Laneno seme

Laneno seme je že od nekdaj znano kot zdravilo proti želodčnim in črevesnim vnetjem in razjedam. Lan je razširjen po vsem svetu in je ena od najstarejših gojenih rastlin, ki je bila dolga leta potisnjena v pozabo, danes pa jo odkrivamo na novo.

Lan se je kot del prehrane uporabljal že v času starega Babilona. Danes se lan prideluje tudi zaradi olja in vlaken. Zadnja leta je postal velik hit v zdravi prehrani, saj je laneno seme med najbolj zdravilnimi rastlinami na svetu, ker pomaga zmanjševati tveganje za srčne bolezni.

Laneno seme

OBNAVLJA IN VARUJE ČREVESNO FLORO

Laneno seme je zelo bogato z minerali in mikroelementi, kot so kalcij, magnezij, kalij in železo, fluor in jod.

Laneno olje in vlaknine pa vsebujejo lignane – snovi, ki delujejo antikancerogeno in uravnavajo krvni sladkor. Laneno seme se ponaša z veliko količino vitamina B6, ki je pomemben predvsem za ženske, ki jemljejo kontracepcijske tablete, pa tudi vse, ki se zdravijo z antibiotiki, saj si lahko tako obnovijo in zavarujejo svojo črevesno floro.

Tu pa se bogastvo lanenih semen še ne konča. To vsestransko seme namreč tudi zvišuje raven koristnega holesterola, znižuje raven škodljivega holesterola in pomaga zniževati krvni tlak. Bogato pa je tudi z esencialnimi maščobnimi kislinami omega 3.

ODPRAVLJA TUDI SEČNE KAMNE

Semena delujejo blago odvajalno in pospešujejo peristaltiko črevesja.

Zjutraj na tešče pojemo žličko zmletih ali zdrobljenih semen, ki jih zmešamo z žličko medu in nekaj mlačne vode ter si tako pomagamo do urejene prebave. Pomembno pa je, da seme zmeljemo ali zdrobimo, saj naše telo celih semen ne more razgraditi in v celoti prebaviti.

Lan tako dodajamo k najrazličnejšim pripravljenim jedem iz žit (lanen kruh), njegovo seme pa se uporablja tudi v terapevtske namene proti napenjanju, gastritisu, razjedam v želodcu, dvanajsterniku in črevesju. Laneno seme pomaga odpravljati tudi sečne kamne.

KORISTI TUDI ZOBEM

Lan si privoščimo kar na »žlico« tako, da dnevno dobro prežvečimo žlico ali dve lanenega semena, lahko pa ga dodamo jogurtu, skuti, juham in omakam. Lahko ga zmešamo med kosmiče ali potresemo po solati.

Z žvečenjem pa tudi omogočimo fluoru, da se vgradi v zobno sklenino.

LANENO OLJE JE HIT MED OLJI

Pravi hit je pravzaprav laneno olje, ki je eden izmed najbogatejših rastlinskih virov maščobnih kislin omega 3. Vsebuje jih skoraj 60 odstotkov, medtem ko je v njem približno 15 odstotkov maščobnih kislin omega 6.

Laneno olje je najboljše jedilno olje zato, ker vsebuje največ maščobnih kislin omega 3 in ker so maščobne kisline omega 6 in omega 3 v njem v idealnem razmerju (1:4). Tako edinstveno je ravno zato, ker nobeno drugo olje ne vsebuje več maščobnih kislin omega 3 kot omega 6.

Laneno olje vsebuje tudi dve nujno potrebni maščobni kislini, ki jih naše telo ne more proizvesti samo: linolno in linolensko kislino. V njem je tudi vrsta fitoestrogenov ali lignanov, ki delujejo kot antioksidanti in tako ščitijo pred pojavom rakavih obolenj.

laneno_olje2.jpg

NAŠA KOŽA BO GLADKEJŠA IN ŽIVLJENJSKA ENERGIJA VEČJA

Če laneno olje uživamo redno, se v želodcu in črevesni steni naredi zaščitni film, ki uravnava odvajanje blata, zmanjšuje napihnjenost in vetrove ter pomirja zgago. Naša koža postane gladka in rane se celijo hitreje. Poveča se naša imunska odpornost, poveča se življenjska energija, zmanjša se občutljivost na stres in izboljša se hormonsko ravnovesje. Tako kot pri uživanju lanenega semena pa se znižajo tudi vrednosti maščob v krvi.

Najbolje je, da si privoščimo eno žlico olja med obrokom. Lahko ga vmešamo v jogurt ali pa ga pojemo kar samega.

Ideje o uporabi lanenega semena lahko dobite med spodnjimi recepti, lahko pa si ogledate našo forumsko temo (https://www.kulinarika.net/forumi/tema/11996/laneno-seme/) o lanenem semenu in prispevate svoje izkušnje.

Recepti

Število receptov: 18

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti