Makovi piškoti

anja27  ogledov: 37 546
Makovi piškoti
    sladice: piškoti
  • ZahtevnostZahtevnostZahtevnostZahtevnostZahtevnost
  •  5
  • Zanimivosti

Sestavine

Količina: cca. 25 kosov

Testo:

220 g moke

30 g maka (v zrnu, nemletega)

120 g sladkorja

ščepec soli

140 g margarine

1 vanilijev sladkor

1 rumenjak

pol žličke jelenove soli (dobimo v lekarni)

rum po okusu

Posip:

beljak, razžvrkljan z malo vode

pisane mrvice, ki se na vročini ne stopijo

Nadev:

močno rdeča kiselkasta marmelada (brusnica ali ribez)

Postopek

Sestavine za testo z rokami zamesimo v voljno testo, ki se ne lepi (če se držite točnih količin sestavin, se praviloma ne bi smelo). Zavijemo v folijo in pustimo na mrzlem počivati kako uro.

Pečico segrejemo na 180 stopinj.

Po delih testo razvaljamo na cca. 3 mm debelo in iz njega izrežemo srčke, rožice ali zvezdice (odvisno od priložnosti). Polovici izrežemo na sredini še manjše srčke, rožice ali zvezdice. To polovico (še surovo!) premažemo z beljakom in stran, premazano z beljakom, povaljamo v mrvicah.

Pečemo na peki papirju cca. 10 minut. Pazimo, da so keksi še beli, ampak vseeno dovolj pečeni, ko jih vzamemo iz pečice. Preveč pečeni keksi so grenkega okusa in niso lepi (črna semena maka so lep kontrast belemu testu). (Priporočam, da zgornje dele keksov, ki so posuti z mrvicami, pečete posebej, saj se pečejo dlje kot spodnji, neposuti deli keksov).

Kekse ohladimo. Spodnji del keksa namažemo z marmelado in ga pokrijemo z zgornjim, posutim delom. Pazimo, da se spodnji in zgornji del po velikosti ujemata.


Opombe

Keksi razvijejo svoj fenomenalen okus šele drugi ali tretji dan, ko se marmelada lepo vsede v testo in se primerno zmehčajo. V zaprti posodi na hladnem jih lahko hranimo 2 do 3 tedne.

Predlogi za vino

Več predlogov

  • pošljite po emailu

Mnenja o receptu

smrkolina  

kuha že od: 19.9.2002

Št. objav: 378

Ali lahko jelenovo sol nadomestimo s čim drugim? Če po pravici povem, niti ne vem kaj je to jelenova sol, razen če ni res sol ). sprašujem zato, ker bi jo morala kupiti samo zaradi tega recepta.

Hvala in pozdrav

goranka  

kuha že od: 26.9.2005

Št. objav: 86

namesto jelenove soli se uporablja soda-jedilna(bikarbona).moraš pa paziti,da jo daš točno toliko kakor je navedeno v receptu ,ker se drugače testo preveč razleze.

pouhek  

kuha že od: 24.8.2005

Št. objav: 273

Še nekaj let nazaj smo bili vajeni splošnega imena "pecilni prašek", sedaj pa se v receptih pogosto pojavljajo imena kemikalij, kot so: potaša, jelenova sol, natron. Gre za različne vrste karbonatov, ki med peko razpadajo na ogljikov dioksid – plin, ki izhaja iz testa. Pri tem se testo dviga in rahlja. Za reakcijo je potrebna prisotnost kislin ali mikroorganizmov, ki tvorijo kisline, vode in toplote. Jelenova sol, ki poleg ogljikovega dioksida sprošča tudi amonijak, se danes ne pridobiva več iz jelenjih rogov, temveč sintetsko. Primerna je za manjše pecivo, iz katerega amonijak, ki je sicer neprijetnega vonja, v celoti izhlapi. Iz natrona nastaja po razpadu bazična snov, katere lužnati okus nevtraliziramo s kislino, na primer z dodatkom limoninega soka.

Časi, ko so se te snovi na veliko uporabljale za zdravljenje, so že dolgo minili, zato jih v lekarnah večinoma ne boste našli. Jelenovo sol so nekoč v obliki praška podržali pod nos osebi, ki se je onesvestila – le kdo se ne bi zavedel ob vonju amonijaka! V različne zdravstvene namene se še vedno uporablja natrijev hidrogenkarbonat ali soda bikarbona, čeprav je uporaba proti želodčni zgagi nekoliko zastarela.

Vir:www.pomurske lekarne

lp > siba

Veri  

kuha že od: 21.10.2004

Št. objav: 4272

Jelenova sol je zmes amonijevega hidrogen karbonata – NH4HCO3 in amonijevega karbamata H2N-CO-ONH4 in je vzhajalno oz rahljalno sredstvo, ki se navadno uporablja pri medenjakih, kjer zaradi kisline v medu naj ne bi deloval navadni pecilni prašek. Izkušnje so mešane, eni prisegajo, da je boljše s tem, drugi pa da lahko uporabiš kar pecilni ali sodo bikarbono.

Dobiš jo v kaki večji lekarni, tu je forum o tem:

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2564

smrkolina  

kuha že od: 19.9.2002

Št. objav: 378

Torej se lahko namesto jelenove soli, sode.. uporablja pecilni prašek? Ker jaz uporabljam samo to. Da bi zaradi enega recepta kupovala eno ali drugo se mi zdi potratno.

Kaj pa potem količine za pecilni prašek? Iste?

anja27  

kuha že od: 2.6.2005

Št. objav: 1085

smrkolina, po resnici povedano, ne vem kolikšno količino pecilnega praška se da namesto jelenove soli. Ker ogromno pečem kekse, imam jelenovo sol vedno doma, ker jo potrebujem tudi za kak drugi recept.

Morda ti odgovori kakšna bolj izkušena gospodinja od mene :) LP

mc maya  

kuha že od: 28.11.2001

Št. objav: 474

Zelo vesel

namesto jelenove soli sem dala enako količino sode..in je uspelo :)

zelo dobri piškotki, pa tudi lepi na pogled

maja

anja27  

kuha že od: 2.6.2005

Št. objav: 1085

maja, me veseli, da so Ti piškoti uspeli in da so Ti všeč. Tudi zame so to eni najljubših piškotov in so vedno uspešnica.

renata69  

kuha že od: 27.3.2007

Št. objav: 1108

Super piškoti,je malo več dela,vendar je trud poplačan.Okus pa mmm.

seherezada  

kuha že od: 19.11.2006

Št. objav: 256

Smrkolina, na zavitku pecilnega praška piše, da ga je en zavitek za pol kile moke. Za 22 dag ga daš torej malo manj kot pol vrečke, kar pa je skoraj enaka količina, kot jelenove soli, ki je je v gornjem receptu pol žličke.

Za pošiljanje mnenj je potreben vpis ali prijava!

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Pošlji prijatelju
Ocenite recept
Ocene recepta
Zraven tekne
Vinski kotiček
Naročeni ste na nova mnenja
Ko bo nekdo napisal novo mnenje k temu receptu, boste o tem dobili e-mail obvestilo (le enkrat, dokler ne odprete spet tega recepta). Na naročanje se lahko odjavite na samem receptu ali pa iz beležke.