Barilla Casarecce iz čičerike z lahko kaponato
Hren na koroški način
Sestavine
Postopek
Žemlje zrežemo na kocke in jih na majhnem ognju poškropimo z juho, toliko, da se napojijo. Dodamo surovo maslo in ščep žafrana ter tik pred serviranjem nariban hren.
Ves čas le rahlo mešamo, ker se žemlje ne smejo razpustiti.
Opombe
*Odvisno od slanosti juhe.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Mnenja o receptu
Tudi na koroškem je veliko variant priprave hrena.Ta je sicer zelo blizu,vendar jaz za maslo še nikoli nisem slišala,kljub vsemu,da sem ga jedla skoraj po celi koroški.Se je pa dajala v hren kisla smetana in mogoče še kapljica kisa.
Jaz ga poznam zraven kuhane govedine!
No, pa še mnenje iz prve roke. Sem seveda pristna Korošica.
V hren se ne da maslo, ampak se dodajo grumpi (ocvirki).
Postreže pa se hren, tako kot pravi Rožica h kuhani govedini in praženem krompirju.
To je pri nas prva jed na poroki (po goveji juhi z rezanci) in pa tudi značilna jed za sedmine (po pogrebu).
stara,zdaj si pa še mene presenetila.Tudi jaz sem po rodu korošica,pa za grumpe še nisem niti slišala,niti videla,da bi se dajali v hren.Zanimivo,jaz pa vedno sveto trdim,da je kisla smetana,pa malo žafranike taprava zadeva za hren,ki je zame prava poslastica,pa tudi za prijatelje ga dostikkrat pripravim,če imamo kakšno skupno kosilo,pa ga vsi jedo,četudi prvič.In mu gre vedno vsa pohvala,bom pa mogoče poskusila še te variante,nikoli se ne ve,lahko je še boljši,čeprav jaz dam ocvirke raje za pražen krompir,povsod bi bilo verjetno preveč.Je pa zame ta vrstni red,ki si ga napisala za kosilo,zdaleč še vedno najljubše nedeljsko kosilo.
Zanimivo!
Tudi sama še nisem slišala za grumpe, niti ne za dodajanje kisle smetane. Pri nas samo narežemo bel kruh na rezine, ga rahlo opečemo v pečici, vzamemo ven, zalijemo z juho, posolimo, popopramo in dodamo nariban hren. Rahlo okisamo in kak ščepec žafrana tudi sodi noter. To pa je tudi vse.
Ha, tako majhna je Koroška, pa veliko variacij na en recept, a ne?!
Lp.
:) Korošica sem tudi jaz, pa nisem slišala ne za grumpe, ne za kislo smetano in prav tako ne za maslo v hrenu. Na kocke narezan kruh se zalije z juho, posoli, popopra, doda se še malo kisa, lahko tudi žafran, potem pa vse skupaj malo pokuham, da dobim lep kremast "zos" :) Kruha prej nič ne popečem v pečici. Na koncu se doda še hren (lahko tudi kar iz tube ali kozarčka). Paziti moramo, da na koncu ni vse skupaj preveč redko.
Tako pripravljen je res božanski, ko sem bila še mlajša, mi ga je morala mama narediti vsaj 1x tedensko (zdaj si ga skuham sama :)), zraven kuhane govedine in praženega krompirja obvezno, prav tako tudi zmeraj, ko sem bila bolana in nisem imela apetita. Velikokrat pa jem tudi samega, brez krompirja in mesa.
Je pa pri nas to tipično nedeljsko kosilo: goveja juha (močna, kuhana z bočnikom), pražen krompir, hrenov zos in kuhana govedina.
Mi (na Koroškem) nikol ne damo masla. Mi delamo tako, kot sta napisali KatkaD in sOncek*: žemlje, juha, poper, mal kisa, mal soli (ni pa nujno) in hren. Edin, opečemo pa ne kruha prej.
Lp
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Slivove rožice