Kremšnite, kremne rezine - kot z Bleda
Kvašen sadni kruh
Sestavine
20 dkg suhih marelic
20 dkg suhih sliv
20 dkg suhih fig
20 dkg rozin
20 dkg datljev
20 dkg mletih orehov
Sestavine za namakanje suhega sadja:
1 dl ruma
sok 2 pomaranč
naribana lupina 1 limone
1 vanilin sladkor
10 dkg sladkorja
pol čajne žličke cimeta
pol čajne žličke mletih nageljnovih žbic
pol čajne žličke mletega janeža
Testo:
50 dkg moke
4 dkg kvasa
10 dkg sladkorja
60 g margarine
2 rumenjaka
2,5 dl mleka (v primeru bele moke) oz. 3,5 dl mleka (v primeru moke za domači kruh-mešanica ržene in bele moke)
pol žlice soli
Postopek
Suho sadje narežemo na majhne koščke. Dodamo mu vse sestavine za namakanje suhega sadja, premešamo in pustimo pokrito najmanj 5 ur.
Priprava kvašenega testa:
Kvas (sobne temperature) razstopimo v malo mlačnega mleka, kateremu smo primešali 1 žličko sladkorja. Po površini posujemo 1 žličko tople moke, pokrijemo in pustimo na toplem, da kvasec vzhaja. V skledo damo toplo moko; v sredini naredimo jamico, v katero vlijemo vzhajan kvasec. Ob mešanju z električnim mešalnikom dodamo preostalo mlačno mleko, rumenjaka, sladkor, sol in nazadnje razstaljeno, a ne vročo margarino. Pazimo, da maščoba in sol ne prideta v direkten stik s kvascem (zato te sestavine dodamo k masi bolj proti koncu mešanja). Nazadnje testo dobro pregnetemo z roko. Nastati mora mehko, voljno testo, ki se ne oprijemlje rok, kar uravnavamo s količino dodane moke oz. mleka-glede na vrsto moke, ki jo uporabimo, je lahko potrebno več ali pa manj moke. Dobljeno testo pustimo pokrito na toplem, da vzhaja na dvojno velikost (cca 1 uro). Nato z roko vmešamo namočeno suho sadje, ki ne sme biti hladno. Oblikujemo v štruco in prestavimo v pekač ter pokrito pustimo, da vzhaja 2 uri. Tik preden damo v pečico, po površini namažemo z mlačno stopljeno margarino ali pa s stepenim jajcem. Nato pečemo prvih 20 minut v predhodno ogreti pečici na 170 C, potem pokrijemo z alu folijo, nakar temperaturo nekoliko znižamo in pečemo še cca 20 minut.
-Lahko pa testu, preden mu vgnetemo sadje, odvzamemo 1/3 testa; sadje vgnetemo v 2/3 testa, oblikujemo štruco, ki jo zavijemo v razvaljano preostalo tretjino testa. Prestavimo v model, po površini namažemo z jajcem ali maščobo in spečemo.
Še ena možnost: vzhajano testo tanko razvaljamo-tanjše kot za potico; nanj položimo namočeno suho sadje in ga tesno zavijemo ter spečemo.
Kruh dobi sijočo skorjo, če ga še vročega premažemo s sladkorno razstopino: v 4 žlicah vode razstopimo 2 žlici sladkorja, pustimo, da prevre, ohladimo in uporabimo za premaz.
Pečen sadni kruh ohladimo in hladnega zavijemo v alu folijo ter ga pustimo nekaj dni počivati.. Zanj je značilno, da postaja iz dneva v dan boljši. Na hladnem lahko počaka tudi do 10 dni.
Mnenja o receptu
Sadni kruh sem spekla letos za velikonočne praznike in se je potica lahko kar skrila proti temu kruhu. Bil je tako sočen, aromatičen, okusen in rahel, da se sploh ne da opisati. Pri pripravi sem se večinoma držala recepta, le da sem izpustila mlete orehe in namesto rozin uporabila tretinjske deleže rjavih in zlatih rozin in suhih brusnic. Za namakanje suhega sadja sem uporabila sok kar 4 pomaranč, ker je bilo sicer sadje premalo namočeno. Uporabila sem moko za domači kruh in solno-kvasno emulzijo, vzhajala sem ga mogoče še kakšno minuto več kot piše v receptu. Ker nisem imela mletega janeža, sem uporabila kar celega. Za oblikovanje hlebca sem uporabila drugi način, naslednjič pa bom najbrž sprobala še tretjega in morda nekoliko zmanjšala količino sadja in ruma, da se bo videlo, da je tole vendarle kruh, saj je sedaj vidno skoraj samo sadje. Sem se pa za ta recept odločila zato, ker sem zelo dober sadni kruh jedla že večkrat na zimskem planinskem pohodu in domnevala, da kaj tako dobrega jaz ne bi spravila skupaj. Pa je kruh po tem receptu še veliko boljši od tistega.
Zelo priporočam!
Delam po receptu drugačnih količin,sestava enaka - vsekakor super dobro. LP
sem ga pekla in je zelo dober, tudi za izboljšanje prebave. Vsak dan košček pa ni več problemov-pa veliko vode zraven piti.
Naredila sadni kruh in je zelo dober.Delala sem ga kot potico cista 5ka.Ker pa mi ga je prislo zelo veliko,me zanima ,ce ga lahko zamrznem?Ali ima katera izkusnje?
Jaz ga tudi ponavadi naredim kar nekaj in ga potem dam zmrznit. Se okus čisto nič ne spremeni. Me pa zanima "marmeladka", kako si ga naredila kot potico?
lp BOjanca
Bojanam pozdravljena!
Testo sem zelo na tanko razvaljala,po testu razporedila sadno maso in zvila kot potico.Pustila sem vzhajati dve uri namazala z maslom in spekla.Sem tudi poslikala upam da mi bo uspelo naloziti sliko.
Za moj okus je bilo prevec nadeva. Najprej sem naredila eno dozo testa. Potem sem ugotovila, da je prevec nadeva za tako kolicino testa, pa sem na hitro zamesila se eno dozo testa in dobila zelo dober kvasen kruh. Oblikovala sem kot potico.
Ta kruh sem delala za minulo veliko noč in ga oblikovala kot potico. Tudi za moj okus je malo preveč nadeva (ker nisem ravno največja ljubiteljica suhega sadja), tako da ga bom naslednjič dala malo manj. Okus je res nekaj posebnega, vedno znova me preseneti, ko ugriznem v potičko. Se pa precej čuti pomarančni sok (oziroma okus malo vleče na kislo), ker sem dala sok 4 pomaranč in še 1 limone - da slučajno ne bi bilo presuho :))
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Azijska solata s kozicami