Boršč
Sestavine
50 dag govedine za juho (ne premehka)
20 dag svežega zelja
2 korena, narezana na rezine
1 peteršiljeva korenina, narezana na rezine
1 čebula, narezana na drobne koščke
1 žlica paradižnikove mezge
20 dag sveže rdeče pese, narezane na rezine
1 žlička sladkorja
1 žlica kisa
2 dl kisle smetane
sol po okusu
2 lista lovora
1 žlička drobno narezanega koprca
1 žlica drobno narezanega peteršilja
4 žlice maščobe
Postopek
V dveh litrih vode skuhamo meso in lovorova lista. Na olju popražimo zelje, korenje, peteršilj, čebulo in rdečo peso. Dušimo skoraj do mehkega. Vmes zalivamo z vodo, v kateri smo kuhali meso. Mehki zelenjavi dodamo paradižnikovo mezgo in zmešamo z mešalnikom. Nato zalijemo z vodo, v kateri se je kuhalo meso in pustimo vreti. Vmes solimo, dodamo kis, sladkor in drobno narezan peteršilj. Ko je juha kuhana, narežemo meso in ga vložimo vanjo. Na vsak krožnik položimo rezino mesa in zalijemo z juho, dodamo žlico smetane, nanjo pa posujemo koprc. Juho postrežemo vročo.
Opombe
Obstaja več lokalnih različic boršča, lahko je brez rdeče pese, v nekaterih receptih pa je vsa zelenjava narezana na trakove. Podušene ne zmešamo z mešalnikom, temveč jo postrežemo kot gosto zelenjavno juho.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Osnova za boršč je rdeča pesa, ruska zeljna juha pa se imenuje šči. Trditev, da je možno pri boršču rdečo peso opustiti, torej ne drži!
Praviloma je v boršču dvoje vrst mesa: govedina in ovčetina (ponekod jo zamenjajo s svinino). Značilno za boršč je, da se je kuhaj dobre 3 ure, kuhalo pa se je skupaj meso in zelenjava (vitamini so bili zato fuč, minerlane snovi in vlaknine pa so ostale). Tekočina se je pri tem zreducirala vsaj na polovico.
Ponekod pa boršč pripravljajo tudi tako, da skuhajo meso in potem juhi primešajo na maslu prepraženo zelenjavo ter kuhajo do mehkega. Rdečo peso, drobno naribano, dodajo jedi, ko je ta že kuhana. Vsekakor pa ne sme manjkati žlica kisle smetane, ki jo postrežejo posebej in si jo vsak doda sam. Jedi tudi ne solijo, saj je zelo intenzivnega okusa in soli prav zaprav sploh ne potrebuje.
To ni pravi recept. V boršč nikoli ne gre paradižnik ali mežga!!!! Zelenjava se kuha skupaj z mesom! Korenček nariban se prepraži na zelo malo olja. Tako tudi čebula. Kake " 4 žlice maščobe"?! Boršč je nemastna juha!!! In se kuha na svinskih rebrcah, katera vrejejo približno 45 minut, potem se voda zlije, nalije k mesu čista voda, atera se zlije še enkrat, v tretjo vodo dodamo zelenjavo. Razen maščobe od praženja korenčka in čebule, v boršči ni maščob. Rdeča pesa se nareže na trake in se ne riblja. Ja sem z Ukrajine, menda bom vedala, kaj je boršč.
gygy, potem pa natančno napiši recept (in ga objavi med recepti, seveda, ti bomo vsi hvaležni), kot ga ti poznaš. Sama bi si pa upala trditi, da povsem en sam recept ne obstaja. Zanimivo, na strani, ki govori o RUSKI, ne ukrajinski kuhinji je pa takle recept (v hrvaščini): http://www.kuvarica.net/inter_rusia/boshch.html
Pa tudi tale originalni ruski ima paradižnik: http://gotovim-doma.ru/view.php?r=32-recept-
gygy, tule pri nas se je v zadnjih letih znašlo kar precej tvojih kompatriotk, s tistimi, ki so se uspele zasidrat seveda izmenjujemo recepte.
Za boršč jih imam debel zvezek, kakor je zamaščen, bi bil primeren dodatek za katerokolik župo (ni moja ideja, utrnila se je naši profesorici za slovenski jezik dolga leta nazaj, takrat, ko je bila Ukrajina še v SSSK).
Povsod po svetu pripravljamo hrano iz sestavin, ki so na voljo.
V zupo, ajmoht ali obaro vsak postavi to, kar je na voljo. V Marseillesu in Polineziji poberejo vecino hrane iz morja, na Gorenjskem in /tajerskem pa zadnjih petstolet pobirajo krompir.
Tudi moja žena je ukrajinka in je Boršč redno na jedilniku.Le da ga zame žena pripravlja z manj rdeče pese, ker je jaz sploh ne maram.Tako da tistega zame ni popolnoma pristen.
gygy, hvala za napotke-drugič lahko z malo manj sarkazma!! Sama sem 3 leta študirala v rusiji in je bil boršč redno na jedilniku. Načeloma je opisani postopek pravilen, vendar kot pravi nola, dva nista eneka-vsaka gospodinja doda kaj svojega. Sicer pa...boršč je osvežilno-krepčilna juha, ki tekne tako poleti kot pozimi. Veliko rusov, živi od ovsene kaše in boršča celo življenje.
Tole jed, brezmesne različice, pri nas jemo te dni skoraj vsak drugi dan.
Imam nekaj znank, iz različnih delov Ukrajine so in vsaka ima svoj, drugačen recept.Danes sem naredila varianto, ki je imela med sestavinami celo grah.
Poleg nenavadne violične barve je boršč tudi zelo dober, no vsaj meni je vse bolj všeč.
Pa ne bi katere od bolj zanimivih (oz, dobrih) objavila, lučka?
rimljanka, saj sem že pomislila, da bi. Potem sem pa videla, da je tule že en recept, ampak glede na dokaj čudne komentarje ...kaj pa vem. Pomislila sem tudi na nezanimanje za tovrstno kuhinjo, glede na to da je tu recpt že od 2005, pa ga še vedno ni nihče preizkusil... zato sem poslala le fotko.
Bom pa razmislila, morda objavim drugačno varianto, ukrajinsko recimo.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Zelenjavna mineštra
Špageti s paradižnikovo omako in baziliko