Aromatični masleni piškoti
krhki in dišeči masleni piškoti
Sestavine
250 g nesoljenega masla
150 g kristalnega sladkorja
250 g bele pšenične moke (tip 500)
130 g koruzne moke
1 zvrhano polna kavna žlička mletega cimeta
1 zvrhano polna kavna žlička mletega posušenega ingverja
1 zvrhano polna kavna žlička mletih klinčkov
1 vrečka vanilijevega sladkorja
ščep soli
80 g čokolade (z vsaj 40% kakavovih delcev)
Postopek
1. V skledo presejemo pšenično in koruzno moko. Dodamo sol, vanilijev sladkor, cimet, ingver in klinčke. Premešamo.
2. Penasto umešamo maslo (segreto na sobno temperaturo) in kristalni sladkor. Čokolado grobo sesekljamo. Mešanico masla in sladkorja dodamo k mešanici mok in začimb. Temeljito premešamo, da nastane mehko testo. Nazadnje dodamo sesekljano čokolado in testo še enkrat pregnetemo.
3. Testo na delovni površini razvaljamo z valjarjem ali razporedimo z rokami na debelino približno pol centimetra in s poljubnim modelom izrežemo piškote.
4. Piškote razporedimo na pekač, obložen s peki papirjem. Pečemo jih 15 minut, na srednji višini, v pečici, ogreti na temperaturo 170 stopinj.
Opombe
Kristalni sladkor lahko nadomestimo z enako količino sladkorja v prahu, če nas moti hrustljanje kristalov sladkorja v pečenih piškotih. Preden piškote vzamemo iz pekača, počakamo, da se popolnoma ohladijo, ker bodo takoj po končani peki zelo mehki in bodo razpadali.
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Slovensko/evropsko maslo je vedno nesoljeno, medtem ko je soljeno tipično za Ameriko. Predvidevam sicer, da je šlo v angleščini za kakšne 'spicy chocolate chip cookies'?
Tudi pri nas se dobi slano maslo, pa ne ameriško.
To, da je slovensko maslo vedno nesoljeno, kolikor vem, drži. Evropsko maslo pa je zelo širok pojem. Razlikuje se po vrsti surovine (različno mleko, oz. smetana - kravja, bivolja, kozja), načinu proizvodnje in slanosti/neslanosti. Francozi na primer poznajo neslano, polslano (demi-sel) in slano maslo (količina soli varira). Tako da niso vsa evropska masla enaka. Kako je z maslom čez lužo pa ne vem. Napisal sem nesoljeno ravno zato, ker je pri nas že mogoče dobiti vse zgoraj naštete vrste, največ različnih vrst masla sem opazil v Leclercu. In ni šlo za "spicy chocolate chip cookies". Razen morda oblike, nimajo ti piškoti nič podobnega cookijem. Tekstura in ostale lastnosti testa so bolj podobne škotskim Walkersom (Walkers Shortbread).
@rimljanka, nisem rekla, da se pri nas ne dobi slanega masla, ampak da se običajno maslo dobi nesoljeno (in ne piše 'nesoljeno'), medtem ko je v ameriki obratno (in tudi ne piše 'soljeno'), zato v receptih v angl. jeziku navadno tudi piše unsalted butter oz. neslano maslo.
@sarabande, imaš prav, bodo prej shortbreads, moja napaka. Seveda pa se recept bere precej okusno~
Ti je že sarabande povedal, zakaj je napisal tako. Se strinjam z njim. Pogosto so zadrege pri starejših receptih s kockami kvasa, lončki kisle smetane, čez čas zna biti težava z maslom................
Zna biti. Kot sem že povedala, se v slovenščini pod izrazom 'maslo' vedno razume nesoljeno maslo, zato je ohranjanje izraza 'nesoljeno' kvečjemu znak, da gre za prevod. Ali je bil to sarabandejev namen ali ne, najbolje ve avtor sam. Konec koncev se recepti prevajajo za slovensko občinstvo, tako da ohranjanje izraza 'nesoljeno' ni potrebno, kot sem že omenila, saj se enostavno lahko v opombo doda komentar, da se soli ne dodaja, če uporabljamo soljeno maslo.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Venturini |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Pirin kruh s semeni
Slivove rožice