Lignji lešo - na šporko

sveži jadranski lignji, kuhani brez dodatkov - neočiščeni

mamaF  ogledov: 20 602Izvor: domača dalmatinska specialiteta
Lignji lešo - na šporko
    morska hrana: ostalo
  • ZahtevnostZahtevnostZahtevnostZahtevnostZahtevnost
  • 30 minut 30 min
  •  
  • Zanimivosti

Sestavine

Količina: za 4 osebe

1 - 1,5 kg čisto svežih lignjev

poper (po okusu)

1 čajna žlička soli

0,5 dl ali več dobrega olivnega olja

voda za kuhanje

Postopek

1.

za ta recept potrebujemo res sveže lignje (če jih ne ulovite sami, se prepričajte, da lepo dišijo in so čvrsti), saj jih bomo skuhali z "drobovino" vred.

2.

lignjev nikakor ne spirajte s sladko vodo (če se vam že zdi potrebno, jih na rahlo sperite v skledi z vodo, v kateri ste raztopili pest morske soli oz. v morju).

3.

cele lignje položite v primerno velik plitek lonec in jih zalijte s hladno vodo, toliko, da so skoraj pokriti (velja za težke od 25 - 30 dag, pri večjih naj bo vode v loncu kaka 2 cm).

4.

pokrito posodo pristavimo na štedilnik.

Ko zavre, ogenj zmanjšamo, lignje prepikamo z vilicami, da se v vodo izloči črnilo in na zmernem ognju kuhamo 20 - 25 minut (večje lignje 0,5 - 1 kg pa 25 - 35 minut).

5.

kuhane lignje enega za drugim vzamemo iz lonca, jim odstranimo samo "kost", oči in kljunček ter zrežemo na kolobarje, ki jih stresemo v ogreto skledo.

6.

rahlo posolimo, popopramo, zalijemo z olivnim oljem in prelijemo s črno vodo iz lonca. Premešamo in takoj ponudimo z belim kruhom in kozarcem črnega.


Opombe

Kljub temu, da zaradi obilice črnila jed izgleda malo čudaško, vam zagotavljam, da se boste pravi ljubitelji morja oblizovali do ušes - le lignji morajo biti res "freški"!

Kako odstranimo "plastično kost" iz kuhanega lignja:

prerežemo ga vzdolžno po zgornji strani vreče (tam ima tudi več barve) in kost z dvema prstoma preprosto povlečemo ven. Po dveh ali treh operacijah se vam bo zdelo že preprosto!

Pa obilo užitka.

P

s. sezona lova še traja, zdaj so v Istri kilogramski kapitalci!

Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*

*SPONZORIRANO SPOROČILO

Predlogi za vino

Več predlogov

  • pošljite po emailu

Mnenja o receptu

anamarija1  

kuha že od: 19.8.2005

Št. objav: 5381

Zelo rada preizkušam nove recepte, predvsem neobičajne. Čeprav so okusi zelo različni, sem mišljenja, da bi vsi tukaj objavljeni recepti zaslužili,( če se jih že oceni) odlično oceno.

Nerada kritiziram, kar zadeva čistoče hrane, pa sem zelo občutljiva in ob branju recepta, se mi je naredila velika kepa v grlu, tega pa res ne bi nikoli poskusila pa brez zamere, očitno nisem ljubitelj tovrstnih receptov, ne dvomim pa, da je morda dobro ali celo odlično.

lp

Doban  

kuha že od: 24.8.2004

Št. objav: 238

Jaz sem pa na Korčuli videla, da domačini res lignjev ne čistijo. Prav tako so se jedli morski ježki, pa "drobovina" leščurjev.

Njim je to običajna zadeva, saj so včasih jedli le, kar je dalo morje. Stvar okusa pač.

Za gornji recept pa verjamem, da je za prave ljubitelje morksih zadev, dober!

petkica  

kuha že od: 15.12.2006

Št. objav: 744

Jaz bi pa to probala. Sem bila že večkrat v Dalmaciji, pa žel še nisem imela možnosti poizkusit njihovih neočiščenih specialitet, sem pa s strani jedcev slišala pozitivne komentarje. Predsodkov do tega pa nimam. Bi jih imela prej do kakšnih posebnih salam, umetnih kock in ostalih E-jev. Pa tudi tisto včasih pride prav.

tanya017  

kuha že od: 16.2.2007

Št. objav: 216

Ko smo bili na dopustu na Hvaru,smo naročili lignje in ko smo jih dobili na mizo,so bili neočiščeni.In to ne kuhani,kot je v temle receptu,pač pa na žaru oz. ocvrti.Že na pogled je bilo neprijetno,kaj šele okus.Natakarja smo vprašali,kaj je to,da nam ni prej povedal,pa nam je razložil,da je to njihova specialiteta.So pa imeli grozen vonj,gotovo niso bili prav sveži.

No,na koncu smo šli na pico.

elba  

kuha že od: 7.2.2007

Št. objav: 178

Tudi mi smo na Braču naročili lignje na žaru. Ko je natakar slišal, da govorimo slovensko, nas je vprašal ali smo iz Slovenije. Povedal nam je, da pri njih vedno pripravljajo lignje neočiščene, saj je to avtentičen dalmatinski način priprave in hkrati največja garancija za gosta, da so pripravljene ribe res popolnoma sveže. Vendar Slovenci takih lignjev ne jedo in ker so vse prevečkrat reklamirali hrano ali jo puščali s pripombo, da ni očiščena, so začeli za slovenske goste čistiti lignje.

Mi smo naročili neočiščene - morda niso bili tako lepi, kot smo jih navajeni, vendar je bil okus odličen.

Zato verjamem, da je tale recept prva liga za pripravo lignjev - sveže ulovljenih.

Vendelina jr.  

kuha že od: 17.5.2006

Št. objav: 9217

To so lignji iz prve lige! Zlasti če jih kupiš od ribičev, ki so te ob pol štirih zjutraj zbudili v Prižbi in ena marendica ob pol enajstih nekaj uval naprej tako lepo sede...Da ne govorim o tem, da na plovilu ni bilo cedila, pa smo kar reket za badminton uporabljali, pa tudi kolobarji niso bili najlepše izrezani...pa nihče ni razmišljal o neoporečnosti in teh stvareh... Hvala za tale morski pridih, pride prav.

Se strinjam s predhodnico, umetna barvila in podobne packarije - to so packarije.

zvon13  

kuha že od: 13.9.2007

Št. objav: 12

Zelo rada in uspešno pripravljam stvari iz morja. Po sliki sodeč so to mlade sipe in ne lignji. Še nikoli nisem v lignjih našla črnila. Pa sem dobila ali sveže ali zamrznjene. Lep pozdrav!

mamaF  

kuha že od: 21.1.2008

Št. objav: 3340

Vesel

Dragi moji, to so lignji in ne sipe (škoda, da nisem slikala celih).Naj pa pojasnim: bila sta dva lignja, katerih vreča je bila dolga 35 cm, debela pa dober cm, kar je bistveno več od običajnih 100 gramskih atlantskih, ki smo jih vajeni. Zato so narezani kolobarji tako debeli, da te spominjajo na sipo. Eden je bil težek 1,1 kg, drugi pa 0,8 kg. Oba sveža jadranska lignja, ulovljena 19.1.2008 pri Rovinju. Kljub taki velikosti imajo taki lignji zanemarljivo malo drobovine. Če pobrskete po internetu ali kaki knjigi o živalih, boste našli prerez lignja in se o tem lahko prepričali.Zvon 13, zelo mi je žal, da ne verjameš, ampak ligenj vrečko s črnilom ima!!!! Črnilo uporablja za obrambo oz. zamegljevanje med begom prav tako kot hobotnica in sipa.

Ko boš kdaj kakega ulovila sama, ti bo jasno, zakaj je na moji sliki toliko črnila.Ko ga povlečeš iz vode, začne "špricati" od jeze in je okoli vse črno!

mamaF  

kuha že od: 21.1.2008

Št. objav: 3340

Anamarija, moj namen ni nikogar spravit do bruhanja...Nekateri imamo pač to srečo, da lahko kdaj pa kdaj pojemo kaj res čisto domačega in svežega in nam ni treba posegati po .....paštetah, hrenovkah, piščančjih ocvrtkih....Upam, da ti nikoli ne bo treba videti, kako delajo te stvari...pa kaj delajo s solato v gostilnah.

Pa brez zamere, jaz sem domnevala, da mnenja pišejo tisti, ki so recept preizkusili....

anamarija1  

kuha že od: 19.8.2005

Št. objav: 5381

Prvič sem si dovolila povedati kar mislim, ni bil moj namen te prizadeti, vsi dobro vemo, da so okusi različni in bom še enkrat ponovila, da tako pripravljene kalamare ne bi nikoli pojedla, žal.

Vem in priznam, da sem "picajzel" lignje pripravim le ko izgine ves uni sluz iz njih, skorajda morajo biti prozorni(čisti)

Za pošiljanje mnenj je potreben vpis ali prijava!

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Pošlji prijatelju
Ocenite recept
Ocene recepta
Zraven tekne
Vinski kotiček
Naročeni ste na nova mnenja
Ko bo nekdo napisal novo mnenje k temu receptu, boste o tem dobili e-mail obvestilo (le enkrat, dokler ne odprete spet tega recepta). Na naročanje se lahko odjavite na samem receptu ali pa iz beležke.