Brancin na žaru
pečena riba
Postopek
Ribo operemo, dobro osušimo in natremo z marinado, še posebej znotraj ribe. Pustimo stati 1 - 2 uri, nato spečemo na vročem žaru oz. plošči. Pečemo cca. 10 minut na eni in 7 minut na drugi strani na zmerni vročini. Pečenega polijemo z limoninim sokom ali tržaško omako.
Opombe
Jaz ribe večinoma pečem kar v teflonski posodi na štedilniku. Pred peko jih vedno obrišem, da se začimbe na vročini ne žgejo.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Enostavno in taaaaako dobro. Še malo kuhanega krompirja zraven, ali malo blitve. Njami, sem pa lačna.
zvonko,mislim da je marinada iz olivnega olja soli,popra,česna ter rožmarina.
Ko je pečena jo pa poliješ s tržaško omako(po želji).
Jaz ponavadi ribo prejšen večer solim,popram,ter dodam veliko česna ter peteršilj(včasih namesto peteršilja rožmarin)ter ribe polijem z olivnem oljem,jih pokrijem ter pustim v hladilniku.
Naslednji dan jih spečem na plošči.
Čao,
no, tole sem pa slučajno videla. Ja, ninkica, te sestavine so za marinado. Morske ribe tudi jaz vedno spečem s čim manj dodatne maščobe, vendar pa vedno svežo (no ja, iz ribarnice, itak že odležijo kak dan...)
Tudi jaz en daj prej mariniram ribe, vendar samo sladkovodne oz. postrvi, ki jih vedno kupim sveže, direktno iz ribogojnice. Začimbe (sol, poper, česen, majaron in rožmarin) pa nasujem v stopljeno maslo in potem s tem premažem postrvi ter pustim čez noč v hladilniku. Pred cvrtjem naslednji dan pa jih malo pomokam z ajdovo moko. Takšne so nam res enkratne in so ponavadi na meniju ob vsakem pikniku, ker me vedno prosijo za njih. Aja, postrežem jih pa z limono in čemažom v olivcu....to pa da še piko na i.....
No, pa da ne bo pomote, to so naši okusi, jaz vam jih samo posredujem. Komu drugemu pač ustreza kakšna druga kombinacija.
Česen ali pa tržaška omaka čez pečeno morkso ribo je greh.. Prekrije sočen, pristen, čist okus ribe. Vsaj zame. Kvečjemu vejica rožmarina v trebuh in malo olivnega olja. Ribo nasoilit nekaj ur prej? Še večji greh. Riba ne potrebuje mariniranja. Ali pa sem jaz preveč čistunska. Sem, glede morskih rib pa res. Ampak sem verjetno ena redkih.
Česen so uporabljali kuharji pred x leti zaradi tega, da so prekrili malce zopern vonj predolgo pokojne ribe...
OK, česen, petržilj in olje so recept za tržaško omako.
Bi pa v vsem pritrdil mammamii. Belo ribo iz morja skruniti z dodatki močnega vonja kot je česen, je skrajno neumno. Greh takorekoč. In brancin že sodi v kategorijo dobre bele ribe. (Ki je najboljša lešo.)
Zato je stvar jasna: začimb intenzivnih okusov nikar na dobro ribo.
Pa še o soljenju: soljenje preko noči je popolnoma neumno. Na ta način se iz mesa izcedi ves sok, ribe postanejo suhe in žilave.
Nasolite ribe (ni važno, ali so iz morja ali iz vode...) z debelo soljo - največ za pol ure. Po tem času jih otresite odvečne soli in obrišite do suhega. Potem pa takoj na gradele.
Olivno olje?
Seveda je olivno olje popularno zadnjih tolk-pa-tolk let, pa ga folk zlasti v notranjosti uporablja povsem narobe.
Olivno olje ni za cvreti!!!!
Pri ribi z gradele pa je pravi balzam. Samo ga je treba politi po že pečeni ribi...
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Špageti s paradižnikovo omako in baziliko
Hrustljava piščančja cezarjeva solata s polento