Veganska majoneza
majoneza brez živalskih produktov
- 15 min
- 5
Sestavine
1,5 dl sojinega mleka
1 dl olivnega olja
1 žlička soka limone
1 žlička gorčice
sol (po okusu)
možni razni dodatki - po okusu
dodate lahko sesekljan česen, drobnjak, papriko, chili, curry ...
Postopek
1,5 dl sojinega mleka damo v posodo, primerno za stepanje. S stepalnikom začnemo stepati sojino mleko in dodajamo olivno olje po kapljicah.
Da dodajamo olje v čim manjših količinah je zelo pomembno, drugače se majoneza ne bo dobro strdila!
Ves čas mešamo z največjo hitrostjo mešalnika. Ko se sojino mleko z dodanim oljem strdi, dodamo sol, gorčico in sok limone ter dodatke po okusu.
Najboljše za uporabo je gostejše sojino mleko, če pa imate redkejšega, potem vzemite 1 dl sojinega mleka in dodajte sojino smetano za kuhanje.
Najboljši okus in najbolj zdravo vegansko majonezo bomo naredili, če bomo uporabili sestavine iz BIO pridelave.
Majonezo uporabimo kot dodatek jedem ali kot dressing za solate - oziroma kot alternativo navadni majonezi.
Opombe
Nekaj idej, kje jo uporabiti:
Krompirjeva solata
Pečeni krompir z majonezo
Pečeni tofu z majonezo
Pečeni seitan z majonezo
Tofu hrenovke z majonezo
Zelena solata z majonezo
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Hm, sliši se zelo enostavno in mamljivo. Pa še nič surovega ne pride not (jajce mislim). Edino sojina smetana me malo skrbi. Tu v naših koncih niti grškega jogurta ne dobimo.
Kaj pa tule deluje kot emulgator? Koliko časa je ta majoneza stabilna in se mleko in olje ne ločita?
Majoneza je stabilna v hladilniku nekako en teden. olje je sicer dober konzervans in ker ni nobenih maščob in beljakovin živalskega izvora se ne pokvari tako hitro.
olje in mleko se ločita pocasi - po sedmih dneh nekako začne dobivati usedlino. vsekakor je najboljša sveža, tako da priporočam, da jo pripravljate v majhnih količinah - iz količin, ki so zgoraj opisane dobite priblizno 2 dcl majoneze.
kaj pa deluje točno kot emulgator pa ne vem. se bom pozanimala in povem, ko izvem.
Res je, moja napaka - povrsno uporabljam besede, olje ni konzervans. Hvala za opombo Rimljanka.
Ne moram si pomagat, da malce ne pokomentiram. Sem študentka naravoslovnih ved, poleg študija pa zelo rada tudi kaj dobrega skuham. Tako da, čisto na kratko, s kemijskega vidika, ker sem v vaših komentarjih razbrala nepravilnosti. :)
Kot emulgator verjetno deluje lecitin, ki se nahaja v sojinem mleku. Lecitin je površinsko aktivna snov, ki ima amfifilno strukturo- to pomeni, da bo en del molekule vezal maščobe, drugi pa vodo in posledično bomo dobili emulzijo. Glavni živalski vir lecitina je seveda rumenjak, medtem ko ga je v naravnih virih največ ravno v soji. Konzervansa v tem primeru nimamo, kvečjemu ga v majonezo vnesemo z industrijsko gorčico (sigurno ga vsebuje kaj), protimikrobno pa lahko deluje česen, če ga bi malce stistnili. Ampak še zmeraj, ne moramo kot konzervans uporabiti samo izvleček česna. Tako da je verjetno smiselna poraba v nekaj dneh, če ne se bo zadeva kvarila. Kvarijo pa se lahko tako živalske kot rastlinske maščobe- vse, ki v svoji strukturi vsebujejo eno ali več dvojnih vezi, so potencialno podvrženi lipidni peroksidaciji, katere rezultat je nato žarkost maščob. Res pa je, da se olivno olje ne kvari hitro.
Lp :)
Lepo, da si pokomentirala, vedno rada slišim strokovno razlago.
Zelo dobro, namesto mleka sem dala sojino smetano ter pol olivnega in pol navadnega rastlinskega olja, uporabila sem jo za francosko solato
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Pure svedri s paradižnikom in baziliko
Rogljič Croque Madame