ni določen
Novoletna kulinarika po svetu
Pokrovitelj kategorije
Novo leto je praznik, ki ga po vsem svetu praznujejo z različnimi običaji, tradicijami in rituali. Eden od pomembnih elementov praznovanja je tudi hrana, ki ima lahko simbolni, verski ali kulturni pomen. V tem članku bomo predstavili nekaj zanimivih in raznolikih kulinaričnih običajev, ki se pojavljajo ob novem letu v različnih državah in regijah.
Novoletna večerja v Sloveniji
V Sloveniji je novoletna kulinarična tradicija precej raznolika in odvisna od pokrajine, v kateri živimo. Nekateri se držijo postnih jedi, kot so ribe, zelje, krompir, fižol, kruh, med, orehi, suho sadje in potica, ki naj bi prinašale srečo in obilje v novem letu. Drugi pa se raje poslužujejo mesnih dobrot, kot so klobase, pečenice, krvavice, zaseka, kislo zelje in repa, ki naj bi simbolizirale napredek in bogastvo. Na mizi se pogosto znajde tudi sadni kruh, ki je slajša in sočna izpeljanka kruha, kjer v testo umešajo suho sadje, ponekod tudi orehe, lešnike, fige in še kaj. Za sladico pa ne sme manjkati potica, ki je lahko orehova, lešnikova, medena, rožičeva, rozinova, mandljeva, ocvirkova in še kakšna.
Novoletna večerja v Italiji
V Italiji je novoletna večerja znana kot cenone, kar pomeni velika večerja. Na mizi je običajno dvanajst jedi, ki predstavljajo dvanajst mesecev v letu. Jedo se ribe, zelenjava, testenine, riž, pica, kruh in sladice. Najbolj znana sladica je panettone, ki je kolač iz kvasovega testa z rozinami in kandiranim sadjem. Na novoletni dan je na mizi pečenka, ki je lahko svinjina, jagnjetina, govedina ali perutnina, z različnimi prilogami in omakami. Poseben običaj je tudi, da se ob polnoči poje leča, ki naj bi prinašala denar in srečo v novem letu. Leča je lahko kuhana, pečena, ocvrta ali v solati.
Novoletna večerja na Kitajskem
Kitajska novo leto praznuje po lunarnem koledarju, zato se datum spreminja vsako leto. Letos bo kitajsko novo leto 10. februarja 2024, ko se bo začelo leto zmaja. Kitajsko novo leto je najpomembnejši in najdaljši kitajski praznik, ki traja petnajst dni. V tem času se ljudje zbirajo z družino in prijatelji, si izmenjujejo darila in rdeče kuverte z denarjem, okrašujejo domove in ulice z rdečimi svetilkami in papirnatimi zmaji, prirejajo ognjemete in parade. Hrana je tudi zelo pomemben del praznovanja, saj ima vsaka jed svoj pomen in simboliko. Nekatere od tipičnih jedi so:
Cmočki, ki so nadevani z mesom, zelenjavo, jajci ali sladkarijami. Cmočki (ang. dumplings) so podobni zlatnikom in naj bi prinašali bogastvo in srečo. Število cmočkov, ki jih poješ, naj bi določalo, kako srečno bo tvoje leto. V nekaterih cmočkih oz. dumplingih se skrivajo tudi presenečenja, kot so kovanec, sladkor, arašid ali česen, ki naj bi napovedovali različne dogodke v novem letu.
Rezanci, ki so dolgi in tanki in naj bi predstavljali dolgo življenje. Rezanci se lahko kuhajo, cvrejo, pečejo ali mešajo z omakami, mesom ali zelenjavo. Pomembno je, da se rezanci ne prerežejo, saj bi to pomenilo prekinitev življenja.
Riba, ki je simbol obilja in blaginje. Riba se lahko peče, kuha, cvre ali marinira. Pomembno je, da se riba postreže cela, s glavo in repom, saj to pomeni celovitost in uspeh. Prav tako se riba ne sme pojesti do konca, ampak mora ostati nekaj ostankov, saj to pomeni, da bo v novem letu ostalo nekaj denarja.
Pomaranče, mandarine in drugi agrumi, ki so simbol zlata in sreče. Pomaranče in mandarine imajo tudi podobno ime kot besedi za uspeh in srečo v kitajščini. Agrumi se lahko jedo sveži, posušeni, kandirani ali v sokovih. Prav tako se agrumi podarjajo kot darila ali okrasijo domove in templje.
Novoletna večerja v Španiji
V Španiji je novoletna večerja priložnost za druženje z družino in prijatelji, ki se običajno zberejo okoli bogato obložene mize. Na mizi je lahko pečenka, riba, juha, solata, sir, kruh, vino in šampanjec. Za sladico je značilna turron, ki je slaščica iz medu, sladkorja, jajčnih beljakov in oreščkov, ki je lahko trda ali mehka. Druga priljubljena sladica je roscón de reyes, ki je okrogel kolač z rozinami, kandiranim sadjem in smetano, v katerem se skriva presenečenje, kot je figurica ali kovanec. Poseben običaj je tudi, da se ob polnoči poje dvanajst grozdov, ki naj bi prinašali srečo in zdravje v novem letu. Vsak grozd predstavlja en mesec in ga je treba pojesti ob vsakem udarcu ure. To ni tako lahko, kot se zdi, saj je treba uskladiti žvečenje, dihanje in pitje.
To so le nekateri primeri kulinaričnih običajev, ki se pojavljajo ob novem letu v različnih delih sveta. Vsaka država in regija ima svoje posebnosti in značilnosti, ki odražajo njeno kulturo, zgodovino in vero. Hrana je tako ne le način prehranjevanja, ampak tudi način izražanja, povezovanja in praznovanja. V novem letu vam želimo veliko kulinaričnih užitkov in dobre volje.
Pa še to - seveda v tem norem času včasih tudi zmanjka časa za kulinarična ustvarjanja, kar pa ni razlog, da se ne bi razvajali ob dobri hrani, saj je danes mogoče kupiti izjemne na pol pripravljene specialitete, ki jih potem le še pripravite do konca ter uživate v okusih. Kar nekaj specialitet izpod budnega očesa priznanih chefov lahko najdete TUKAJ.
Recepti
45 min
1 ura
Lešnikova potica v čokoladnem testu
45 min
4+ ur
4+ ur
4+ ur
Najbolj preproste čokoladne kroglice
1 ura
3 ure
Mini panettone z brusnicami in čokolado
4 ure
4+ ur
1 ura 30 min
45 min
2 uri 30 min
30 min
15 min
Svinjski medaljoni na žaru s krompirjem
45 min
3 ure
30 min
Ekstra čokoladni piškoti s karamelo
2 uri
Čokoladni kolački z angleško kremo
45 min
2 uri
Goveja pečenka z jabolki in timijanom
2 uri
V foliji pečen file brancina z ingverjem in grahov pire z meto
1 ura
30 min
Kruhki sconi s čedarjem, bučnim namazom in kuhanim pršutom
2 uri
45 min
Tunin carpaccio z avokadovo kremo
15 min
15 min
Tradicionalna jagnjetina z mediteranskimi zelišči in limonino lupinico
2 uri
Goveji steak v poprovi omaki s pirejem gomoljne zelene
1 ura
2 uri 30 min