Sirov burek oziroma sirnica
način priprave sirovega bureka in vlečenega testa
Sestavine
Testo:
500 g moke
ščep soli
1 žlica kisa
1,5 žlice olja
3,5 dl tople vode
Nadev:
2 jajci
450 dag skute
200 dag navadnega jogurta
sol po okusu
Postopek
Testo:
v posodo pretresemo 500 g moke, ji dodamo sol, kis, olje in 1 dl tople vode. Vse skupaj zmešamo in po potrebi dodamo še malo vode, da dobimo vse skupaj v celoto. Nato testo gnetemo, dokler se ne začne lepo vleči. To lahko enostavno poizkusimo tako, da testo z rokama razvlečemo čim bolj, ne da bi se testo pretrgalo. Če se testo malo lepi na roke, ni nič narobe, pomembno je, da se lepo razvleče. Testo pustimo počivati 10 minut, medtem pa že lahko pripravimo nadev.
Nadev:
V posodo s skuto stresemo jogurt, solimo, dodamo jajca in vse dobro razmešamo s kuhalnico. Če nadev slučajno pride preredek, ga lahko preprosto zgostimo s krušnimi drobtinami. V nadev lahko dodamo tudi razne začimbe ali zelišča in s tem še polepšamo videz končnega pridelka.
Priprava:
Testo na pomokanem prtu razvaljamo ali razvlečemo z rokami, kar vam je ljubše in lažje, ter namažemo z nadevom po celotni površini testa. Ne namažemo več kot 5 mm na debelo. Nato ga zavijemo v manjše valjčke, ki niso večji od premera kozarca za penino. Valjčke lepo oblikujemo na pekaču, da dobimo obliko polža. Vse skupaj premažemo z jajcem ali mlekom.
Pečemo na 180 stopinjah približno 1 uro, da se dobro popeče. Da se prepričamo, da je pečen, ga prerežemo po sredini in pogledamo, če je na sredini testo pečeno ali ne.
Opombe
Če so polžki manjše oblike, jih pečemo okoli 45 minut.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
sarabande, tvoja krvavica in vojvodinska krvavica imata različen naglas, in v vsakem jeziku ta beseda nekaj drugega pomeni (v slovenski je poudarek nai, v vojvodinski na na prvem a). problem je, ko za jed uporabljamo eno ime, torej burek, pa to eno samo ime pojmujemo različno.
Smary pa itak ve, o čem govori.
Pa da ne začnemo zgodbe o tiramisuju (tistem s pudingom in skuto ...). A to je spet tretja zgodba.
Grem na burek.
Jaz sem najboljši sirov/skutin burek jedla kot najstnica v Ohridu. So mu rekli kar burek. :)
P.S: Kok čas teče.
http://www.kulinarika.net/recepti/iskanje/?besede=sirov
Toliko je že receptov za sirov burek in me zanima, zakaj vas moti prav ta recept in ste se obregnili ob ime. Tudi v vseh trgovinah , kjer ga prodajajo, že narejenega, oz. zapakiranega, piše sirov burek.
Mopsika moti zato, ker bi na kulinaričnem portalu pričakoval pravilno poimenovanje, trgovci pa naj pišejo kar čejo, razumeš ?
Mamamia, naglas na prvi ali drugi samoglasnik zadeve ne spremeni, krvavica ostaja krvavica :) tudi sam precej dobro poznam vojvodinsko kulinariko in njihove suhomesnate proizvode od katerih pa mi je sremska kobasica najbolj kul :)
hedonist torej bo na mesto, da se začnejo takšne debate še pri vseh ostalih receptih za sirov burek na tem portalu.
To je tako, kot da bi bil izraz' potica' rezerviran samo za orehovo potico, vse ostalo z drugačnim nadevom pa se ni bi več imenovalo potica ampak zavitek.
Kompliciranje ...
Mislim,da je izraz burek-mesni,sirni, , kar pravi izraz za nas v Sloveniji, ker takšen izraz uporabljamo že od vekomaj , še nikoli se mi ni zgodilo, ko sem ga kupovala pri prodajalcih, da bi me kdo od njih grdo pogledal, ali popravil,da ni burek- burek, pač pa sirna ali mesna pita,saj oni dobro vedo, kaj mi s tem izrazom želimo in tudi v njihovi ponudbi na ceniku ne piše drugače, kot burek Celo v naši letošnji Gostilni so ga imenovali-burek. https://www.youtube.com/watch?v=d3IlnPVVSDM
A bejž Mopsika, da ga uporabljamo od vekomaj ???? Močno dvomim, da je pred 50 leti kdo v Slo sploh vedel kaj je to burek , od tam pa do vekomaj pa je en veeeelik časovni zamik bi rekel . Tko da ne prodajaj bučk in ne trdi nekaj , kar ne more držati niti pod razno .
Če bi ta recept prebrala pred dobrimi 20-imi leti, ko sem prišla v Slovenijo, bi na ves glas "zavpila". Pa vseeno, za mene bo vedno burek - burek, in sirnica - sirnica. Ma, ne moti me toliko naziv recepta, kot me motijo sestavine - krušne drobtine, zelišča, začimbe. To niso sestavine sirnice, niti pod razno. Pa tudi ne premazuje se z jajcem ali mlekom.
Za veliki pekač od pečice (20 malih polžkov) naredim sirnico iz cca. 700g. moke, soli, vode, olja, 500g. nepasirane skute in 2 jajc - samo 6 sestavin, za pravo sirnico.
Jogurt tudi ne gre v sirnico, se ga pa lahko da zraven sirnice - za popit!
Če bi naziv recepta bil, recimo - "zeliščni burek", se sploh ne bi oglašala.
Sorči GENIUS10, nič osebno...
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Poširane hruške
Sendviči iz ajdovih rogljičkov