Zelenjavna zloženka
Vložena paprika po moje
vložena paprika nekoliko drugače
Sestavine
paprika - po možnosti različnih barv
čebula
voda
kis za vlaganje
sladkor
sol
poper v zrnju
začimbe za vlaganje
pokrovčki za vlaganje
kozarci za vlaganje
Postopek
Papriko različnih barv (rumeno baburo, rdečo koničasto, malo zelene, pa oranžno, pa rdečo okroglo, - kakršno pač imamo na razpolago) očistimo semenja in narežemo na primerne kose ali krhlje. Če imamo kakšen feferon, ga ne očistimo, ampak samo umijemo. Čebulo olupimo in narežemo na četrtinke ali osminke. V čiste, oprane kozarce naložimo papriko, feferone in vmes damo nekaj krhljev čebule (približno za pol večje ali eno manjšo čebulo). V vsak kozarec damo čajno žličko sladkorja, kavno žličko soli, zvrhano kavno žličko začimb za vlaganje in nekaj zrn popra. V loncu zmešamo 1 l kisa in 2 l vode in s to tekočino zalijemo paprike - tekočina zadostuje za 12-14 kozarcev (odvisno, kako tesno smo napolnili kozarce). Zapremo z novimi pokrovčki za vlaganje. Pripravimo večjo posodo, v kateri bomo pasterizirali kozarce z vloženo zelenjavo. Na dno damo krpo, nanjo postavimo kozarce in zalijemo z mrzlo vodo do cca. 2 prstov pod pokrovčkom. Postavimo na štedilnik in segrevamo do vretja. Ko voda zavre, odstavimo in pustimo kozarce v vodi še kakšne pol ure, nato jih zložimo na kuhinjski pult, prekrit z večjo brisačo, s pokrovčkom navzdol in dobro pokrijemo in pustimo pri miru, da se popolnoma ohladijo, šele nato jih lahko obrnemo in spravimo v shrambo. Tako pripravljena paprika je prijetno kompaktna, čvrsta, ne spremeni barve in prijetno sladkastega okusa. Meni se obdrži tudi več let.
Opombe
To papriko pripravim jeseni, ko na vrtu ostanejo še lepe, zelo različne paprike in se v bistvu lahko na tak način vse pospravi. Zato tudi niso navedene količine posamezne vrste in niti točno določene vrste paprike. V bistvu je tako, da več je zelene paprike, bolj močnega okusa je, če pa prevladuje rdeča, koničasta paprika, je vse bolj na sladko, rumena je tam nekje na sredi. S feferoni, posebej če so ostri, postane shranek bolj pikanten, s sladkimi pa zanimiv in sladek. Tudi kis za zalivanje pripravim na koncu, ko vem, koliko kozarcev mi je uspelo naložiti - ostale sestavine se itak merijo na kozarec. Tudi čebulo se da na koncu ob kakšnem narezku pojesti - pač ni v obliki malih čebulic.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Mnenja o receptu
No, saj, če bi dali, recimo, šalotke, bi lahko dali pa cele, kajne? Zanimiv in preprost recept, vreden posnemanja.
Ja, lahko bi dali tudi cele šalotke, ali pa male srebrne čebulice, le da teh ponavadi nimamo jeseni. Pri teh shrankih je ponavadi tako, da je težko zagotoviti, da bomo imeli vse različne zelenjave z domačega vrta. Nam nekako vložena paprika ni najbolj všeč, obožujemo pa mešano solato. Jeseni pred prvo slano ostane na vrtu še kar nekaj zelenjave tudi raznobarvne paprike in to je način, kako jo shraniti in tudi porabiti. Vsi , ki so papriko probali se niso mogli načuditi, kaj naredi pol čebule v kozarcu s papriko, saj se okus paprike res spremeni. V bistvu sem malo improvizirala in posnemala mešano solato.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Bujta repa