Zajec ne nosi jajc!

Pokrovitelj kategorije

Zajec je eden izmed simbolov velike noči, čeprav se na prvi pogled morda zdi nenavadno, saj zajci ne nosijo jajc. Zakaj torej povezujemo zajca s tem krščanskim praznikom?

Obstaja kar nekaj razlag, kako se je v tej zgodbi znašel zajec, to pa so tri najpogostejše.

Izvor velikonočnega zajca sega v poganske čase. V drugem stoletju so ljudje praznovali praznik tevtonske boginje plodnosti Eastre, pri čemer je bil zajec njena sveta žival. Zajec je tudi simbol plodnosti, saj se v spomladanskem času parijo, ko se narava prebuja. Poleg tega lahko zajklja nosi dva različno stara legla istočasno, kar dodatno poudarja plodnost.

V Nemčiji kroži zgodba o siromašni materi, ki ni imela denarja za darila. Namesto tega je pobarvala jajca in jih skrila na vrtu, kjer so jih nato njeni otroci iskali. Ker se je na vrtu ravno takrat pojavil zajec, so otroci mislili, da jim je jajca prinesel on. Ta zgodba je prispevala k povezavi med zajcem in velikonočnimi jajci.

Zajec in jajce sta simbola plodnosti in ponovnega rojstva. V pomladanskem času, ko se narava prebuja, je velika noč čas, ko se spominjamo Jezusovega vstajenja od mrtvih. Tako kot zajci, ki se parijo in rojevajo, tudi Jezusovo vstajenje simbolizira novo življenje in upanje.

Zato je zajec postal simbol velike noči, čeprav v resnici ne nosi jajc.

Recepti

Število receptov: 18

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti