Špageti z omako amatriciana s piščancem (z omako iz kozarca)
Bograč
Sestavine
1,5 kg govedine (bočnik) lahko tudi stegno
40 dag svinjine
40 dag srne (divjačine)
1 dcl olja
12 čebul (srednje debelih)
5 strokov česna
5 nageljnovih žbic
1-2 čajni žlički začimb (timijan, rožmarin, šetraj) lahko mešanica "maestro" ali provansalska zelišča
2 lista lovorja
brinova jagoda
1 žlica sladke mlete paprike
žlica ajvarja
2-3 pekoči feferoni (po želji oz. okusu jedcev)
2-3 kg krompirja
2 dcl belega vina
1-2 knorr goveji kocki
Postopek
Postopek: kuhamo v 12l kotličku v naravi.
Na olju prepražimo čebulo, da postekleni, posolimo, da se spusti, mešamo in po malem zalivamo z vodo (svoje grlo pa s pivom).
Dodamo sesekljan česen in papriko, 2–3 minute mešamo ter dodamo govedino - narezano na koščke velike 3 cm! Malo premešamo ter dodamo 3–4 l vode, začimbe, ajvar. Premešamo in kuhamo eno uro in deset minut. Med tem popijemo še eno pivo in pazimo na ogenj pod kotličkom.
Dodamo svinjino in divjačino ter feferone. Ko zavre, dodamo na koščke narezan krompir in kuhamo toliko časa, da krompir izgubi ostre robove (nareznine) - ob mešanju. Poskusimo, po okusu dodamo kocko/e. Če ugotovimo, da je kuhano, zalijemo z dcl vina, povremo in postrežemo gostom! Z drugim dcl vina pa nazdravimo svoji mojstrovini.
Dober tek vam želi - avtor "Pinki"!
Opombe
Bograč a la Pinki.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Mnenja o receptu
Jernej, soglašam!
Pri kuhariji poskušam ohraniti maksimalno avtentičnost se pravi, upoštevati krajinske značilnosti jedi. Zagotovo drži, da posamezne pokrajine imajo svoja "pravila" priprave jedi, ki so izvirne. Dopuščam možnost, da se nekateri recepti (avtentični) prilagajajo moderni (vsakdanji ali celo restavracijsko - gostilniški) kuhinji. Pri tem je najbrž odločilni faktor kalkulacija (stroški priprave in prodajna cena).
Vendarle menim, da tradicionalna Slovenska kuhinja lahko postreže z izvirnimi jedmi, značilnimi za pokrajine ali kraje. Žal mi je, da se v mnogih knigah (kulinaričnih) pojavljajo recepture, ki nimajo nobene veze z izvirnimi.
Zaradi tega je zanimiva ideja Društva za zaščito prekmurskih dobrot, ki je dosegla zaščito Prekmurske šunke in Prekmurske gibanice. Poskušam doseči enako za BOGRAČ.
Menim, da je to koristno za razvoj gostinstva in turizma naše majhne države, ki zagotovo ima (tudi zahvaljujoč kulinariki) svojo identiteto.
Moja mnenja o bograču ne pomenijo le "merjenje moči" in kdo ima prav, ampak poskus, da ohranimo vsaj delček dignitete nekega kraja, ki v tej ljubi Sloveniji predstavlja slepo črevo in manj razvito območje.
Če se sami tega ne zavedamo, je joj. To je tisti moj "joj".
* * *
Še malo potrpljenja!
Leta 1997 mi je uspelo, po mnogih razpravah in prizadevanjih, organizirati 1. tekmovanje v kuhanju bograča. Razen 1. tekmovanja, ki je bilo pri Motelu Čarda, so vsa ostala tekmovanja organizirana pred Hotelom Zvezda v Murski Soboti (zadnja sobota maja). Leta 2002 je tekmovalo 40 ekip.
Objektivno, imam soliden pregled nad dogajanji okoli "bogračiade". Opažam, da je ogromno obiskovalcev, ki si svoj dopust v Prekmurju organizirajo v času bogračiade. To je tisto, kar me veseli.
Zaradi vsega tega ne morem ostati ravnodušen do prispevkov, ki dobesedno ponarejajo nekaj, kar predstavlja del kulinarične dediščine nekega kraja. Ob tem se sprašujem ali se res hočemo sami zatolč. To ne velja samo za bograč ampak za marsikaj drugega.
Kot detalj, pred kratkim sem v Postojni naročil "prekmurski bograč". Na mizo sem dobil govejo juho (dobesedno), v kateri je plaval grah. Lepo vas prosim.
Prosim vas, upoštevajmo neke standarde (dosežimo konzenz) kaj nekaj je in kaj nekaj ni.
Če se vam zdim tečen in utrujajoč je to samo zaradi tega, ker bi rad, da gostu pod nekim imenom ponudimo jed, ki je vsaj podobna izvirniku ali varianta, poimenujte jo drugače. Verjamem, da bomo vsi zadovoljni.
Glede te teme sem končal.
Vsem lep pozdrav in DT.
Strinjam se z g.Ivom o tem, da je treba ohraniti izvirne avtohtone recepte. Prekmurski bograč je prekmurski bograč. Vendar pa je res, da ima vsak pravico dopolnjevati in spreminjati recept glede na iznajdljivost, okus itd. Tako spremenjene različice pa se seveda ne bi smele imenovati enako kot izvirni recept. Glede na to, da se ta recept nanaša na bograč in ne na prekmurski bograč, morda z njim ni nič narobe. Po drugi strani pa se mi zdi, da recepti na KulSlo ne smejo biti od nikjer prepisani, torej morajo biti originalni. Kaj zdaj???
LP
Lenca
Želimo, da recepti niso dobesedno prepisani. Vsak recept je bolj ali manj kopija stotih, ki že obstajajo. Drugače povedano, ni mnogo stvari, ki jih kuhamo danes, pa jih naše stare mame niso poznale.
Gospod Bošnjaković, niste ravno dosledni. Po eni strani zagovarjate avtentičnost receptov, po drugi strani pa nam ponudite recept za pizzo, ob katerem bi marsikateri Italijan rekel: Joj!
Ne morem kaj, da se ne bi oglasil.
Joj je verjetno letel na knorovo kocko, ki je kar velik joj.
Drugače pa, kaj vem. Mogoče so notri res malo nenavadne začimbe, ampak če sem na bogračijadi med začimbami videl celo curry pa še kakšno cvetko vmes, je verjetno vse dovoljeno.
Najbolj pa me na bogračijadi bolijo oči, ko tako rekoč vsak kuhar v loncu "kuha" tudi svojo leseno kuhalnico.
LP, Vlado
Vlado!
Osebno me zanima ali imaš kakšne veze z Mikijem Rošom (živi v Černelavcih-poleg Murske Sobote), sicer moj velik prijatelj. On je pisec uvodnih besedil za mojo kulinarično knjigo.
Meni se zdi da je bograč zelo dober.Moj mož ga je skuhal in zdel se nama je odličen.
LP,Maja
Končno je bilo lepo vreme in čas za pripravo te mojstrovine-odlično, le kuhar se je pritoževal nad žejo. Lp
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Schwarzwald kocke