Limonin kolač z ingverjem
aromatična limonina sladica
Sestavine
Za testo:
2,5 dl mleka
1 neškropljena limona
120 g masla
400 g moke (tip 500)
400 g sladkorja
kakor palec velik kos ingverja
3 jajca
6 g pecilnega praška (približno pol vrečke)
ščepec soli
Za premaz:
2 zvrhano polni jušni žlici sladkorja
3 jušne žlice vode
sok polovice limone
sladkor v prahu za posip
Postopek
Pečico segrejemo na 180 stopinj. Maslo stopimo, mleko segrejemo, da bo toplo, limono operemo, ji nastrgamo lupinico in jo drobno sesekljamo, ingver olupimo in tudi drobno sesekljamo.
Pekač namastimo z maslom in obsujemo z moko. V skledo damo sladkor, sesekljano limonino lupinico in ingver, jajca in ščepec soli. Temeljito premešamo, prilijemo stopljeno maslo in toplo mleko in spet temeljito premešamo. Počasi, med nenehnim mešanjem, dodajamo moko in na koncu še pecilni prašek. Dobro premešano testo vlijemo v pekač in damo v pečico. Kolač pečemo približno 15 minut na 180 stopinjah, potem temperaturo znižamo na 150 stopinj in pečemo še približno pol ure oziroma, dokler lesen zobotrebec, zaboden v sredino, ne pride ven suh.
Pečen kolač vzamemo iz pečice in pustimo, da se nekoliko ohladi. Medtem pripravimo limonin sladkorni premaz. V majhni kozici segrevamo 3 jušne žlice vode in 2 jušni žlici sladkorja. Ko zavre, kuhamo toliko časa, da nastane gostljat sirup (sladkor naj ne karamelizira). Odstavimo in vmešamo sok polovice limone. Pečen kolač vzamemo iz pekača in ga še toplega s čopičem premažemo s premazom. Ohlajen kolač lahko še posujemo s sladkorjem v prahu.
Opombe
Uporabljen je pekač premera 28 cm.
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Ja..mene samo malo moti količina sladkorja, je enka količini moke? A je to zaradi ingverja?
Ja, količina sladkorja je enaka količini moke. Ni zaradi ingverja, saj ingverja ni veliko. Je zaradi konsistence testa in obstojnosti pečenega kolača, ki lahlo zdrži cel teden, zavit v folijo za živila. Če ga seveda prej ne pojemo.
Tudi z manjšo količino sladkorja bi bil obstojen.
To pecivo bom zagotovo spekla, le sladkorja bom dala vsaj polovico manj.Zanima me kakšen okus bo dodal pecivu ingver.
"na koncu dodaš še pecilni prašek¨, kar sem tudi že videla v Kuhinji išče šefa, pa mi že takrat ni šlo v glavo, da v gotovo testo še vmešaš pecilni prašek. V čem je finta?
Jaz vedno pecilni prašek presejem skupaj z moko, da se enakomerno razporedi in v testu ne nastajajo tu in tam kraterji.
Namen pecilnega praška je, da razrahlja testo, da naredi mehurčke, bi rekli. Za razliko od kvasa, je pecilni prašek kemično vzhajalno sredstvo, kar pomeni, da se v testu sproži kemična reakcija med sestavinami pecilnega praška, ko le-te stopijo v stik s tekočino v testu. Pri tej reakciji se sproži ogljikov dioksid, ki testo rahlja. Ker želimo, da je testo čim bolj rahlo, se trudimo, da čim več mehurčkov ostane v testu. Če pecilni prašek dodamo na koncu, tik preden je testo pripravljeno in preden ga zlijemo v pekač, bomo odložili nastajanje ogljikovega dioksida in ga bo večina nastala v testu v pečici. Če bi ga dodali prej, bi ga določena količina počasi izpuhtela medtem, ko bi testo čakalo, da ga damo v pečico.
Hm, vendar z dodatnim razbijanjem testa dosežeš spetu obraten učinek. Sama sem absolutno za mešanje praška v moko, saj se tudi moka doda čisto na koncu in zelo na hitro, da se ne prične razvijati gluten. Torej če mešaš prašek šele po dodajanju moke, moko dodatno mešaš s tekočino, kar meni ni všeč no.. in slabše je razporejen
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Mandljeva juha ajoblanco
Pohorska omleta