Kaneloni s piščančjim mesom in kislimi kumaricami
Droži
da bo domači kruh (v)zhajal brez industrijskega kvasa
- 5 min
- 5
Sestavine
4 žlice kefirjeve sirotke ali kefirja
4 žlice polnozrnate moke
sol - po želji
med/sladkor/sadni sok ipd. - po želji
Postopek
Kefirjevo sirotko ali kar kefir temeljito zmešamo z enako količino polnozrnate moke(1) in dodamo po želji sol in/ali vir sladkorja(2). Pustimo dan ali dva (lahko tudi dlje, odvisno od zrelosti kefirja), da se napihne in je polno mehurčkov (glej sliko).
S tako dobljenimi drožmi lahko kar takoj zamesimo kruh, ki naj vzhaja vsaj 10 ur oziroma "čez noč". Čas vzhajanja je odvisen od razmerja med drožmi in svežim testom: navedena količina zadošča za 300-400 g moke. Vzhaja lahko kar v modelu, v katerem se bo pekel, lahko pa ga tudi še enkrat premesimo in nato prestavimo v model - v tem primeru naj pred peko spet počiva 2-3 ure. Testo naraste za približno 150-250 %, odvisno od uporabljene moke(3).
Če droži ne bomo uporabili v tem času njihove pubertete, nič hudega: redno jih krmimo, pa se bodo v hladilniku obdržale tudi po dva tedna ali celo več. Najmanj vsak drugi dan jim privoščimo žlico vode in žlico polnozrnate moke, pa dobro jih premešamo.
Ideja je nastala lani po daljšem poskušanju z različnimi načini priprave domačih droži. Večinoma v drožeh, tj. kislih testih, močno prevladujejo bakterije; kvasovke skoraj ne pridejo do besede , zaradi česar moramo potem dodajati industrijski kvas... Temu sem se hotel izogniti, in idealno rešitev sem videl v kefirju, saj vsebuje obe "vrsti" mikroorganizmov v bolj ustreznem razmerju. Praksa mi je to potrdila in odtlej delam droži samo še tako.
Tak kruh ima tudi povsem samosvoje senzorične lastnosti: njegov okus je dosti bolj kompleksen od samo kvašenega kruha, hkrati pa bolj uravnotežen, bolj skladen in, če smo skrbni, manj kisel od tistega s "klasičnim" kislim testom. Za recept me sprašujejo celo ljudje, ki sicer "ne marajo kruha".
Opombe
(1) Lahko je katerega koli žita, le polnozrnata (ali vsaj čim višjega tipa) naj bo, saj polnozrnata moka vsebuje več rudnin od bele, in te so nujne za uspevanje ugodne mikroflore droži.
(2) Sol naj bi ovirala rast nekaterih neželenih mikroorganizmov (a nikar z njo ne pretiravajmo!), z dodajanjem takšnega ali drugačnega sladkorja pa menda nekoliko favoriziramo kvasovke pred kislinskimi bakterijami.
(3) Za testo ni nujno vzeti polnozrnate moke. Priporočeno je delati iz vsaj 1/2 pšenične ali pirine, sicer bomo "kruh" lahko uporabljali za tnalo. Obnese se npr. mešanica iz 3/4 polnozrnate pirine in 1/4 polnozrnate ržene moke, preizkušeno tudi 2/3 bele pšenične in 1/3 koruzne, dober je kruh iz po 1/3 polnozrnate pirine, bele pšenične in ajdove moke... ječmenova, prosena, ovsena, lečna, čičerikina...
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Mnenja o receptu
Pozdravljeni! Tudi jaz bom probala naredit droži in iz tega kruh. Zanima pa me če lahko namesto belega sladkorja dam v droži črnega- oz. mascavo sladkor - to je temni nerafiniran trsni sladkor .
Rada pečem kruh in nekaj časa sem že razmišljala, da poiskusim z droži. Običajno pečem s kvasom ali s solno-kvasno emulzijo. Kruh je odlično uspel (slika) in je zelo okusen. Pri pripravi droži tudi ni bilo nobenih težav. Uporabila sem domač kefir, malo soli(noževo konico) in sladkor. Sem naredila kar iz trojne količine. Kruh sem spekla iz štirih različnih mok (ržena, pirina, polnozrnata in bela) skupne teže 900g. Vzhjal je čez noč v posodi, kjer sem ga zamesila, potem v peharju še dodatni dve uri. Pekla sem v pečici na kamnu.
Dober in enostaven recept za droži, kruh ni kisel, kar mi je najbolj všeč. Priporočam da preizkusite.
Namesto droži lahko uporabimo tudi kvasno vodo, ki nam da baje še boljši kruh. Jaz uporabljam droži iz moke in vode, nič kefirja.
Koliko gramov bujne droži je za koliko moke in Vode?
Glede na to, da je peka z drožmi povsem drugačna, kot peka s kvasom in da imamo v Sloveniji sedaj tudi knjige z nasveti in recepti, bi se poimenovalo avtorje malo bolj spoštljivo. Zgolj kot opomba na zadnjo besedo predhodnega komentarja.
V prvo pa ustvariti droži sigurno ne uspe vsakomur, v to sem stoodstotno prepričana.
Sama nisem šla pripravljat droži od samega začetka, ker sem jih dobila že ustvarjene, aktivne in so v aktivaciji nepretrgoma že pol leta.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Poke skleda z lososom