Špinačna solata z rukolo, jagodami, oreščki, feto in sladkim balzamičnim prelivom
Belokranjska pogača
Sestavine
50 dkg mehke bele moke
3 dcl mlačne vode
2 kavni žlički soli
20 g kvasa
ščepec kumine
1 celo jajce
pol žličke sladkorja
Postopek
Za pripravo testa za belokranjsko pogačo se zdrobi 20 g kvasa in doda tri žličke bele mehke moke, 1/2 dcl mlačne vode in pol žličke sladkorja ter vse skupaj premeša v gosto tekočo snov. Tako pripravljeni kvasni nastavek mora vzhajati tako dolgo, da se mu poveča volumen za več kot enkrat.
Iz bele moke, mlačne vode in kvasnega nastavka iz prejšnjega odstavka se pripravi zames, ki se gnete 8 do 10 minut, tako da se dobi gladko in ne pretrdo testo, ki se ne sme prijemati rok. Testo se pokrije s prtom ali pokrovom posode, kjer se je zamesilo, in vzhaja tako dolgo, da se njegov volumen poveča za enkrat. Tako vzhajano testo se položi na pekač, premazan z oljem ali mastjo, kjer se z rokama raztegne v velikost premera 30 cm. Testo se raztegne po pekaču od 1 do 2 cm na debelo, proti robu se debelina zmanjšuje, ker se testo z rokama razporedi iz notranjosti proti robu. Testo se ne sme dotikati stranic pekača, ker mora biti rob pogače nižji od sredine. Po testu se do dna pekača, iz ene na drugo stran, zarežejo poševne črte s približno 4-centimetersko medsebojno razdaljo. Testo se premaže s stepenim jajcem, v katerega se doda ščepec zrn kumine. Po vrhu se tako pripravljeno testo posuje s ščepcem grobe morske soli.
Testo iz prejšnjega odstavka se peče v predhodno segreti pečici pri 220 stopinjah C od 20 do 25 minut. Pečena belokranjska pogača mora biti svetlo rjavo zapečena, v sredini visoka od 3 do 4 cm, ob robu pa od 1 do 2 cm.
Belokranjska pogača se ponudi še topla in se ne reže, ampak lomi po zarezanih poševnih črtah.
Opombe
Pravilnik o pogojih za uporabo označbe "tradicionalni ugled" za belokranjsko pogačo je bil objavljen 14. junija 2002 v Uradnem listu RS št. 52-2538/2002, str. 5311 in je pričel veljati 15. julija 2002. Sestavine določa 4. člen pravilnika, način priprave pa 5. člen pravilnika.
Opomba za psonja1: od 1. maja 2004 je belokranjska pogača ena izmed zakonsko zaščitenih tradicionalnih jedi iz Evropske unije!
Mnenja o receptu
Jaz pa imam eno vprašanje, ki pa se ne nanaša neposredno na belokranjsko pogačo...
V eni oddaji na TV (mislim, da v Na vrtu) sem že pred kakšnimi tremi leti videla recept za kruh, ki je bil podobno delan kot belokranjska pogača, samo da so se v bistvu (v starih časih - danes se mesi testo) ostanki testa od mesenja kruha postrgali, premesili in prav tako razvaljali na cca 2cm debeline, potem pa... mislim, da se je na testu enako z nožem zarezala mreža in mislim, da se je premazalo z zaseko, posipalo s soljo in česnom.... to se je potem v starih časih dalo pečt čisto spredaj v krušni peči, ker je bil ta "kruh" prvi pečen in se je tako najprej vzel ven (da so si otroci potešili lahkoto...).
Je mogoče kdo gledal to oddajo, oz. ali mogoče kdo pripravlja ta kruh? Najbolj kruto pa je to, da sem prav ta kruh tudi sama poskusila speči in je bil odličen!!! Recepta pa si nisem zapisala in zdaj se ne spomnim čisto točno kaj in koliko...
Lp Silva
Po moje ne potrebuješ recepta, saj si sama že zapisala postopek. Zamesi testo, najboljše iz 850 ali 1100 moke, vzhajano raztegni na pekač, da bo za slaba dva prsta debelo, premaži z zaseko ali ocvirki, posuj s česnom, posoli, malo pritisni, da se s testom bolje sprime in speci. Lahko narahlo zarežeš, kot si opisala. Preden daš peči, pusti, da vzhaja.
Pri nas delamo tudi tako, da namažemo testo s smetano (tako s kuhanega mleka, še boljša je pregreta - sladka je preredka, kisla tudi ni OK, se pa obnese tudi tista, ki jo kupiš na trgu). Malo posoljena je lahko že smetana, pa še malo posoliš po vrhu. Poskusi, še povsod je bil mlinc, kot mi temu rečemo (drugje je prosjača,...) z užitkom pojeden. Najboljše je še mlačen.
Testo tako kot ga zamesite, zarežete (rombi), pomažete z jajcem. V sredino vsakega romba lahko potisnete na centimeter velike koščke "kraške pancete", jo še malo posolite, specite. Je zelo dobro, pa četudi ni čisto po originalu. Obvezno se koščki morajo lomiti, naj bo malo mlačno, ko začnemo jesti.
Dober tek, a ne v breg!
štefka65
Pri moji babici je prosjača. Poleg domače smetane (tudi kupljena je čisto uredu), se da gor še med.
Za prste polizat.
Enkraten recept ! Včeraj sem jo spekla in je v trenutku zmanjkala. Danes sem spekla še dve. Priporočam !
Danes sem jo naredila prvič in je bila odlična! Pojedli smo jo seveda 1,2,3, naslednjič jih bom spekla kar malo več. Naredila sem po tem originalnem receptu, le kumini sem se izognila, ker je res ne maram.
Smo ugotovili, da bi se jo dalo jest tudi samo ob kozarčku rdečega, čeprav smo danes imeli namesto tega klobaso (ja, vse skupaj je bilo za zajtrk, takrat še ne pijemo:)). Prilegla bi se tudi k pivu:)
Danes sem pogačo naredil že drugič. Recept mi je zalo všeč
Zelo pogosto jo delam in mi je zelo všeč. Prav tako sem že slikico prilepila. Vedno jo pozabim oceniti. Odlična je in je prav zanimiva, ko jo celo položim na mizo. Zraven pa narežem kranjske klobase, kajmak, pečenko, ...Zelo enostavna za naredit.
Migla
Zelo dobra, vsi so bili navdušeni, sem pa naredila malo po svoje, po četrtinah namazala z zaseko, sirom, semeni in klasično (kimelj in sol).
Priporočam, sploh ker je hitro narejeno, dokler pridejo najavljeni gostje ;)
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Cvetačna juha s popečenim kruhom