Mandljeva torta
Sestavine
Odvisno od tega, kako velik model za torto imate. Če je premer 26 cm velja nižja številka, če je premer 28 cm, velja večja številka, če je napisana samo ena številka, velja za oba primera.
-12 (14) jajc
sladilo/fruktoza/sladkor, pri čemer velja, da je ena čajna žlička sladila ekvivalent eni veliki žlici sladkorja
20 dag mandljev
15 (20) dag čokolade v prahu
2 ploščici marcipana (najboljše so tiste 5 dag ploščice, oblite s čokolado)
0,8 l (1 l) sladke smetane/rastlinske smetane/alpske smetane
žlica bananinega jogurta
rum
gladka moka
ščepec pecilnega praška (ni nujno)
ščepec soli (nujno)
utrjevalec za smetano (bolj organsko je, če uporabite sojin lecitin)- pri utrjevalcu poglejte na količinske proporce - to piše na paketih - ponavadi je en paket namenjen za 2 dl smetane, ergo, potrebujete 4 (5) paketkov.
Posodje in oprema:
posodje za pripravo biskvitnega testa (začnemo z dvema posodama)
posoda za stepanje smetane
tortni model
ravna podlaga za nadaljevanje izdelave torte (pekač za pito, premer mora biti večji kot je premer tortne posode)
komplet posod za stepanje nad paro (en lonec, v katerega položite posodo, v kateri stepate)
mešalec
metlica
čopič
glazurni nož
mlinček
strgalnik
peki papir
tanek karton (lahko je tudi alu - folija)
Postopek
V tortni model položimo peki papir. Ogrejemo pečico.
Začnemo z mletjem mandljev. Zmlete mandlje damo v posodico.
Ločimo 4 (5) beljakov in rumenjakov. Beljakom dodamo ščepec soli in stepamo do faze trdega snega.
Nadaljujemo s stepanjem smetane. Trdo stepeno smetano damo v hladilnik. Marcipanove ploščice tudi.
Očistimo mešalec.
Nadaljujemo s stepanjem rumenjakov, ki smo jim dodali sladkor/sladilo. Toliko kot je rumenjakov, je tudi žlic sladkorja/sladila.
Kremasto umešani zadevi postopoma dodajamo žlice zmletih mandljev. Toliko kot je rumenjakov, je tudi žlic mandljev. Na koncu še eno žlico moke. Če delate biskvit s pecilnim praškom, ga lahko dodate.
Jajčni zmesi blago vmešamo sneg iz beljakov. Vlijemo maso v model za torte, pečemo 18 (20) minut na 180 stopinjah.
Umazano posodje odstranimo z delovne površine, da ne moti. Postavimo ga v stroj za pomivanje, kamor sodi.
Nalijemo vodo v lonec za stepanje nad paro in segrevamo vodo.
V posodo za stepanje nad paro damo 8 (9) rumenjakov in enako število žlic sladila/sladkorja. Beljakov ne bomo potrebovali. Blago žvrkljamo rumenjake in sladkor. Žvrkljanje izvajamo med tem, ko se v spodnjem delu voda greje in tudi po tem, ko voda upareva. Postopoma vsipavamo čokolado in ves čas mešamo. Če pride do grudičenja, dolivamo malo vode. Ko je razstopljena vsa čokolada, vmešamo še vse preostale zmlete mandlje.
Topljenje čokolade nad paro traja približno toliko časa, kot pečenje podlage za torto. Zato je primerno, da se postopka ob pravi organizaciji izvajata istočasno, ker tako prihranimo 20 minut.
Ko je biskvitna podlaga pečena, jo vzamemo iz pečice. Čokolado nad paro odstavimo s štedilnika, posodja pa še ne razdiramo, ker akumulirana toplota preprečuje, da bi se zmes strjevala.
Naslednjih 20 - 30 minut naredimo:
- pustimo, da se biskvitna podlaga blago ohladi. Ko ni več vroča, jo prenesemo na ravno, okroglo podlago, obloženo s peki papirjem
- na biskvitno podlago kanemo nekaj ruma in 2 žlici bananinega jogurta. Premažemo podlago. S tem dosežemo, da je tudi podlaga sočna (meni grejo vedno na živce tisti suhi biskviti spodaj pod filo).
- očistimo vse posodje, ki se ga da očistiti. Zlasti skrbno očistimo obroč od modela za torte, ker ga bomo še potrebovali.
- očiščen obroč za torte položimo okrog biskvitne podlage. Zapremo zaponko obroča.
Medtem je čokoladno - mandljeva krema ravno prav hladna. Vzamemo posodo s kremo iz lonca in jo položimo na krpo. V čokoladno - mandljevo kremo vlijemo nekaj ruma in postopoma dodajamo smetano. Zadevo ves čas mešamo (najbolje z mešalno metlico). Smiselno dodajamo utrjevalec. Krema mora biti tako trdna, da metlica v njej stoji pokonci in tako mehka, da se jo da mazati. Tako pripravljeno kremo postopoma preložimo na biskvitno podlago. Količine so ravno prave, da pridete s kremo do 8 mm pod vrhnjim robom obroča za torte. Poravnamo z glazurnim nožem.
Pomembno: Tam, kjer je na obroču zaponka, na notranjo stran med kremo in obročem potisnemo tenek karton (šeleshamer). Namreč, na tak način se krema na tem delu ne drži posode, torta pa pri odpiranju zaponke rada na tem mestu poči. S tankim kartonom pa to preprečimo.
Torta gre za 2 uri v hladinlnik. V tem času se strdi in to obliko potem tudi drži.
S strgalnikom ostrgamo marcipanovi ploščici. Če je marcipan lepo shlajen, lahko tudi malo zmrznjen, se bo lepo strgal, drugače pa malo težje. Zmlet marcipan potresemo po vrhu torte. Lahko tudi kaj okrasimo s kakšnim čokoladnim prelivom. Torto damo še za najmanj 2 uri v hladilnik, lahko pa tudi dlje.
Pred serviranjem odpremo zaponko obroča, umaknemo kartonček in obroč.
Opombe
Namesto tankega kartona lahko tortni valj obložite z alu - folijo.
Če se komu ne da mleti mandljev, lahko kupi že zmlete mandlje iz vrečke.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Zanimivo, v kaki znani kuharski knjigi, pa je recept za krvavice napisan v parih stavkih...
Posebno zanimivo je tole pisanje: "Umazano posodje odstranimo z delovne površine, da ne moti. Postavimo ga v stroj za pomivanje, kamor sodi."
Sicer pa recept velja poskusiti, deluje dobro.
lp!
Ana
Ja vsak ima svoj način. Jaz se takih dolgih receptov kar malo ustrašim - čeprav verjamem pa da mora bit tale torta full dobra!!
Jaz bi pa med tekstom podčrtala bistvo, preden bi jo delala. Se pa tudi meni zdi recept precej slasten...
Navodila za izdelavo/logistika so dodana zaradi tega, da izdelek že v prvem poskusu uspe in da je najkasneje po treh urah zadeva že končana ter da kuhinja ne izgleda kot bojišče. Sladice so zahtvene zaradi tega, ker morajo, poleg tega, da so dobre, tudi lepo izgledati (in če sledite navodilom, boste dobili slastno in fotogenično torto). Mi je žal še nismo uspeli fotografirati (bom to drugič naredila), ker smo jo vedno prej pojedli...
Moje mnenje ni bilo mišljeno kot kritika, je pač tako kot pravi Ivonja - vsak ima svoj način. Me pa taki recepti spomnijo na mojo mamo, ko me je učila peči in kuhati. Še vedno, ko se lotim kuhe in peke slišim: že ko delaš pospravljaj za sabo! He, he!
Ana
Vidim da imamo podoben način kuhe - ko neham kuhati je kuhinja praktično že pospravljena. Enkrat se je kolegica prav začudila: "Ja kdaj si pa pospravila?!" Najbolj sovražim, če po jedi v kuhinji ostanejo kupi umazanih posod...
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Carbonara s krompirjevimi tortelini
Najbolj enostavni piškoti s črto