Curry riž s tofujem
Jurčki vloženi v olju
odlične, malo drugače vložene gobe
- 4+ ur
- 5
Sestavine
Postopek
Z vlažno gobico ali mehko ščetko temeljito očistimo gobe. Biti morajo popolnoma zdrave, če imamo malo večje, jih lahko prerežemo na pol ali na četrtine.
Zavremo belo vino in kis (1:1), dodamo pest (približno) soli in gobe. Počasi naj vre kakih 10 - 15 minut, odvisno, ali želimo še trde ali morda mehkejše.
Prevrete odcedimo in polagamo na vpojno brisačo ali kuhinjsko krpo ter pustimo, da se osušijo - po potrebi krpo zamenjamo. Vsekakor morajo biti zelo dobro osušene - torej jih pustimo na zraku najmanj 24 ur, raje več kot manj.
V brezhibno čiste kozarce nalijemo malo dobrega olja - lahko tudi navadno rastlinsko olje - nato damo gobice, spet olje in tako naprej po plasteh.
Vmes damo par vejic opranega in dobro osušenega peteršilja, nekaj zrn celega popra, morda česen in lovorjev list. Dodamo še malo soli.
Preden zapremo, s kozarcem narahlo udarimo ob rob mize, da iztisnemo še zadnje zračne mehurčke. Gobice morajo biti z oljem popolnoma prekrite, zato počakamo pol do ene ure in po potrebi olje še dolijemo. Zapremo in damo v hladen, temen in suh prostor.
Kozarcev ni potrebno pasterizirati, občasno pa jih le pregledamo in če je kaj narobe pomeni, da se nismo držali navodil. Če pa želite, lahko seveda tudi pasterizirate - jaz ne.
Olje, ki nam ostane, ko gobe pojemo, hranimo v hladilniku in ga koristno porabimo pri vseh gobjih jedeh. Tudi popečen toast namazan z oljem in strtim česnom je prava poslastica.
Upam, da vam bodo všeč in dober tek !
Opombe
Recept sem dobila od sosede, ki je že več kot trideset let navdušena gobarka z veliko znanja na tem področju.
Vložene na tak način so zelo dobre, za moj okus neprimerno boljše od tistih v kisu.
Nikoli jih nisem pasterizirala in tudi pokvarile se niso nikoli. Le tistih par pravil se je treba strogo držati, pa tudi gobe morajo biti seveda "ta prave"! In ne pozabimo: previdnost je mati modrosti...
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Mnenja o receptu
Takatala, jaz vlagam v navadno olje bolj iz prakticnih razlogov( gobe navadno podarim in bi me kvalitetno olivno olje, ki ka zase seveda kupim," kostalo" le malo prevec., posebej se, ker ljudje dostikrat iz nevednosti olje zavrzejo in pojejo le gobice. Tako da lahko vlozis tudi v olivno olje, verjetno bo celo bolje. Nisem pa se poskusila, tako da ne vem.
Sicer pa vzemi katerokoli kvalitetno olje , da le ni izrazitega okusa, ki lahko prekrije okus po njih.
tudi jaz vlagam veliko zelenjave v olje....
in ne v kar eno olje temveč v sezamovo, ki je res da malo dražje, pa toliko boljše saj nikoli ne žavta ali pa se kako drugače pokvari.
zelenjavo prekuham na 1:1 (voda - kis) na pol litra, solim s pol kavne žličke, prevrem in ohlajeno zalijem z oljem.
Preden zalijem dodam še sesekljan svež česen, žličko provansalskih zelišč ter svež timjan, rožmarin in lovor.
S časom takšna zelenjava, gobe, itd...samo še pridobiva na okusu zaradi zelišč.
Super je tudi to, saj ko ješ nimaš občutka da ješ olje, ker je olje brez okusa in bolj tekoče.
Kljub temu, da še vedno mislim da je olivno olje najboljše za uporabo v kuhinji, se pri vlaganju lahko samo skrije, saj zažavta ali pa pridobi tisti čuden grenak okus.
flan
Mene pa zanima za kakšen bel kis gre (alkoholni 9% ali jabolčni, domači). Hitro in nujno rabim odgovor ,ker imam polno košaro jurčkov.
Hvala in lep pozdrav
Botra Pehta
Jaz bi dala bel vinski kis (4%), jabolčni ni bel (bi pa bil najbrž tudi uporaben, zakaj pa ne).
U, Rimljanka hvala za tako hiter nasvet, ga bom upoštevala, upam da dobim bel vinski kis, ki ga omenjaš, ker se mi zdi da je alkoholni premočan.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Hrustljav rogljiček s sladoledom