Borovničeva ombré torta
osvežilna borovničeva tortica, kot nalašč za poletje
Sestavine
Biskvit:
250 g moke
3 žličke pecilnega praška
1 žlička sode bikarbone
200 g svežih/odmrznjenih borovnic
1 večje jajce
150 g sladkorja
1 vanilijev sladkor
10 žlic olja
3 dl tekočega jogurta
2-3 žlice kisle smetane
Krema:
600 g pasirane skute
300 g sirnega namaza
1 kisla smetana
300 g mascarponeja
3-4 žlice sladke smetane
2 vanilijeva sladkorja
100 g sladkorja v prahu (povečamo/zmanjšamo po okusu)
naribana limonina lupinica 1 limone
400 g odmrznjenih borovnic
sok 1 limone
borovničev sok, ki je ostal pri odmrzevanju borovnic
9-10 lističev želatine
Preliv/okrasitev:
sveže, ameriške borovnice
borovničev sok (ostanek odmrznjenih borovnic)
3 lističi želatine
Postopek
Nekaj ur pred pripravo torte vzamemo iz zamrzovalnika borovnice in jih položimo v cedilo. Pod cedilo damo posodo in borovnice posujemo s 3-4 zvrhanimi žlicami sladkorja v prahu (da bodo hitreje oddale vodo) in premešamo.
Za biskvit najprej v večji posodi zmešamo moko s pecilnim praškom in sodo. Nato stepemo jajce s sladkorjem in vanilijevem sladkorjem. Dodamo olje in mokro zmes dodamo k moki. Malo premešamo (z metlico) in dodamo še jogurt ter kislo smetano. Nazadnje dodamo borovnice in jih na rahlo vmešamo z lopatko. Vlijemo v pekač (26 cm) in pečemo 20-25 minut na 180 stopinjah.
Pečen biskvit dobro ohladimo in ga obrežemo, premer prbl. 20 cm. Odrezke ponudimo domačim sladkosnedom :) Biskvit dobro namočimo s sokom sladkanih borovnic, ki so se nam odtajale.
Za kremo zmešamo skuto, sirni namaz, kislo smetano, mascarpone. Dodamo vanilijev sladkor, sladkor v prahu in naribano limonino lupinico. Dodamo 3 žlice sladke smetane, če se nam zdi zmes še pregosta, dodamo žlico več. Kremo razdelimo na 3 enake dele (damo v različne posode) in 2 od teh shranimo v hladilnik.
V prvi del dodamo prbl. 300 g borovnic, tako da se krema temno - vijolično obarva. V mrzli vodi namočimo 4 lističe želatine in jih po 10 minutah ožamemo ter raztopimo v 4 žlicah vročega borovničevega soka. Želatino zmešamo s 3-4 žlicami borovničeve kreme in mešanico nato dodamo v celotno kremo. Narahlo premešamo z metlico. Prvi (najtemnejši) del kreme vlijemo na biskvit, ki je obdan z obodom. Shranimo v hladilnik za prbl. 2 uri, da se prvi sloj kreme strdi.
Iz hladilnika vzamemo drugi del kreme in vanj dodamo preostanek borovnic, oz. toliko, da bo krema za odtenek svetlejša od prejšnje. Kot pri prvem delu namočimo želatino, tokrat 3 lističe. Raztopimo v 2-3 žlicah borovničevega soka, to dodamo parim žlicam kreme, nato pa vso kremo skupaj premešamo. Svetlejšo kremo dodamo na prvi sloj kreme in lepo poravnamo. Spet sledi hlajenje in strjevanje v hladilniku za vsaj 1 uro.
Lotimo se še zadnje, bele kreme. Ožmemo 1 manjšo limono in njen sok segrejemo. V njem raztopimo 3 lističe želatine. Ponovimo postopek od prejšnjih dveh slojev krem. Če nam krema deluje prekisla, dodamo še 1 žlico sladkorja v prahu. Najsvetlejšo kremo vlijemo v obod, lepo poravnamo. Damo v hladilnik, da želatina opravi svoje.
Po parih urah, še bolje čez noč, torti previdno odstranimo obod. Namočimo 3 lističe želatine in jih raztopimo v 0,5 dl borovničevega soka. Malo počakamo, da se ohladi, nato pa previdno vlivamo na sredino torte, pustimo, da malce "zleze" čez. Ko se želatina že malce strdi, na površino torte položimo borovnice.
Opombe
Borovnice so mišljene tiste majhne, "domače", ki obarvajo kremo in biskvit in ne velike - ameriške borovnice, ki imajo samo obarvan olupek in notranjost belo-rumeno.
Torta s predpisano količino sladkorja v kremi ne pride pretirano sladka, ima bolj kiselkast priokus. Če nam to ni všeč, sladkor prilagajamo svojemu okusu.
Obod se splača obložiti s peki papirjem, (še posebno če obod ni višji od 10 cm), saj končna višina torte pride nekje med 10-12 cm.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Imaš dobre recepture..tudi ta zgleda zelo okusna.
Mene pa neki zanima - zakaj se ji reče "ombre" , a zato da je bolj fensi al ma kak konkreten pomen ?
hvala :)
Ko bom delala to torto, bom testo vlila v pekač premera 20-22 cm, ker ne vem, zakaj bi pekla v večjem (26 cm) in pečeno testo potem obrezovala do velikosti 20 cm. Kot pravi Hedonist, ne štekam
hedonist, ombre izraz uporabjjajo bolj pri okraševanju tort, kjer na torto brizgajo kreme po plasteh v različnih odtenkih oziroma barvah. Če strica googla vprašaš za "ombre cake", je iz fotk razvidno za kaj se gre. Tukaj pri tej torti krema ni nabrizgana ampak zglajena, je pa veeno v različnih barvah.
lellykely, luštna tortica. Pomoje bi bila še boljša s svežimi, ki jih je sedaj dovolj, saj zmrznjene malce izgubijo okus in obliko.
Hvala kolega DBpek, zdej če prav razumem če je več barv pol je ombre , če ne pa ni al kaj !?
V bistvu je ombre, če gre za prehod barv iz svetlega na temno ali obratno. Najbolj običajno je da gre za različne odtenke ene barve, čeprav so kasneje začeli delati tudi prehode v različnih barvah.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Poletni svaljki z dimljenim lososom
Caprese solata s popečenimi svaljki