Temna osnova za omake
Sestavine
Postopek
V mesnici prosimo, da nam goveje ali telečje kosti nasekljajo na manjše kose. V loncu na olju pražimo kosti, kože in ostanke slanine dokler ne postanejo kosti svetlo rjave. Medtem ko se kosti pražijo, v kozici na zelo malo olja pražimo paradižnikov koncentrat, dokler ne dobi temno barvo. Pražen paradižnikov koncentrat dodamo kostem. Dodamo še na kose narezano jušno zelenjavo, še malo pražimo in zalijemo z belim vinom. Kuhamo, dokler alkohol ne izhlapi in nato prilijemo vodo. Pustimo, da voda zavre in odstranimo vso peno, ki se je nabrala na površini. Dodamo timijan, lovorjev list, črni poper v zrnu, premešamo in ogenj zmanjšamo. Kuhamo pokrito, počasi, na rahlem ognju približno 4 ure. Če je potrebno, občasno dolijemo nekaj vode. Na koncu odstranimo kosti in zelenjavo ter osnovo precedimo skozi gosto cedilo. Pustimo, da se osnova popolnoma ohladi in s površine odstranimo vso maščobo.
Opombe
Osnova dobi temno barvo od praženega paradižnikovega koncentrata. Pražimo ga počasi in med praženjem mešamo, dokler ne postane zelo temen, ne sme pa se nam zažgati, sicer bo imela osnova grenak okus. Tako pripravljeno temno osnovo lahko uporabimo pri pripravi omak ali juh. Lahko jo ohladimo, nalijemo v manjše posodice in jo zamrznemo.
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Spoštovani Sarabande,
zelo rada bi naredila telečji fond. Ker pa nimam z njim do zdaj nobenih izkušenj, me zanima: kako je z njegovo uporabo? Recimo za pripravo telečjih zrezkov v omaki za dva: koliko fonda uporabimo? In nadalje: verjetno ga lahko shranjujemo v hladilniku (npr v kozarcu)? Koliko časa?
Hvala za odgovor,
Y
Yaxim, temni fond lahko uporabite za osnovo pri omakah. Če delate telečje ali goveje zrezke, jih boste najprej v ponvi po obeh straneh popekli. Pri tem bo določena količina mesnih beljakovin zakrknila in se prijela dna ponve in ko boste kasneje dodali tekočino (juho ali vino ali vodo) bo to že osnova za omako. Lahko pa dodate tudi fond, ki bo okus omake še ojačal. Sicer pa fond lahko uporabite kot osnovo za omake in juhe, lahko z njim prelijete že pečeno meso. Koliko fonda pa boste dodali, je odvisno od intenzitete njegovega okusa. Lahko ga dodajate po malem, dokler ne boste zadovoljni z okusom. Fond v hladilniku lahko hranite toliko časa, kot na primer juho. Lahko pa ga tudi prelijete v jogurtove lončke in ga zamrznete. V tem primeru ga v zmrzovalniku hranite nekaj tednov.
Še boljše ga je naliti v vrečke za led, ker lahko doziramo potem kocko po kocko.
Spoštovana,
najlepše se vama zahvaljujem za odgovor in sijajne nasvete. S fondom bi rada začela delati, ker imam navadno pri jedeh, ki terjajo bogate, sočnejše omake, pa tudi pri npr. zelenjavnih juhah, vtis, da nimajo tistega pravega "polnega" okusa, ki v jedi pomeni dodano vrednost, nekaj več. Že med zalivanjem osnove z vodo ali z juho je bistvena razlika, še vedno pa to ni tisti sočen okus, ki ga iščem. Nekajkrat me je prav srce bolelo, ko sem omako za telečje ali goveje zrezke "bogatila" z jušno kocko, ker drugače do zdaj nisem vedela ali znala.
Še enkrat torej hvala, takšni nasveti zelo pomagajo tistim, ki za kuhanje morda nismo ravno rojeni, bi pa vseeno radi s svojimi jedmi osrečili svoje bližnje in sebe.
Y
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Gravče Tavče ali Prebranac
Bananin puding z vanilijevimi rogljički