Pure svedri s paradižnikom in baziliko
Ribezov sok - brez kuhanja
Sestavine
10 kg ribeza
10 l vode (prekuhane in ohlajene)
8 dag vinske kisline
na 1 l soka 1 kg sladkorja
Postopek
Ribez (z rokami ga premečkamo), vodo in vinsko kislino pustimo 2 dni v posodi. Potem precedimo in dodamo na 1 l soka 1 kg sladkorja. Vlijemo v plastenke.
Opombe
Zelo primeren recept, kajti ribez ohrani svoje dobre lastnosti, saj ga ne prekuhamo. Je zelo okusen.
Mnenja o receptu
Ali lahko uporabiš tudi citronsko kislino, namesto vinske?
Mislim, da mora biti vinska. Ko natočiš sok v plastenke, ga približno teden dni pustiš (ga ne zapreš do konca) da odvre, potem pa fiksno zapreš. Jaz sem naredila tako, da sem ga pustila kar v posodi in sem ga šele danes pretočila in fiksno zaprla. Tudi jaz se še učim. Je pa dober!
Ali je dober tudi rdeči ribez? Jaz sem že delala sok iz rdečega ribeza tako, da sem sočila na sokovniku, pa se mi je čez čas tako zgostil v steklenicah, da ga sploh ven nisem dobila. Pri črnem se to ne zgodi.
Jaz sem delala iz rdečega ribeza. Res pa je, da ta vsebuje veliko pektina, ki povzroča, da sok želira. Če te to moti, ga pač precedi. Črni ribez pa ima čisto posebno aromo...zelo je dober, sam ga nimam .
Danes sem nabrala ribez, da pripravim sok po tem receptu, pa nimam vinske kisline, pa sprašujem ljudi naokrog v čem je razlika vinska ali citronska kislina pa mi nišče ne ve odg. pa zakaj ravno vinska mora biti in kje se jo dobi (samo v lekarni?).Pa če lahko naredim sok iz obeh vrst ribeza ali mora biti vsak posebej?
Hvala in lep pozdrav
Dolgujem vam odg. in sicer nič kaj vesel. Namreč po tem receptu, ki je tukaj zapisan iz tega nastane vino, ne pa sok, kot piše, razen, če sem narobe razumela oz. če vi tudi smatrate sok za vino, pa tudi po logiki bi mi lahko kliknilo, da vse kaj zavre, tudi iz tega vedno nastane vino, ne more pa nastati sok. Toliko, da vam sporočam, da je ves trud in veselje bilo zaman, kajti ribezovega vina žal ne pijemo.
Delala pa sem ga iz vinske kisline in obeh vrst ribeza.
Lp
jaša, pred mnogo leti smo po takem receptu delali sok iz ribeza, malin, borovnic,...pa se ni spremenil v vino. Količlina sladkorja in vinska kislina onemogočita kavsovkam, da bi z alkoholnim vrenjem spremenile sok v "vino". Očitno si nekja naredila napak.
Razen, da sem dala sladkorja manj, kot je navedeno, saj je na liter kg- sladkorja mnogo preveč (kalorično), ostalo pa sem delala točno. Hvala Rimljanka za pojasnilo.
Preden se spravim narest tale sok, ki se sliši super, imam še nekaj vprašanj, in bi bila hvaležna komu, predvsem avtorici če mi odgovori.
in sicer:
kako spreviš potem sok iz flaše, če želira? Moja sorodnica ga je prav tako že delala, in je odnehala, ker ga ni spravila iz flaše, če sem jo prav razumela, se pravi ji ga ni ratalo precediti..in tudi će ga precediš, ali to pomeni da žele stisneš ali kako? Ful otročja vprašanja vendar si ne znam predstavljati kako "močen" žele nastane iz tega soka, in kako ga lahko s precejanjem spet utekočiniš??
Vinska kislina - a to je ocetna kislina ali kaj? Kje in v kakšni obliki (tekoče, prah..) se jo dobi, ker prvič slišim, da se to sploh da dobit.
hvala in lp
Branka
Vinska kislina je vinska kislina. Vprašaj v lekarni zanjo.
http://trgovina.jurana.com/vinska-kislina-1-kg.html
Steklenico z želiranim sokom postaviš v lonec z vročo vodo, na dno lonca daj najprej kuhinjsko krpo, segrevaj, da se začno dvigovati mehurčki in počakaj, da se sok segreje in utekočini.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Gnetemo, pečemo in jih že jemo