnesla (in se še) več kot zelo dobro.
Uf, sem naložila. Tole bi morda bolj sodilo med začimbe, ampak spodbudila me je suha bazilika (saj jo tudi jaz sušim, vsaj za v a-la provansalsko mešanico začimb, ki jo delam. In sadike bazilike pri vsakem vrtnarju. Kaj morem, sem prav nora na baziliko. In sploh na začimbe.
Rimljanka, na baziliko sem čisto usekana tudi jaz - ampak ta tvoja ideja je pa zakon!!! Res hvala! To bom doma res poskusila letos, a se malo bojim da bi mi bazilika v olju splesnela (to se mi je namreč enkrat nredilo s suhumi paradižniki s česnom in baziliko, zalito z olivnim ojem in sem imela v hladilniku). tole rdečo baziliko, ki se tako zelo razraste kot praviš, bi pa tudi imela. Kje jo lahko dobim (rada bi imela naravno)? Hvala še enkrat in se priporočam še za kakšen dober recept za baziliko! :) LP
Najprej o baziliki. Preverila sem na Trajnice Strgar, Črnuče, Ljubljana, imajo jo na listi enoletnih dišavnic: Ocimum basilicum "Magic Blue", piše sicer, da ne cveti, kar seveda ne drži, zraven je fotka, klikni nanjo in se poveča, dobiš krasno, tipično socvetje. Takšna in še starejša, ko so že močno podaljšana in so spodnji cvetovi že davno odcveteli, posmukam in jih dam v olje po opisanem postopku. Ne smeš je prati, ker je potem preveč vode, morda je tvoj shranek splesnel zato.
Ker se mi ne sanja, iz katerega dela SLO si (ups, saj ne zameriš, ker te kar tikam), lahko povem še, da sem jo jaz kupila v Vrtnarstvu Klinc, imajo rastlinjak za prodajo v Litiji, malo naprej proti Zagorju, ob cesti, pridelavo pa v Moravčah pri Gabrovki. Zanesljivo jo imajo (po člankih in siceršnji založenosti sodeč) tudi v Vrtnariji Reš, Mošnje pri Podvinu. No, po imenu je ne bo težko najti.
Še to, za zelo dišečo ne smemo uporabljati dušičnih gnojil, pa čimbolj na soncu mora rasti.
Kar se tiče plesnenja, jaz nimam težav, pa imam hladilnik na ne ravno nizki temperaturi. Morda nasvet: Ko bo bazilika v olju, naj kak teden stoji kar v kuhinji, vsak dan malo potlači, da iztisneš morebitne mehurčke zraka. V tem času bo bazilika popila nelkaj olja in ga dolij. Potem pa v hladilnik. Jaz napolnim manjše kozarčke, po potrebi pač. Sem jo pa za novo leto razdelila v čisto male kozarčke in je bila eno od zbirke "home made" izdelkov za novoletno darilo prijateljicam. So popadale od navdušenja na tla. Še zdaj jih poslušam. In zbirajo male kozarčke, ker sem obljubila za prihodnje leto spet, ampak le vsebino, za embalažo morajo poskrbeti tako, da mi staro vrnejo. (da ne boš mislila, da sem med "ta škrtimi", samo težko je priti do male embalaže, pa še lepe povrh).
No, če nisva predaleč narazen doma, se lahko kdaj zmeniva, nekaj zaloge lanskega shranka še imam. Med tednom sem "na stalnem delu v Ljubljani", kot običajno rečem. Zaloge shrankov pa so domadoma, to je pa že Štajerska.
Še ena ideja. Testo za kruh razvaljaš na kak 1 cm debeline, namažeš s tako konzervirano baziliko (obnese se tako konzerviran koper, timijan, šetraj,.... prav tako), tesno zaviješ v ne predebele rolice, narežeš na kake 10 cm dolge koščke, zložiš na pomokan pekač, malo potlačiš, pustiš, da vzhaja, spečeš. Postrežeš same, ali s sirom, pršutom, .... Gredo za med.
Sveže liste bazilike dam pa jaz na kruh, pa malo sira povrh, pa je malica. Meni zelo všeč. Za to pa je najboljša običajna, velikolistna baziilika.
Letos sem na Slovaškem kupila seme po slikci na vrečki sodeč, zanimive variante bazilike, mi še ni skalila, če bo zanimiva - in bo uspela- lahko kakšno sadiko odstopim.
Tebi in vsem bralkam/bralcem lep pozdrav.
Rimljanka, super predlog. Poskusim tudi jaz tole z baziliko. In s kruhom tudi. Si me navdusila, ves!
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Caprese solata s popečenimi svaljki
Polpeti cvetača-brokoli z bučnim pirejem in špinačno omako