
ni določen
Vse, kar ste želeli vedeti o bučah, pa si niste upali vprašati.
Buče so pogosto obravnavane kot zelenjava, vendar so botanično gledano sadje. To je zato, ker izvirajo iz cvetov rastline in vsebujejo semena. V kulinariki jih zaradi njihovega okusa in načina priprave obravnavamo kot zelenjavo.
Botanično gledano je sadje del cvetoče rastline, ki vsebuje semena. Buče (Cucurbita spp.) izpolnjujejo ta kriterij, saj se razvijejo iz cvetov in vsebujejo semena. Zato so botanično sadje, podobno kot paradižniki, kumare, paprike in bučke.
V kulinariki se buče običajno obravnavajo kot zelenjava zaradi njihovega okusa, načina priprave in uporabe v jedeh. Buče so manj sladke in se pogosteje uporabljajo v slanih jedeh, kar je značilno za zelenjavo. Priljubljene jedi iz buč, kot so juhe, pireji, pečene buče in bučni kruh, jih dodatno uvrščajo v kategorijo zelenjave v vsakdanji kulinariki.
Buče so ena izmed najstarejših kulturnih rastlin na svetu. Njihova zgodovina sega več tisoč let nazaj, ko so jih pridelovali in uživali že starodavni prebivalci Amerike. Domovina buč je verjetno Srednja in Južna Amerika, kjer so arheološke najdbe pokazale, da so buče pridelovali že pred več kot 7.000 leti. Prve buče so bile verjetno majhne in grenke, vendar so jih z vzgojo in selekcijo izboljšali v užitne različice, ki jih poznamo danes.
Buče so v Evropo prispeli po odkritju Amerike v 16. stoletju. Španski in portugalski raziskovalci so jih prinesli nazaj v Stari svet, kjer so hitro postale priljubljene zaradi svoje hranljivosti in enostavne pridelave. V preteklih stoletjih so se buče razširile po vsem svetu in so danes pomemben del kulinarike na vseh celinah.
Buče imajo številne prednosti, ki jih naredijo odlično izbiro v prehrani:
Kljub številnim prednostim imajo buče tudi nekaj slabosti:
Raznorazne vrste jedilnih in okrasnih buč.
rente42, Public domain, via Wikimedia Commons
Buče lahko razdelimo v več različnih skupin glede na njihove značilnosti in uporabo:
Poletne buče imajo mehko, užitno lupino in se običajno uživajo sveže. Med najbolj znanimi vrstami so:
Zimske buče imajo tršo lupino in se običajno uživajo kuhane ali pečene. Med najbolj znanimi vrstami so:
Okrasne buče se običajno ne uživajo, ampak se uporabljajo za dekorativne namene. So različnih oblik in barv ter pogosto krasijo domove v jesenskem času.
Buče so izredno vsestranske in se uporabljajo v številnih jedeh, od juh do sladic. Tukaj je nekaj načinov, kako lahko buče vključite v svojo kuhinjo:
Buče so izjemno vsestranska in hranljiva zelenjava, ki ima dolgo zgodovino uporabe v kulinariki. Njihove prednosti, kot so bogata hranilna vrednost, nizka kaloričnost in vsebnost antioksidantov, jih naredijo pomemben del zdrave prehrane. Kljub nekaterim slabostim, kot so alergije in visoka vsebnost ogljikovih hidratov, so buče priljubljene v številnih jedeh po vsem svetu. Ne glede na to, ali jih uporabljate v juhah, pirejih, pekovskih izdelkih ali sladicah, buče ponujajo široko paleto okusov in tekstur, ki lahko obogatijo vašo kuhinjo. Naj vam pri pripravi buč pomaga nekaj naših izbranih receptov. Več receptov pa dobite na tej povezavi.
ni določen
45 min
1 ura 15 min
30 min
1 ura
1 ura 15 min
1 ura
Saj ne morem verjet, da je to bučkina pita...
1 ura 30 min
1 ura 30 min
Mešan koruzni kruh s hokaido bučo
45 min
Spleten zavitek s hokaido bučo in jabolki
1 ura
Čokoladno pecivo s kokosom in muškatno bučo
1 ura
Prepletena hokaido orehova potica
45 min
Casarecce iz čičerike z bučo, porom, brokolijem, šetrajem, parmezanom in olivami
30 min
45 min
Njoke s feta sirom, bučkami in pečenim pršutom Anton
30 min
15 min
2 uri
Tortelini z bučkami in slanino
30 min
Sočno čokoladno pecivo iz bučk
1 ura 15 min
Polnozrnati peresniki z omako iz bučk, čebule in mandljev
30 min
Čokoladna kokosova potica z bučo in korenčkom
4 ure
Orehova potica z muškatno bučo
4 ure
2 uri
Hokaido potica s kostanjem in orehi
3 ure
4+ ur
Rezine z bučo, jabolki in slivami
2 uri 30 min
4 ure
Rožičeva potica z muškatno bučo (z aronijo)
2 uri
45 min
1 ura